Jump to content


Ξαφνικο προβλημα με ram


metal_slug

Recommended Posts

Χαιρετω.

Εχω την Asus M4N78 SE που εχει μόνο 2 θεσεις για ram (Αdata 2x2GB DDR2 800MHz).

Θελοντας να αλλαξω case μετεφερα το συστημα μου αυτουσιο σε αλλο case. Εκανα ολες τις συνδεσεις και πατησα το ON αλλα...

το συστημα εκκινουσε μεν αλλα χωρις "μπιπ" και μαυρη μαυριλα στην οθονη και το φωτακι της αναβοσβηνε:(

Μετα απο ωρες προσπαθειων και δοκιμων, αφαιρεσα το αριστερο dimmάκι μνημης που και επιτελους μπηκε κανονικα στα Windows.

To προβλημα τωρα ειναι οτι αν υπαρχει dimmάκι στην αριστερη θεση θα εχω μαυριλα στην οθονη(και ριχνει το bios στις default)

Μπορειτε να μου πειτε γιατι συμβαινει αυτο το προβλημα ξαφνικα? Πως διορθωνεται?

Μηπως βραχυκυκλωσε η αριστερη θεση? Μπορει να διορθωθει(με καποιο προγραμματακι ισως?) ή πρεπει να παω σε νεα μητρικη? Γιατι δεν μπορω να μεινω μόνο με 2GB single!

Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες και τις δυο μνημες μονες τους στο αριστερο slot και δεν δουλευουν ενω και οι δυο στο αλλο slot δουλευουν κανονικα?

Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι αν και οι δυο μνημες δουλευουν μονες τους στο ενα slot και στο αλλο οχι τοτε η μητρικη ειναι για RMA.

Εγγυηση εχει?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ολες οι δοκιμες εχουν γινει, το θεμα ειναι απλα ως εξης:

αν υπαρχει dimmακι στην αριστερη θηκη το συστημα δεν εκκινει σωστα.

Φυσικα και εχει εγγυηση γιατι την πηρα πριν 2 μηνες.

Ωστε μου λες να παρω αλλη μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει dimmακι στην αριστερη θηκη το συστημα δεν εκκινει σωστα.

Φυσικα και εχει εγγυηση γιατι την πηρα πριν 2 μηνες.

Ωστε μου λες να παρω αλλη μητρικη?

Ναι, oπως τα λες μαλλον η μητρικη εχει προβλημα, δωστην πισω εκει που την αγορασες να την τσεκαρουν και να σου δωσουν αλλη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω δεν μπορω να περιμενω να την τσεκαρουν, θα πρεπει να παρω αμεσως αλλη. Οποτε θα πρεπει να μου προτεινεις ποια να παρω.

Βασικα θα προτιμουσα να κρατησω αυτη που εχω διοτι προσφατα αναλωσα 3 ωρες για να βαλω πανω της τη Mugen2...

Μπορεις να σκεφτεις μια αιτια, για ποιο λογο στα καλα καθουμενα (μια απλη μεταφορα εγινε) απεκτησε προβλημα η αριστερη θηκη? Kαι καποιον τροπο επιλυσης του προβληματος βεβαια(καποιο προγραμμα τεσταρισματος?)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ελθεις σε συνεννοηση με το καταστημα που την αγορασες για να δεις τι μπορει να γινει και αν εχουν αλλη ιδια μητρικη να σου δωσουν.

Δεν ξερω να σου πω τι μπορει να εγινε...προγραμμα να τεσταρεις την μητρικη δεν υπαρχει, δοκιμασε να την ξεκινησεις εξω απο το case να δεις μηπως και κατι τρεχει με το καινουργιο κουτι.

Μονο τις μνημες μπορεις να τεσταρεις με το memtest86+ αλλα αφου δουλευουν κανονικα και οι δυο στο ενα slot δεν παιζει να εχουν προβλημα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε... το να την επιστρεψω ειναι αλλο και το να αγορασω μια καινουργια επισης αλλο. Δεν θα περιμενω να την τεσταρουν, ουτε θα παρω παρομοια, θα παρω μια αλλη καλυτερη και με περισσοτερες θεσεις για ram.

Ειναι δυνατον να φταιει το... κουτι? απο που κι ως που δηλαδη?

Μου εχει ξανασυμβει να μην εκκινει τι συστημα και να δουλεψει με μετακινηση μνημης...

Τι θα εκανες αν ησουν στη θεση μου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορείς να πράξεις όπως σωστά σου πρότεινε ο stealth, δηλαδή ως τελευταία δοκιμή να αφαιρέσεις την μητρική από το κουτάκι. Αυτό το κάνεις δια να αποκλείσεις το ενδεχόμενο βραχυκυκλώματος λόγω του νέου κουτιού. (πχ. περισευούμενες βίδες πίσω από την μητρική κ.α.)

Όσον αφορά για την μητρική σου, όπως υποδεικνύει η λογική, δεδομένων και των στοιχείων που μας έδωσες... πάει για αντικατάσταση.

