Jump to content



w/c +cpu problem or what???


vagos2221416003330

Recommended Posts

Eγώ πάντα σωλήνα έπαιρνα του κιλού και ποτέ δεν είχα προβλήματα με διαροές, σπασίματα κλπ.

Τώρα τελευταία επειδή πήρα και ωραίο κουτάκι, πήγα και πήρα χρωματιστό από Πλαίσιο.Κατά τα άλλα δεν πιστεύω ότι πρόσφέρει κάτι παραπάνω ο πιο ακριβός.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Ok.Άρα σωλήνα από χρωματοπωλείο..ελπίζω να έχει και διάφανο..., racor από Πλαίσιο..αντλία στο δρόμο είναι ....Και κάνω νέο setup και είμαι gg πλέον....Για να ψύξω και 1 4870χ2 πρέπει να πάρω και άλλο ψυγείο???

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Vaggo να δούμε τι θα γίνει με την cpu και μετά πας και για 2ο μπλοκ.

Ένα ένα τα βγάζεις.

Εφόσον σκεφτόσουν και για 2ο μπλοκ, τότε κακώς πήρες την L30.

Έπρεπε να πας κατευθείαν για την MCP.

Link to comment
Share on other sites

θα περιμένω για το 2ο block..να δούμε πρώτα πως θα πάει με νέους σωλήνες και νέα αντλία και βλέπουμε..απλά έλεγα ότι θα μου μείνουν μία 600άρα eheim,1/4 σωλήνας και racor..άρα με ένα ψυγείο και ένα μπλοκ έλεγα αν μπορούσα να βάλω και την 4870χ2 στο νερό... Με ένα μονό ψυγείο θα μπορεί να κρατηθεί η 4870χ2..ή απλά να δώσω τα παλιά πράματα και να κάνω κάποια αναβάθμιση στην νέα υδρόψυξη για να σηκώσει και την Vga.. πάντως οκ το βλέπουμε το πράμα αργότερα...

Όσο για την αντλία αφου και η mpc και η l30 έχουν τα ίδια λίτρα την ώρα...απλά έλεγα πως με βολεύει περισσότερο η Hydor γιατί μπορεί να μπεί μέσα στο tank και γιατί πέρνει ρεύμα από την πρίζα και όχι από το τροφοδοτικό...Το αντίθετο δλδ από την mpc... άμα είναι δεν μπορώ να βάλω και δεύτερη Hydor απάνω??

Link to comment
Share on other sites

τι κόλλημα είναι αυτό με την 655 δεν μπορώ να καταλάβω... σε τι είναι καλύτερη??αφού τα ίδια λίτρα στέλνουνε και οι 2..να ήταν η μία 1200 και η άλλη 2500 οκ.αλλά τώρα??Και από θόρυβο πως πάει η 655??Στο site λέει ότι μόνο στις 1800rpm είναι αθόρυβη.. αλλά για τα 1200λίτρα θέλει 4800rpm.....Πραγματικά δεν ξέρω...Με κάνετε να σκέφτομαι αν έκανα καλά που πήρα την Hydor.. αλλά και πάλι σε σχέση με την 600άρα eheim που έχω τώρα θα είναι πολύ καλύτερη ε? Και θεωρώ πως η τιμή της 655 είναι πολύ σε σχέση με αυτό που δίνει...με 30€ πήρα την l30 που είναι 1200άρα και αγοράζω και 2η ίδια δλδ 2χ1200lt/hμε 60€ σύνολο αντί για 1χ1200lt/h που κάνει 70€..Αν είναι λάθος να μου πείτε..αλλά και το γιατί..ΤΗΧ

Link to comment
Share on other sites

θα περιμένω για το 2ο block..να δούμε πρώτα πως θα πάει με νέους σωλήνες και νέα αντλία και βλέπουμε..απλά έλεγα ότι θα μου μείνουν μία 600άρα eheim,1/4 σωλήνας και racor..άρα με ένα ψυγείο και ένα μπλοκ έλεγα αν μπορούσα να βάλω και την 4870χ2 στο νερό... Με ένα μονό ψυγείο θα μπορεί να κρατηθεί η 4870χ2..ή απλά να δώσω τα παλιά πράματα και να κάνω κάποια αναβάθμιση στην νέα υδρόψυξη για να σηκώσει και την Vga.. πάντως οκ το βλέπουμε το πράμα αργότερα...

