Jump to content


Γνώμες για αναβάθμιση


akamarinos1442169139

Recommended Posts

απο οτι βλέπω το 775 θα πεθάνει και σε κανα χρόνο θα έχω ενα νεκρό socket, με δυνατότητες αναβάθμισης μονο με μεταχειρισμένα και stock.

οπότε μάλλον πάμε για τον πέμπτο σερί amd

αυτό που σκέφτομαι είναι το παρακάτω

AMD PHENOM II X3 720

GIGABYTE GA-MA790XT-UD4P

KINGSTON 2GB 1333MHZ

το budget ειναι περιορισμένο οπότε ας μην υπερβούμε τα €260

λειτουργικό θα μπει xp prof

οπότε προς το παρων μια χαρα θα ειμαι με τα 2GB RAM

σε κανα χρονο το βλεπουμε παλι το θεμα τις μνημης

ο μόνος λόγος για την αναβάθμιση ειναι τα games(call of duty), σε ολες τις αλλες εφαρμογές

ειμαι οκ και με το υπάρχον

Link to comment
Share on other sites

δεν αξίζει αναβάθμιση...Η ram σου είναι 4gb από ότι βλέπω άρα είσαι οκ..Τώρα για games ίσως μία καλύτερη Vga θα ήταν καλά αλλά φοβάμαι πως θα την κρατάει πίσω ο cpu...Άρα με ένα καλό cpu και μία καλύτερη Vga θα είσαι jet..

Θα σου έλεγα να πας σε 775 πχ με μία μέτρια mobo +έναν 8400 και μία 4890 ή 280gtx (εγώ θα αγόραζα μία 4890+θα κρτάταγα την 8800 για physx σε xp ή 7..)

Απλά με τον 775+Mobo+vga βγαίνεις εκτώς budget..Μπορείς να πάρεις και ένα καλύτερο cpu σε amd+vga αλλά δεν ξέρω από amd cpu για να σου προτείνω...

Αυτά...Για μένα αξίζει να κάνεις αναβάθμιση σε cpu και vga..(1α σε vga αφού το θες για games και μετά σε cpu για να μην σου κρατάει κάτω την Vga..)

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να το διευκρινίσω

το cpu ειναι s939 και η ram ddr1

οπότε αλλαγή μόνο cpu δεν παίζει

vga δεν με ενδιαφέρει προς το παρών να αναβαθμίσω

@dellman

αυτο περι i3 το διάβασα και στο net

απλα δεν βρηκα επίσημη ανακοίνωση απο intel

οπότε δεν το παίρνω σαν δεδομενο

Link to comment
Share on other sites

να παρεις πεθαμενο σοκετ και να περιμενεις αν και ποτε θα δεησει η Ιντελ να βγαλει κανεναν διπλο-τριπλο-κομμενο cpu (απο ι7 σε 5 - σε 3) για να βαλεις επανω?

παρε AMD να μπορεις να βαζεις παντα οποιον θες, απο τον καλυτερο μεχρι τον πιο value4money

μαλλον θα παρεις αμεσως και μια 2η μνημη ομως,

το dual channel εχει πιο πολυ σημασια,

ενω τα timmings και τα MHz της μνημης, μονο σε bench θα τα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.