Jump to content



Refresh Mode: Τι είναι;;;


nickstamat

Recommended Posts

Όταν πάω στο BIOS --> Advanced Chipset Features και βάλω την τιμή Manual στο πεδίο DRAM Timings, ενεργοποιούνται οι επιλογές CAS Latency, #RAS to #CAS Delay κ.λπ., καθώς και μία επιλογή Refresh Mode Select, η οποία έχει την τιμή 7.8us. Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λαθος καταλαβες , ο φιλος γραφει γενικα, οτι αναλογα με το μεγεθος της μνημης , εχει και διαφορετικους χρονους ανανεωσης .

θα σου ελεγα και περισοτερα , αλλα το μονο που δεν γραφεις στην υπογραφη σου ειναι ποση μνημη εχεις :D

Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερες επιδόσεις μπορείς να το αυξήσεις αλλά δες αν η μνήμη ανταποκρίνεται σωστά με memtest. Μειώνοντας το βοηθά στο o/c αλλά είναι ένας συμβιβασμός στο όριο του o/c και επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [23-02-2005 15:24]

Kingston Value 2x256MB σε Dual Channel...

Αστο καλυτερα , Kingston Value , στα ορια πεζουν στα 400, δεν υπαρχει τιποτα να κανεις , εφοσον το παραμικρο στραβοπατημα οδηγη σε ασταθεια .

Γενικα θα ελεγα οτι τα 15ns και το 8Τ , ειναι οι βασικες ρυθμισεις για σενα .

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι...

attachment.php?s=&postid=168842

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=168842#post168842

attachment.php?s=&postid=144754

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=144754#post144754

attachment.php?s=&postid=147055

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=147055#post147055

Όλα τα παραπάνω είναι kingston valueram. Σαφώς και δεν πάνε όλα τα valueram έτσι αλλά βρίσκοντας τα κατάλληλα chip δε χρειάζεται να σκάσεις μια περιουσία σε ocz, corsair κλπ.

nickstamat τι chip φοράνε τα δικά σου kingston;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 02:07]

Αστο καλυτερα , Kingston Value , στα ορια πεζουν στα 400, δεν υπαρχει τιποτα να κανεις , εφοσον το παραμικρο στραβοπατημα οδηγη σε ασταθεια.

εφοσον ο καλος θεουλης των υπολογιστων μας εδωσε απλοχερα τα διαγνωστικα τεστ σταθεροτητας γιατι να μην προσπαθησει το παιδι να ανεβασει τις μνημες οσο μπορεσουν ωστε να κερδισει οτι μπορει??????

εν μερει μπορει να εχεις δικιο και να μην πανε βημα και τσαμπα η ωρα δοκιμων......αλλα γιατι εισαι τοσο σκοταδιστης?????

ελεος μαν.........:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου μνήμες έχουν chips Kingston και τις έχω πάει 225 MHz (DDR450) χωρίς να δώσω παραπάνω Volt.

Έχω κάποιες ερωτήσεις για τους "ειδικούς":

1) Πόσο είναι το normal voltage για τις μνήμες; 2.5V ή 2.6V;

2) Στο CPU-Z (version 1.27), στην καρτέλα "Memory", δεν μου εμφανίζονται οι πληροφορίες Bank Cycle Time (Trc) και DRAM Idle Timer, οι οποίες είναι "ενεργοποιημένες" στις φωτο του Chroma. Αυτό συνεβη και στην έκδοση 1.26. Ξέρετε γιατί;

3) Τι είναι αυτά τα 1Τ κτλ. που γράφετε;

Συγγνώμη αν (σε κάποιους) φαίνονται ανόητες οι ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.