Jump to content



Κρασαρισμα απο την πρωτη εκκινηση!!!


forthnet

Recommended Posts

Παίδες μετά από χρόνια χρειάζομαι πάλι τη βοήθειά σας!!!

Αγόρασα μιαμητρική MSI p965neo-F V2 κι εναν Pentium E6300 2.8Ghz fsb 1066mhz και L2 cache @ 2mb κι ενα σετ μνημων Trancsend 2x2Gb @800mhz.

Τα τοποθετησα ολα και την πρωτη φορα που ξεκινησα τον υπολογιστη μου εβγαζε σφαλμα πως "...το overclock που εγινε απετυχε...".Εκανα reboot και παγωνει μεχρι και τωρα που σας γραφω στην 1η οθονη με το σημα της MSI.Αν προλαβω να πατησω το TAB παει στη δευτερη οθονη οπου μου βρισκει τον επεξεργαστη,τις μνημες και τα usb controllers(της μητρικης φανταζομαι).Δεν μπαινει καθολου στα BIOS.Εκανα Clear CMOS,εβγαλα και την μπαταρια για κανα μισαωρο , ξανασυνδεσα τα παντα,δοκιμασα μια-μια τις μνημες,δοκιμασα χωρις τις μνημες κ.ά.,αλλα τιποτα.

Μηπως χαλασε η μητρικη?Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο!!!

Οποιος μπορει ας βοηθησει.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρισε ότι όλες οι τροφοδοσίες της μητρικής είναι συνδεμένες κανονικά.

Αφησε συνδεμένα στη μητρική μόνο τα απολύτως απαραίτητα.

Δοκίμασε με άλλη μνήμη-μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το βρήκα νομίζω!!! Μάλλον είναι ασύμβατη η μητρική με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Το θέμα είναι ότι εγώ το είδα στο site της MSI αλλά είπα να ρωτήσω και τον "πωλητή",ο οποίος μου είπε ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα με ένα απλό flash.Πώς θα κάνεις flash αν δεν μπορείς να μπεις στο BIOS οέο???

Ευχαριστώ για τη βοήθεια,θα πάρω άλλη μητρική!

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κάνεις flash αν δεν μπορείς να μπεις στο BIOS???
Βάζεις επεξεργαστή που την δέχεται η μητρική με βάση το cpu support, κάνεις το bios update και μετά βάζεις τον καινούριο που υποστηρίζεται(σύμφωνα πάντα με το τελευταίο bios και την support list των επεξεργαστών). Από την άλλη αν δεν έχεις γνωστό να ενοικιάσεις για 2 λεπτά την cpu του η κάποιο περίσεμα, είναι ψιλο-πρόβλημα.:p

Υ.Γ. Έχει φίλος μου μια asrock 4CoreDual-Vsta και την πουλάει λόγω αναβάθμισης, αν σε ενδιαφέρει pm..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το βρήκα νομίζω!!! Μάλλον είναι ασύμβατη η μητρική με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Το θέμα είναι ότι εγώ το είδα στο site της MSI αλλά είπα να ρωτήσω και τον "πωλητή",ο οποίος μου είπε ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα με ένα απλό flash.Πώς θα κάνεις flash αν δεν μπορείς να μπεις στο BIOS οέο???

Ευχαριστώ για τη βοήθεια,θα πάρω άλλη μητρική!

Δέν είναι αυτό.

Ο E6300 είναι συμβατός με τη μητρική σου (από το bios 3.4 και μετά).

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι αυτό.

Ο E6300 είναι συμβατός με τη μητρική σου (από το bios 3.4 και μετά).

Αυτά υποστηρίζει μέχρι την έκδοση 3.7 του BIOS.

E6300 2x1MB (1.86GHz, B2, 65W) 1066 7 SINCE 3.7 E6300 2x1MB (1.86GHz, L2, 65W) 1066 7 SINCE 3.7

Εγώ έχω τον E6300 2x1MB L2 cache 2.8 ,65W,45nm, fsb1066.

Ο οποίος δεν υπάρχει στη λίστα που ισχύει για BIOS version μέχρι και 3.8(αν κάνεις flash).

Link to comment
Share on other sites

http://eu.msi.com/index.php?func=prodcpusupport&maincat_no=1&cat2_no=170&cat3_no=&prod_no=1275

Υπάρχει υποστήριξη απλά το πρόβλημα είναι ότι το bios που είναι φορτωμένο στην μητρική σου θα είναι παλιότερη έκδοση από την 3.8 και 3.7(δεν το αποκλείω να είναι και 3.5, στο POST το δείχνει δίπλα από το MS number), το παράλογο είναι ότι κάνει όλα αυτά τα νούμερα ενώ θα έπρεπε έστω στην χειρότερη να έλεγε : unknown CPU στο POST και να σταμάταγε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 3.7 έκδοση του BIOS.Στη λίστα έχει 2 επεξεργαστές Ε6300 που υποστηρίζει μέχι την 3.7 έκδοση.Επειδή δεν έχω μικρότερο επεξεργαστή για να κάνω το flash ας δώσω 5Ε παραπάνω για να κάνω τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.