Jump to content



asus p5q3 deluxe+core 2 duo 6600 overcloacking


Runner25

Recommended Posts

Γεια σε ολους ειμαι καπως ασχετος και νεος στο forum ξερω μονο τα βασικα και αυτα στη θεωρια και θελω τα φωτα σας για να κανω overcloacking στον επεξεργαστη μου και να εκμεταλευτω τη νεα μητρικη μου. Το συστημα μου ειναι

cpu intel core2 duo 6600 στα 2,4

mobo asus p5q3 deluxe

ram asus ddr3 1333 (μαζι με μητρικη προσφορα) timmings δεν ξερω

vga asus 8800 gtx

case zalman gt900

psu corsair 520w

cpu cooler zalman fatality

αυτο που θελω να με βοηθησετε αν μπορειτε ειναι να ανεβασω τον επεξεργαστη μου απο 2,4 στα 3,5 μεχρι 4 ισως και τις μνημες αν γινεται ξερω οπως προειπα μερικα βασικα πραματα στη θεωρια ξερω οπως το ειναι fsb πολλαπλασιαστης κλπ.θελω ομως να μου πειτε τι να προσεξω και τα βηματα που πρεπει να κανω.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου πριν ξεκινησεις ειναι οτι κάθε επεξεργαστής ειναι διαφορετικός.Γι αυτο μην δοκιμάσεις εντελώς ίδιες ρυθμίσεις με κάποιου άλλου που έχει το ίδιο σύστημα με σένα.

Επίσης τα 4 ειναι πολλα για ενα σύστημα 24/7. ειδικά τωρα που είναι καλκαίρι θα πρότεινα τα 3,4 ως μέγιστο.

Αυτος είναι ένας οδηγός που θα σου δώσει τα πρώτα βήματα.Ό,τι απορία έχεις ρωτάς.

Πολυ καλή μητρικη για oc!:023:

Καλωσήρθες κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλος ελπιζω να μη το καψω γιατι καηκα

:032:

Runner25 added 25 Minutes and 41 Seconds later...

πως θα μαθω τη default ταση του επεξεργαστη και των μνημων????

Runner25 added 1 Minutes and 17 Seconds later...

α και κατι αλλο που ξεχασα πως θα μαθω τη default ταση του επεξεργαστη και των μνημων?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ για την CPU. Για τις μνήμες κοίτα στο αυτοκόλλητο που έχουν πάνω τους (πρέπει αναφέρει τάση λειτουργίας, χρονισμούς, μοντέλο κλπ.) ή μπες στο επίσημο site της Asus και ψάξε να βρείς το μοντέλο ακριβώς που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ptolemeos αργησα να μπω (ελειπα εκτος) και ειδα την βοηθεια σου θα τα κοιταξω και θα επιστρεψω να σας πρηξω. ειναι καλο να εχεις ανταποκριση στο καλεσμα σου για βοηθεια απο ατομα που δε κερδιζουν κατι ελπιζω να ανταποδωσω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.