Εφόσον είναι καινούρια, δεν καταλαβαίνω τον λόγο (εκτώς αν υπάρχει χρονικός περιορισμός - χρονική πίεση) γιατί να μην την επιστρέψεις στο κατάστημα απ' όπου την αγόρασες, και εκεί οι τεχνικοί αφού διαπιστώσουν όντως οτι δεν λειτουργεί σωστά να σου την αντικαταστήσουν ή να σου εγκρίνουν κάποιο πιστωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα εκανες αν ησουν στη θεση μου?

Οχι πολλα περισσοτερα απο οσα εκανες εσυ...θα δοκιμαζα μια μνημη την φορα στο συγκεκριμενο slot, θα δανειζομουνα μια αλλη μνημη απο ενα φιλο να δοκιμασω, θα δοκιμαζα να την ξεκινησω εξω απο το κουτι και θα τσεκαριζα προσεχτικα το slot μηπως εχει στραβωσει καποιο pin και βραχυκυκλωνει.

Αν τιποτα απο τα παραπανω δεν βοηθουσε θα ερχομουνα σε συνεννοηση με το μαγαζι και ειτε θα επαιρνα μια ιδια ειτε θα προσπαθουσα να παρω πιστωτικο και θα συμπληρωνα ακομα λιγα χρηματα για κατι καλυτερο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ok φιλοι μου, θα την βγαλω εξω απ το κουτι να δω αν ετσι δουλευει...

Αφου μου λετε οτι υπαρχει περιπτωση να βραχυκυκλωσε λογω νεου κουτιου... μακαρι να εχετε δικιο!:001:

Εφόσον είναι καινούρια, δεν καταλαβαίνω τον λόγο (εκτος αν υπάρχει χρονικός περιορισμός - χρονική πίεση) γιατί να μην την επιστρέψεις στο κατάστημα απ' όπου την αγόρασες, και εκεί οι τεχνικοί αφού διαπιστώσουν όντως οτι δεν λειτουργεί σωστά να σου την αντικαταστήσουν ή να σου εγκρίνουν κάποιο πιστωτικό.

Φιλε μου το απαντησα αυτο 2 φορες. Δεν ειπα οτι δεν θα την επιστρεψω. Τη Δευτερα κιολας, εφοσον ως τοτε δεν γινει τιποτα.

Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν μπορω να περιμενω μεχρι να την τεσταρουν, ουτε και επιθυμω να παρω μια παρομοια, θα παρω μια αλλη καλυτερη και με περισσoτερες ram.

Oποτε σε αυτη τη περιπτωση θα ζητησω να μου προτεινετε μια. Με το που θα επιστρεψω τη χαλασμενη ταυτοχρονα θα αγορασω καινουργια και αμεσως θα τη μονταρω.

Και μια ερωτηση για την εγγυηση, θα πρεπει να βρω και να γυρισω και τα παρελκομενα του κουτιου (καλωδια, βιδες κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση για την εγγυηση, θα πρεπει να βρω και να γυρισω και τα παρελκομενα του κουτιου (καλωδια, βιδες κλπ)?

Nαι πρεπει να τα γυρισεις ολα.

Οταν αποφασισεις να αγορασεις καινουργια μπορουμε να σου προτεινουμε μερικες μητρικες αναλογα με τα χρηματα που θα διαθεσεις (δωσε μας και το υπολοιπο συστημα).

stealth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, δουλεψε!:041:

Εβγαλα τη μητρικη απ το κουτι και εκανα τις συνδεσεις. Αριστερη ram πρωτα, δε ξερω αν εχει σημασια η σειρα, μετα psu, σκληρος και vga. Power SW, Reset SW, monitor, ρευμα και ΟΝ... Και μπηκε κανονικα.

Μετα την εβαλα παλι μεσα στο κουτι αλλα αβιδωτη(ειναι ξαπλωτα) και με τις 2 ram.

Aπο κει γραφω τωρα:080:

Αρα οντως το κουτι εφταιγε(coolmaster), σαν ποντιακο ανεκδοτο μου ακουγεται . Πως ειναι δυνατoν τo case να βραχυκυκλωνει προσωρινα την αριστερη ram?

Tι να κανω τωρα? Να την βγαλω για καθε ενδεχομενο και να την βαλω στο παλιο ασφαλες case ή να ρισκαρω να την αφησω εκει και να βιδωσω τις βιδες? Θα προτιμουσα αυτο το κουτι γιατι αν και midi ειναι ολο αλουμινιο και με αφρολεξ για ησυχια....

ΕDIT Tελικα εφταιγε μια και μονη συγκεκριμενη βιδα, αυτη που ηταν πανω απο τις μνημες, αν ειναι δυνατον...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Εχω την Asus M4N78 SE που εχει μόνο 2 θεσεις για ram (Αdata 2x2GB DDR2 800MHz).

Θελοντας να αλλαξω case μετεφερα το συστημα μου αυτουσιο σε αλλο case. Εκανα ολες τις συνδεσεις και πατησα το ON αλλα...