Όσο για την αντλία αφου και η mpc και η l30 έχουν τα ίδια λίτρα την ώρα...απλά έλεγα πως με βολεύει περισσότερο η Hydor γιατί μπορεί να μπεί μέσα στο tank και γιατί πέρνει ρεύμα από την πρίζα και όχι από το τροφοδοτικό...Το αντίθετο δλδ από την mpc... άμα είναι δεν μπορώ να βάλω και δεύτερη Hydor απάνω??

Το ίδιο θέμα προς συζήτηση είχα και γω τον Οκτώβρη όταν άλλαζα την υδρόψυξη μου για να βάλω τον Phenom.

Είχα την L30 και όλοι μου έλεγαν να βάλω την MCP.Τελικά από την συζήτηση κατάλαβα ότι δεν παίζει ρόλο μόνο η ονομαστική ροή αλλά και η δύναμη της αντλίας.Οπότε για 2 μπλοκ πρέπει να πας ή σε μία καλή ή αλλιώς σε 2 L30 αν και το θεωρώ πιο φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο η ανύψωση και γενικά η κατασκεύη της αντλίας.

Του Θωμά (και δεν είναι ο μόνος :p) του έκανα όλο τον Οκτώβριο πλύση εγκεφάλου για τη 655. Μόλις την πήρε όμως κιχ γιατί είδε ότι δεν έχει καμιά σχέση...

Μη μπερδεύουμε τη βούρτσα με τη Λούτσα...

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως νερο σε καρτα γραφικων δεν ξαναβαζω,εκει που εχουν φτασει τα πραγματα σημερα θελουν την δικη τους υδροψυξη (ξεχωριστο ψυγειο+αντλια) για να πεις οτι εκανες κατι...το νερο απο τη CPU δεν θα πηγαινει στην καρτα και στην καλυτερη δυνατη θερμοκρασια ιδικα αμα εχεις δωσει και τεραβολτ στη CPU :040: ασε που καρτα γραφικων αλλαζεις πολυ ποιο γρηγορα απο οτι socket και πρεπει μετα να μονταρεις το παλιο gpu block στην καινουρια καρτα.

Επισεις μην ξεχναμε οτι το σωστο ειναι να ψυξουμε και τις μνημες με νερο αλλιως δεν προκειται να δουμε και τεραστιες διαφορες σε επιδοσεις,το κοστος ομως αυτων των μπλοκ ειναι απαγορευτικο για μενα προσωπικα,προτιμω να δωσω αυτα τα χρημα καπου αλλου αφου μετα απο αναβαθμιση το μπλοκ θα ειναι αχρηστο γιατι ειναι σχεδιασμενο να ταιριαζει σε συγκεκριμενα PCB,αν τα εχουμε κανει ομως ολα αυτα με το να ριξουμε την θερμοκρασια και μονο δεν φτανει,γιατι ειναι σαν να εχουμε εναν CPU με νερο και τον κλοκαρουμε μονο με το default Vcore...χρειαζομαστε δλδ gpu/mem vmods.(αμα εισαι διατεθημενος για vmods καντο αξιζει)

Tωρα για το λαστιχο που σου λεω (αλφαδολαστιχο) ειναι μονο διαφανες γιαυτο αλλωστε το λενε και "αλφαδολαστοιχο"...για να βλεπεις την σταθμη του νερου μεσα του...το μονο μειονεκτημα του ειναι οτι δεν ειναι τοσο ευλυγιστο οσο τα σιλικονης.

edit1:Ναι παιζει ρολο η ανυψωση η mcp εχει νομιζω 3μ και η l30 2μ αλλα με 2 l30+2 ψυγεια ξεχωριστα δλδ cpu/gpu η συνολικη αποδοση δεν συγκρινεται με τπτ...

edit2:Με τα λ7 που θα δωσεις για το gpu block (αν τα δωσεις φυσικα) θα σου πρωτεινα να αγορασεις ενα για το chipset πιστευω ειναι περισσοτερο αναγκαιο.

Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια λέω να μην πάω τελικά σε νερό την gpu γιατί όπως είπες και σύ vmod δεν θα κάνω με pencil ect..οπότε στο τέρμα με stock volt μπορώ να την πάω και με αέρα..θα περιμένω για 1 after ψύκτρα που είδα ότι θα βγεί για 4870χ2..και θα πάω για αυτή..ποιο φτηνά από το block θα μου έρθει...Το αν είναι ευλυγιστο ή όχι το λάστιχο παίζει κανένα ρόλο στην απόδοση πχ??

Όσο για το northbridge άμα βάλω ένα block εκεί να πηγαίνει το νερό μετά το cpu θα είχα καλύτερα ή χειρότερα αποτελέσματα??Έχω το stock σύστημα της rampage+1 μικρό fan πάνω από το chip αλλά με 1,7-1.78volt σε north δεν βλέπω ποτέ χαμηλές(45-51 σε bios) θερμοκρασίες....Στο cpu έχω 1,52v-1,55v αλλιώς δεν είναι stable σε prime95...

Άρα να πάρω και ένα northbridge block και να το βάλω στην υδρόψυξη ή να πάρω και ένα μονό ψυγείο και να φτιάξω και 2ο κύκλωμα μόνο για north-south bridge..

(στις ram είχα τις ΗR-07 + Fan πάνω και δεν ήταν και πολύ καλό..οπότε έβαλα χάλκινες κουβέρτες της akasa+corsair airflow fan αλλά το καινούργιο με τα 2 μεγάλα fan, όσο για τους δίσκους εκεί έχω 3χ92 για να τους κρυώνουν..)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα πρωτα ψυχουμε τα πολλα watt δλδ CPU και μετα οτι αλλο θελουμε να ψυξουμε.Αν σε παιρνει απο χρημα και απο χωρο εννοειται οτι ειναι καλυτερο οτι ψυχουμε να το ψυχουμε με το δικο του κυκλωμα και οχι ολα σε ενα αλλα στην περιπτωση σου δεν θα εχεις προβλημα με την L30 (την εχω δοκιμασει σε συστηματα 478 P4 και 755 Core2 Duo με διπλα μπλοκ,σε ενα 478 Ρ4 μαλιστα και με 3 μπλοκ CPU+North+VGA αλλα η temp που εφτανε το νερο στην gpu ηταν αναμενομενα απογοητευτικη ποσο μαλλον στα καινουρια συστηματα που το north δεχεται αλλαγες στα ρευματα δλδ υψηλοτερες temps)

Το αλφαδολαστιχο απλα δεν μπορει να κανει τοσο "κλειστες" κουρμπες οσο αυτο της σιλικονης αυτο ειναι ολο και λαστιχο κηπου να βαλεις (το κλασικο πρασινο) την ιδια δουλεια θα κανει...

Το αν θα παρεις μλποκ για το chipset δεν μπορω να στο πω εγω ουτε κανενας,εσυ γνωριζεις καλυτερα απ'ολους την μητρικη σου για το αν αξιζει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

αυτ΄που θέλω να πω είναι να βάλω το block του Northbridge μετά το block του cpu ή με αυτά που θα μείνουν από το upgrade να πάρω και ένα μονό ψυγείο και να κάνω 2ο κύκλωμα μόνο για north????..ένα μονο ψυγείο το χωράει σχετικά χαλαρά το κουτί..το 3πλό το έβαλα πάνω από το κουτί...Απλά το θεωρώ υπερβολή και 2ο κύκλωμα υδρόψυξης...μόνο και μόνο για ένα north και ένα south...Από την άλλη 51+βαθμοί σε bios με κάνουν να σκέφτομαι....

Πάντως για την κάρτα γραφικών έβγαλα άκρη..θα πάρω ένα τρελό after αέρινο που λέει οτι κάνει την 4870χ2 50βαθμούς ποιο κρύα..αλλά κάνει και 50€..

Τεσπα.Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!!!!!Θα ενημερώσω όταν βάλω την νέα αντλία και τους νέους σωλήνες...

Link to comment
Share on other sites

ok. τα πράγματα θα είναι στα χέρια μου αύριο...

