Jump to content



Σύνδεση μεταξύ Tv - Home Cinema - WD media player


maddoctor

Recommended Posts

Μετά και την αγορά του home cinema, έχω το εξής πρόβλημα.

Έχουμε μία 40'' τηλεόραση ( KDL-40V3000 ), ένα Home cinema ( DAV-DZ360WA ) και ένα WD TV HD Media Player. Το πρόβλημα είναι πως να τα συνδέσω όλα μεταξύ τους χωρίς να χρειάζεται να αλλάζω καλώδια. Οι δυνατότητες επικονωνίας φαίνονται στις παρακάτω εικόνες:

Home Cinema

attachment.php?attachmentid=25260&stc=1&d=1246806884

TV

attachment.php?attachmentid=25261&stc=1&d=1246806895

WD player

wdfWDTV.jpg

Αυτή την στιγμή έχω συνδέσει τα πάντα μεταξύ τους με HDMI και παίζω μεταξύ τηλεόρασης και WD την οπτική, αλλά θέλω κάτι πιο μόνιμο. Κάποια βοήθεια μπορεί να δώσει ή κάποια ιδέα!?

post-88-1442175514,6594_thumb.jpg

post-88-1442175514,7726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το HDMI out του home cinema, σε ενα hdmi in της TV.. σε αλλο hdmi in της tv, αυτο που ειναι "δεμενο" με το optical/coaxial digital sound in, συνδεεις το hdmi out του WD, αν θες να ακους ηχο απο wd στην tv. αν θες να ακους ηχο απο το WD στο home cinema, συνδεεις σε ενα hdmi in της tv το hdmi out του WD, και το optical/coaxial digital sound out του WD στο optical/coaxial digital sound in του home cinema..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα και που το έψαξα βρήκα κάμποσους διακλαδωτές. Οπότε μάλλον θα πάω για αυτή την λύση.... !
Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον, Ευτύχιε...

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19176

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στον Κατουμά και μου δώσανε αυτό ->

opt-splitter_m.jpg

Εννοείται τους είπα τι ήθελα να κάνω. Πήρα και δύο του μισού μέτρου καλώδια, αλλά δουλειά δεν έκανα. Τώρα ανακάλυψα το γιατί...

Διακλαδωτής οπτικής ίνας 1 σε 2 (2 εξόδων). Διακλαδώνει το σήμα μίας οπτικής ίνας ώστε να τροφοδοτήσετε 2 διαφορετικές συσκευές.

Μου δώσανε το ανάποδο!!! Το switch το είδα στο κατάστημα στη Πατησίων, απέναντι από το Μινιόν. Μάλλον θα πάρω και αυτό, αφού και να το γυρίσω, άντε να εξηγώ ότι δεν κάνει, κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση να παιξεις ήχο της τηλεόρασης στο home cinema και μάλιστα με Soround προοπτικές είναι απο το Digital Out της Τν στο digital in του Home Cinema.

Έτσι έχουμε και λέμε:

WD HDMI -> HDMI TV (εικόνα και ηχος SR) --- Tv digital out->Digital in Home cinema (Hxos SR)

Ετσι αν θερς να ακουσεις ήχο τηλεόρασης μεσα απο το Home Cinema ακόμα και αν δεν εχεις το WD απλά θα ανοίγεις το HC και θα επιλέγεις source το DG in.

Link to comment
Share on other sites

Από το WD hdmi στην τηλεόραση και από tv με scart στο dav και με λειτουργία tv παίζεις ήχο από το wd και στην tv και στο dav.

edit γράψε άκυρο. 'Οταν θα πάω σπίτι θα δώ πως τα έχω κάνει και θα σου πώ. Πάντως δεν αγόρασα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Από το WD hdmi στην τηλεόραση και από tv με scart στο dav και με λειτουργία tv παίζεις ήχο από το wd και στην tv και στο dav.

edit γράψε άκυρο. 'Οταν θα πάω σπίτι θα δώ πως τα έχω κάνει και θα σου πώ. Πάντως δεν αγόρασα κάτι.

Όπως προείπα έτσι ακριβώς είναι, μόνο που το δικό μου euro av δε λέει tv out αλλά παίρνει και είσοδο τον ήχο από την τηλεόραση. Δοκίμασε μήπως παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα έτσι δεν μπορεί αν παιξει SR ήχο απο το κουτι γιατι το σκαρτ δεν μπορει να το περάσει. Μόνο με ψηφιακή συνδεση θα γίνει αυτο.

Έχεις δίκιο παίζει στέρεο σε 2 κανάλια και στα 4 ηχεία και όχι 5κάναλο. Εκεί η μόνη λύση είναι αυτή που είπες. Εμένα δε με απασχολεί και τόσο πολύ ο πολυκάναλος ήχος ειδικά αν είναι για μουσική το dav με multi μοιράζει τον ήχο σε όλα τα κανάλια. Για ταινίες αλλάζει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.