το συστημα εκκινουσε μεν αλλα χωρις "μπιπ" και μαυρη μαυριλα στην οθονη και το φωτακι της αναβοσβηνε:(

Μετα απο ωρες προσπαθειων και δοκιμων, αφαιρεσα το αριστερο dimmάκι μνημης που και επιτελους μπηκε κανονικα στα Windows.

To προβλημα τωρα ειναι οτι αν υπαρχει dimmάκι στην αριστερη θεση θα εχω μαυριλα στην οθονη(και ριχνει το bios στις default)

Μπορειτε να μου πειτε γιατι συμβαινει αυτο το προβλημα ξαφνικα? Πως διορθωνεται?

Μηπως βραχυκυκλωσε η αριστερη θεση? Μπορει να διορθωθει(με καποιο προγραμματακι ισως?) ή πρεπει να παω σε νεα μητρικη? Γιατι δεν μπορω να μεινω μόνο με 2GB single!

Eυχαριστω.

Φίλε μου νομιζω πως τα λες λίγο μπερδεμένα. Λες πως όταν αφαίρεσες το αριστερό dimm, μπήκες κανονικά στα win. Κατόπιν λες πως αν έχεις το αριστερό dimm έχεις μια μαύρη οθόνη και υποθέτω πως με αυτήν την μαυρίλα δε μπαίνει στα win.

Η μητρική αν όταν βγάλεις τα dimm δεν σφυρίζει (δεν κάνει beep). Δεν είναι κανόνας, όμως τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει. Σκέφτηκες μήπως κατά τη μεταφορά δεν έβαλες καλά τη mobo και κάπου κάνει βραχυκύκλωμα στο κουτί, οπότε να την δουλέψεις έξω από αυτό μήπως και τελικά δεν έχει πρόβλημα; Πολλές φορές αν το slot της μητρικής έχει πρόβλημα, αν το κοιτάξεις καλά είναι μαυρισμένο. Αν θέλεις να αλλάξεις mobo και να πάρεις άλλη το οικονομικό εσύ θα το επιβαρυνθείς αφού οι οι δουλειές σου δε σου επιτρέπουν να περιμένεις τι θα αποφανθεί το τεχνικό τμήμα τους καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, αν και το θεμα λυθηκε οπως εγραψα στο μολις προηγουμενο μου, ευχαριστως να συζητησουμε τις παρατηρησεις σου.

Δε νομιζω οτι τα εγραψα μπερδεμενα, αντιθετα, θα ελεγα οτι τα εγραψα αναλυτικα.

Φίλε μου νομιζω πως τα λες λίγο μπερδεμένα. Λες πως όταν αφαίρεσες το αριστερό dimm, μπήκες κανονικά στα win. Κατόπιν λες πως αν έχεις το αριστερό dimm έχεις μια μαύρη οθόνη και υποθέτω πως με αυτήν την μαυρίλα δε μπαίνει στα win.

Ακριβως ετσι.

Η μητρική αν όταν βγάλεις τα dimm δεν σφυρίζει (δεν κάνει beep). Δεν είναι κανόνας, όμως τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει.

Αν δεν υπαρχουν μνημες τοτε βγαινει καποιο συγκεκριμενο μπιπ και δεν εκκινει καθολου το συστημα. Βεβαια αυτο ηταν ασχετο με το θεμα μου.

Σκέφτηκες μήπως κατά τη μεταφορά δεν έβαλες καλά τη mobo και κάπου κάνει βραχυκύκλωμα στο κουτί, οπότε να την δουλέψεις έξω από αυτό μήπως και τελικά δεν έχει πρόβλημα;

Ναι, αυτο και εγινε. Την εβγαλα εξω απ το κουτι και τοτε δουλεψε. Τελικα ανακαλυψα οτι εφταιγε η βιδα που ειναι πανω απο τις μνημες! Οποτε αφησα κενη αυτη τη τρυπα.

Πολλές φορές αν το slot της μητρικής έχει πρόβλημα, αν το κοιτάξεις καλά είναι μαυρισμένο.

Τι εστι "slot της μητρικης"?

Mαύρισμα που?

Αν θέλεις να αλλάξεις mobo και να πάρεις άλλη το οικονομικό εσύ θα το επιβαρυνθείς αφού οι οι δουλειές σου δε σου επιτρέπουν να περιμένεις τι θα αποφανθεί το τεχνικό τμήμα τους καταστήματος.

Ναι, φυσικα κι εγω θα επιβαρυνομουν το κοστος αγορας αλλης mobo. Αυτο ομως δε σημαινει οτι θα παρατησω ή θα χασω την εγγυηση της αλλης. Θα επαιρνα οτι εδικαιωμουν.

Λοιπον? Ειναι τωρα ξεμπερδεμενο? :-)

Link to comment
Share on other sites

Μα καινουργιο ειναι, μολις το αγορασα και μετακινησα το συστημα μου σε αυτο. Ειναι ενα πολυ καλο coolmaster με αφρολεξ για απορροφηση κραδασμων.

Να το πεταξω γιατι μια βιδα βραχυκυκλωνει τη ram? Και γιατι να μην πεταξω τη βιδα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.