η hydor l30 από e-world, σωλήνας από Πλαίσιο..ο πράσινος με 3,5€ το μέτρο..ξέρω μλκία απλά δεν έχω καθόλου χρόνο για τίποτα και αφού πήρα racor+σφικτίρες από κει είπα δν πάει στα κομμάτια που να τρέχω και τα έκανα όλα αγορά..

Οπότε Παρασκευή θα είναι όλα εδώ...Αντέ μεγιά μου και ελπίζω να δώ διαφορά μν πάνε τσάμπα 70€...

Α!Δευτέρα θα σκάσω παραγγελία για αυτό : http://www.arctic-cooling.com/catalog/product_info.php?cPath=2_&mID=244

Και πλέον έχω λύσει το θέμα ΨΥΞΗ στο pc αφού όπου έχει και δεν έχει θέσει για fan-ψυκτράκια έχω βάλει..Άρα τελειώνω με την ψύξη του cpu..μετά της vga και αφού βάλω και το καινούργιο cooler στην 4870χ2 θα πάρω και ένα block για το northbridge και είμαι GG νομίζω...

Α! για υγρό έχω βάλει wfi από φαρμακείο..να πάρω και να βάλω παραφλού μέσα ή ένα έτοιμο που είδα οτι δεν έχει glyko...κατι.. και έχει κάτι περίεργα μέσα για υδροψύξεις????

Link to comment
Share on other sites

ok. τα πράγματα θα είναι στα χέρια μου αύριο...

η hydor l30 από e-world, σωλήνας από Πλαίσιο..ο πράσινος με 3,5€ το μέτρο..ξέρω μλκία απλά δεν έχω καθόλου χρόνο για τίποτα και αφού πήρα racor+σφικτίρες από κει είπα δν πάει στα κομμάτια που να τρέχω και τα έκανα όλα αγορά..

Οπότε Παρασκευή θα είναι όλα εδώ...Αντέ μεγιά μου και ελπίζω να δώ διαφορά μν πάνε τσάμπα 70€...

Α!Δευτέρα θα σκάσω παραγγελία για αυτό : http://www.arctic-cooling.com/catalog/product_info.php?cPath=2_&mID=244

Και πλέον έχω λύσει το θέμα ΨΥΞΗ στο pc αφού όπου έχει και δεν έχει θέσει για fan-ψυκτράκια έχω βάλει..Άρα τελειώνω με την ψύξη του cpu..μετά της vga και αφού βάλω και το καινούργιο cooler στην 4870χ2 θα πάρω και ένα block για το northbridge και είμαι GG νομίζω...

Α! για υγρό έχω βάλει wfi από φαρμακείο..να πάρω και να βάλω παραφλού μέσα ή ένα έτοιμο που είδα οτι δεν έχει glyko...κατι.. και έχει κάτι περίεργα μέσα για υδροψύξεις????

Για τα υγρά το έχουμε υπεραναλύσει το θέμα.

Διάβασε κάποιο από τα άλλα topic..

Τώρα πώς γίνεται να κλαίγεσαι για τα 70€ της MCP και να πάρεις σωλήνες με 3,5€, πραγματικά δεν ξέρω πώς γίνεται..:092::092:

Ξέρω ότι τα λέω λίγο χύμα, αλλά με αυτά που βλέπω ..

Link to comment
Share on other sites

γιατί και την mcp να πάρω κάνει 70€ μόνη της.. +τα λάστιχα+τα racor+σφικτιράκια παμε καλά 90++€... και εκτώς από αυτό δεν θέλω να χαλάσω το setup όπως το έχω..μία ποιο δυνατή αντλία ήθελα που να είναι μέσα στο νερό και να παίρνει ρεύμα από μπρίζα... το ποιο Low price που να το κάνει αυτό είναι η Hydor..Άλλωστε δεν νομίζω πως δεν θα με καλύψει...είναι διπλάσια από την αυτή που έχω τώρα....Πιστεύεις πως δεν θα με είναι οκ με ένα block στο cpu+northbridge (βαριά και σε southbridge) + ένα 3πλό ψυγείο??Εγώ νομίζω πως θα με καλύψει..Άμα δεν...θα το δώ τότε..

