Jump to content



2x4890 ή 4890+4870x2???


siloo

Recommended Posts

λοιπον το προβλημα εχει ως εξης:εχω μια 4890 και θελω να κανω αναβαθμιση για πολλους και διαφορους λογους. το προβλημα μου ειναι στο τι συνδιασμο να κανω στις καρτες και το τι θα αποδιδει καλητερα (σε παιχνιδια και σε 3dmark). σκευτομουν να βαλω αλλη μια 4890 αλλα εχω την εντυπωση οτι θα ηταν καλητερα αν εβαζα μια 4870χ2 λογω του οτι ετσι ουσιαστικα θα εχω τρεις καρτες. (στο board μου rampage gene δεν μπορω να βαλω πανω απο 2 πρακτικα).

και κατι τελευταιο που σκευτομαι αλλα το βλεπω ως πιο δυσκολο να γινει ειναι να πουλησω τη 4890 που εχω και να αγορασω 2 275.

αυτα....ναι ξερω τα εχω κανει ψιλοσκ@τ@....

αν ειχατε κατι να προτεινετε θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επειδή γουστάρω ΑΤΙ θα έπερνα ακόμα μια 4890....όχι δεν θα πήγαινα σε 4890+4870Χ2......Αν θες όμως NVIDIA αχτύπητος συνδυασμός είναι το sli με 2x285, αλλά και ακριβός!

Link to comment
Share on other sites

να κανω και μια αναφορα στο ολο συστημα για να ξερετε και εσεις τι προτινετε....

cpu:i7 920

mobo:rampage ii gene

ram:crossair 1600

vga:sapphire 4890

psu: pc power an cooling 750w

case:coolermaster haf 932

εχω δει απλα σε καποια reviews οτι με μια ακομα 4870χ2 θα αποδιδει καλητερα αν και θα συμφωνισω οτι το κοστος ειναι αρκετα μεγαλυρο...

οσον αναφορα τις 285 ναι το ξερω το ενιωσα στο πετσι μου τι θα πει 285 σε sli και μαλιστα triple..... αστα...αλλα αυτο παραπαει ρε ****το...... γιαυτο ειπα για 2χ275....

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον εχεις μια 4890 γιατι να πας σε 2x275gtx??δεν βλεπω τον λογο....

Oριστε και δυο απο τα πολλα reviews που κυκλοφορουν:

4890 CF 1

4890 CF 2

Εγω παντως θα πηγαινα καρφι για 4890 CF για 2 λογους :

1.Σε συμφερει οικονομικα.(σκεψου οτι με 190 ευρω που κανει μια ακομα 4890 θα εχεις απιστευτες επιδοσεις)

2.Ειναι "killer" σε υψηλες αναλυσεις.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα καταληξω στη λυση τις 4890 λοιπον μιας και οι περισσοτεροι για να μη πω ολοι εισασταν αυτης της αποψης. η αληθεια ειναι οτι και απο οικονομικης αποψης ειναι πολυ καλυτερα γιατι θα χρειαζομουν καποια χρηματα παραπανω που δεν τα εχω τωρα...και παιζω και σε αναλυση 1920χ1080....(23" οθονη...), οποτε μολις κανω την αγορα κατα την πρωτη του μηνος το κοβω θα ανεβασω και τα skore και θελω να πιστευω οτι θα βοηθησω και την ελλαδαρα στο hwbot....

ναι αυτη την απορια την ειχα κ εγω με το ποτε θα ερθει η 4890x2 αλλα μαλλον το κοβω να βγαινει πρωτα η σειρα 5... και μετα αυτη...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι τελευταιο.... με ποιο συνδιασμο απο τους 2 πιστευετε οτι θα βγαζω μεγαλυτερα σκορ και fps με 4890cf ή 4890+4870x2???

sorry αν γινομαι κουραστικος αλλα οπως καταλαβατε με απασχολει αρκετα το θεμα αυτο.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.