Jump to content



New i7 PC...


Black_V_Gti

Recommended Posts

Μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να φτιάξω νέο σύστημα...και σήμερα ήρθαν τα πράγματα... :)

img18222c.th.jpg

Οι γνώσεις μου έχουν σκουριάσει και ξεπεραστεί αλλά με την βοήθεια φίλων πιστεύω να το έχω ετοιμάσει μέχρι το τέλος της βδομάδας...

Άντε να έρθει και η οθόνη από UK μέχρι Παρασκεύη και είμαστε super...:068:

Link to comment
Share on other sites

ωραίες επιλογές φίλε.η μητρικούλα ειδικά τα σπάει.θα θελα να μου πεις θερμοκρασίες μόλις το στήσεις για να συγκρίνω με το δικό μου μιας που έχουμε σχεδόν το ίδιο σύστημα.o επεξεργαστης ειανι D0 ή C0??

Link to comment
Share on other sites

καλοδουλευτο...οταν πατησεις 3,4 πες μου σε παρακαλω με ποσο ρευμα εισαι σε cpu και τι θερμοκρασιες εχεις

επισης κοιταξε λιγο το κοκκινο το σατα το καλωδιο γιατι νομιζω πως εχει μπει λιγο στραβα

Link to comment
Share on other sites

καλοδουλευτο...οταν πατησεις 3,4 πες μου σε παρακαλω με ποσο ρευμα εισαι σε cpu και τι θερμοκρασιες εχεις

Θα σου απαντήσω εγώ για temps κλπ ... μιάς και το ψιλορυθμίσαμε εχθές το βράδυ (όσο προλάβαμε γιατί μας πήρε η νύχτα) :046:

Χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο ... κάναμε αρχικά ένα δοκιμαστικό στα 3.2 Ghz ... και μετά πήγαμε κατευθείαν στα 4.0 Ghz.

Τελική ρύθμιση (20 x 200) με 3400 Uncore και μνήμες στα 1600.

Vcore bios (1.25) ... cpu-z (1.23)

Core temp

Idle 40C

Wprime1024 (8 threads) 65C

3Dmark Vantage 67C

Το πιθανότερο είναι ... το σύστημα να παίζει εκεί και με 1.20 πραγματικό.

Με θερμοκρασίες χαμηλότερες περίπου 3C επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

αα...ενταξη.γιατι νομιζα πως ειμαι λιγο ψηλα.ο δικος μου μπουταρει στα 4 και με 1,21 νομιζω.rock stable.και ειμαι και εγω πανω κατω σε αυτες τις θερμοκρασιες.λιγο παραπανω νομιζω.πανω απο 4,2 με τπτ.με κοβουν οι θερμοκρασιες και μεχρι 1,35 που το δωσα δν ακουγε.

Link to comment
Share on other sites

Ναί ... εκεί παίζουν οι θερμοκρασίες πάνω-κάτω.

Οπότε αφού έχεις παρεμφερείς τιμές ... είσαι ok.

Οπως έγραψα και παραπάνω (λόγω έλλειψης χρόνου) δέν προλάβαμε να τελειώσουμε τις δοκιμές,με τις μνήμες ούτε κάν ασχοληθήκαμε.

Εμπειρικά όπως το έβλεπα ... θα έπαιζε stable και με 1.20 volt.

Το σύστημα γενικά ... ταχύ,"φτερωτό" :045:

Το μόνο κουλό που αντιμετωπίσαμε .... ήταν η δυσλειτουργία του EasyTune 6 (σε Vista 64bit) ... όπου δέν εμφανιζόταν οι καρτέλλες voltage για ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κουλό που αντιμετωπίσαμε .... ήταν η δυσλειτουργία του EasyTune 6 (σε Vista 64bit) ... όπου δέν εμφανιζόταν οι καρτέλλες voltage για ρύθμιση.

ναι.και εγω το ιδιο.αλλα κατεβασα την τελευταια εκδοση απο το σαιτ της gigabyte και ολα ρολοι.οριστε και το λινκ

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Utility_List.aspx

ειναι το τεταρτο download.μονο που για να δουλεψει πρεπει να κανετε απεγκατασταση στην προηγουμενη εκδοση του easy tune

Link to comment
Share on other sites

Δέν δώσαμε πολύ βάση ... μιάς και το easy-tune για μένα,θα χρησίμευε μόνο για fine tuning.

Είμαι μαθημένος σε bios o/c :046:

xaaxa...εγω το χρησιμοποιησα για να δω ποια ρυθμιση εφτεγαι που παγωνε το πισι στα 3,4+.ειχα ξεχασει (σαν πρωταρης που ειμαι) να δωσω ρευμα στο qpi/vtt και για αυτοι παγωνε.και επισης για να δω τι θερμοκρασιες ανεβαζει ο cpu με 1,3-1,4 volt

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Gregory sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μόλις γύρισα από επαρχία.

Όπως σου είπε και ο Τάσος πήγε εύκολα στα 4.0 Ghz. Ως τώρα όλα σταθερότατα και ίσως ρίξω ακόμα λίγο το ρεύμα.

Για ακόμη μια φορά να ευχαριστήσω τον Τάσο για την βοηθειά του..με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και photo με το "τακτοποιημένο" πλεόν κουτί μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.