Όσο για τα υγρά απλά ρώτησα parafloy ή ετοιμο??Στα θέμα που βλέπω είναι 50-50...Εγώ έλεγα να βάλω παραφλού πάντως...Το τανκ είναι 3,5l άρα με 2λίτρα wfi και 0,7λίτρα παραφλού νομίζω θα είμαι οκ..

Παίζει ρόλο που το τανκ είναι ποιο χαμηλά από το ψυγείο??Το ψυγείο είναι πάνω από το κουτί και το τανκ είναι πάτωμα.. δεν νομίζω να είναι πρόβλημα ε?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πιο πανω δεν ξερω αν αξιζει να βαλεις στο chipset νερο (για το south δεν το συζητω καν...) αν η μητρικη σου 600αριζει με αερα=>600*8,5=5100 νομιζεις θα τα πιασει η CPU σου αυτα με νερο??

Κατι αλλο επιδη παλι θες να μπλεξεις με το ζαλμαν,χωραει μεσα η L30???Γνωμη μου ειναι να βαλεις την αντλια εξωτερικα και να χρησιμοποιησεις το ζαλμαν μονο σαν τανκ για να εχεις περισσοτερο νερο στο κυκλωμα ωστε να ζεστενεται και πιο αργα.(ολα αυτα εφοσον το ζαλμαν παιρνει 1/2 ρακορ)

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να πήγαινε 600... μέχρι 490 φτάνει...στο 492 κολλάει... τεσπα.. όσο για το zalman δεν ξέρω.. θα δούμε όταν πάρω την αντλία..προς το παρών κάνει μλκς το Πλαίσιο... από την Τετάρτη μέχρι σήμερα δεν έχουν πάει στο mall τα πράγματα... και στο τηλ μου λένε πως η εντολή δεν έχει επεξεργαστεί καν.... @@ια 24ώρες παράδοση έχουνε μετά...... α! και διάρκεια κλήσεων πάνω απο 4 ώρες από τις οποίες οι 3+ είναι αναμονή και ο ένας με στέλνει στον άλλο όπου μόλις τώρα μου είπαν πως η παραγγελία είναι άκυρη γιατί το λάστιχο ήταν internet only και πρέπει να παραδωθεί σπίτι...Και ότι και καλά έχουνε στείλει και e-mail...(που δεν έλαβα ποτέ)...Άρα εγώ λέω να πάνε να γ..... Σόρρυ κιώλας αλλά είμαι έξαλος..αυτό το ο ένας σε πασάρει στον άλλο και στα @@ τους.. μαζί με την ''γρήγορη'' ενημέρωση.. μου τσακίζει τα νεύρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

www.aquatuning.de (Ευρωπη)

www.sidewindercomputers.com (Usa)

www.performance-pcs.com (usa)

www.frozencpu.com (usa)

Να ψωνιζεις απο αυτα.Το πλαισιο εκτος της μικρης γκαμας χρεωνει και οτι θελει.Τωρα αν θες να παρεις ενα fitting μονο δεν θα το παρεις απο εξω αλλα για πολλα πραγματα η γνωμη μου ειναι να απευθυνεσαι σε αυτα.Και απο αποψη ποιοτητας και απο αποψη τιμης.

υγ για τελωνειο το κλασσικο.

1)Declare parcel's value at 50usd

2)MArk it as a gift

Τουλαχιστον εγω απο το sidewindercomputers ψωνιζω.

Να και μια φωτο απο το συστημα μου(still under construction).

http://img505.imageshack.us/img505/152/img0061l.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπόν ready η υδρόψυξη αλλά λόγο κακής αντλίας και του ότι έχει αέρα το σύστημα έχω χάλια temps.. έβαλα το swiftech mcw30 στο north αλλά έχω 70++βαθμούς όταν με το stock είχα 55+...Πολύ χάλια δλδ...+ότι περισεύουν κάτι γωνίες του north που δεν πατάει το block γιατί είμαι μικρότερο από το north....

Τώρα θα αλλάξω ανλτία...το θέμα είναι μία swiftech mcp655 ή άμα βρώ καμία laing D5?? Έχουν διαφορά??Ποια είναι ποιο αθόρυβη?? Μπορεί μία swiftech να σηκώσει 2 3πλά ψυγεία??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.