Jump to content



μια βοηθεια please...


Runner25

Recommended Posts

γεια σε ολους η συνθεση μου ειναι

cpu intel core2 duo 6600 στα 2,4

mobo asus p5q3 deluxe

ram asus ddr3 1333 (μαζι με μητρικη προσφορα) timmings δεν ξερω

vga asus 8800 gtx

case zalman gt900

psu corsair 520w

cpu cooler zalman fatality

εκανα καποια βηματα με το aisuite απο windows χωρις να πειραξω τασεις κλπ μονο με fsb + multiplier και πηγα τον επεξεργαστη απο 2.4 στα 2.7 το aisuite μου δειχνει 35 βαθμους και το RealTemp 50 με 55 μαλλον αυτο ειναι το σωστο ε?

αυτο ειναι καλο η πρεπει να ανυσηχω? μετα διαβαζοντας καμια βδομαδα διαφορα εδω μεσα αρχισα να καταλαβαινω πολλα παραπανω μεσα στο bios της μητρικης μου αλλα παλι νοιωθω οτι θελω καθοδηγηση μπορειτε να με βοηθησετε και να μου πειτε απο που να αρχισω θα το εκτιμουσα πολυ. πρωτα απο ολα θελω να αρχισω φτανοντας τον επεξεργαστη περιπου στα 3.5 και να πειραξω λιγο τις μνημες πειτε μου χοντρικα τι να κανω για να αρχισω

ευχαριστω πολυ

Runner25 added 10 Minutes and 25 Seconds later...

α κατι που ξεχασα το συστημα το θελω για χρηση 24/7(για νορμαλ χρηση αν καταλαβα καλα) για κανα παιχνιδι και καλυτερη ανταποκριση στα windows

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι απο το bios πρεπει να κανεις overclocking.

Δεν ειναι και η καλυτερη εποχη για overclocking με τoση ζεστη,οι θερμοκρασιες που δινεις ειναι σε idle?

Προσπαθησε να βαλεις ολες τις ρυθμισεις χεροκινητα και να τον τρεξεις σε μαμα ρολογια,μετα σιγα-σιγα τον ανεβαζεις.

Απενεργοποιησε ολα τα Spread Spectrums και τα DRAM Static Read και DRAM Dynamic Write.

stealth

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα stealth εννοειται οτι δε ειναι αυτο κανονικο που εκανα απλα ηθελα να παρω μια ιδεα οσο για καλοκαιρι κανενα προβλημα εχω aircondition και ολο το case ειναι απο αλλουμινιο παχους 5 χιλιοστων και παγωνει μεσα εξω και πεφτουν πολυ οι θερμοκρασιες

case zalman gt900

οι θερμοκρασιες ναι ειναι σε idle

Runner25 added 1 Minutes and 42 Seconds later...

αυριο η το βραδυ θα ανεβασω φωτο απο το bios για να δειτε και να μου πειτε στο περιπου απο που να αρχισω

Link to comment
Share on other sites

50 βαθμοι ειναι υψηλη θερμοκρασια,επειδη τα εχεις ολα στο auto και ανεβαζεις τον επεξεργαστη η μητρικη δινει οσο ρευμα θελει.

Καρφωσε το ρευμα του επεξεργαστη στα 1.3V, επισης τα timings και το ρευμα για τις μνημες σε οτι λεει ο κατασκευαστης.

stealth

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω lunatic και δεν ηξερα πως ποση ωρα εφαγα να οριστε

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/picture.php?albumid=6&pictureid=6

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/album.php?albumid=6&pictureid=5

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/album.php?albumid=6&pictureid=4

Runner25 added 11 Minutes and 3 Seconds later...

λοιπον εχουμε και λεμε fsb 300 απο 200(το παρακανα νομιζω) multiplier x9

cpu voltage 1,3

cpu temp 47 και στους δυο πυρηνες

οι μνημες εχουν τα timings και τα voltages κολημενα με αυτοκολητα πανω τους

αν δε κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.