Jump to content


Δε βλέπει όλη τη RAM


Recommended Posts

Έχω ένα pc με Pentium D 805 και μια μητρική με το chipset Intel 945PL. Είπα να του βάλω λίγη μνήμη και πήρα 2x2GB αλλά βλέπει μόνο τα 3...

Απ' ότι είδα έπρεπε να τα βλέπει... Προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Είμαι σε 7 64bit.

Στο BIOS δεν τη βλέπει... και στη σελίδα της μητρικής λέει μέχρι 2GB. Τώρα πως βλέπει τα 3 δεν ξέρω. Τζάμπα πήρα το ένα DIMM είχα 2χ1.

Θα πάω να πάρω μητρική + μνήμη γιατί νευρίασα τώρα. Τι λέτε για αυτήν:

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=WB70ZLATZE9WvIzc&templete=2

και τι διαφορά έχει με αυτες; !

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=ZxpFvIAYWrjI5NY9&templete=2

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=YYermRswb7n46yAX&templete=2

φοράνε όλες P43 και δε μπορώ να καταλάβω σε τι ακριβώς διαφέρουν εκτός από λίγο διαφορετικές θύρες;

Αξίζει να πάω σε P45? SLI δε με ενδιαφέρει, θέλω να είναι καλή και να έχει πάνω 6 SATA και καλύτερα να έχει και καμια firewire και esata. Τι λέτε; Από επεξεργαστή έναν 7200? κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μονο Intel?

Στα ιδια λεφτά με τον 7200 και την Ρ5Q παιρνεις Ph X2 550B+Giga 790XUD4...

Όχι μόνο Intel, το σκέφτομαι...

Απλά ο Phx2 είναι στα 95W νομίζω. Βαρέθηκα aftermarket ψύχτρες, θόρυβο κτλ. Τον Pentium D που έχω του χω ρίξει την τάση απο 1,32 στα 1,16 για να είναι ήσυχος (τώρα θα μου πεις μιλας για αποδοτικό επεξεργαστή ενώ έχεις τον χειρότερο...). Προτιμώ να έχω 20% χαμηλότερη απόδοση και ησυχία.

Δε με ενδιαφέρουν παιχνίδια, overclocking. Θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο γρήγορο το μηχανάκι σε κανα photoshop, στον Firefox, σε κανα office. Σε τέτοια πράγματα, οπότε θαρρώ πως δε χρειάζομαι κάτι τρομερό όσον αφορά CPU. Αν κάνω λάθος πείτε το μου για να πάρω κάτι άλλο. 8GB RAM θα κάνουν διαφορα σε σχέση με τα 4?

Link to comment
Share on other sites

Για δεις 4 GB θέλεις τρια πράγματα (CPU, OS, chipset). Δεν έχεις το τρίτο.

8GB δεν θα κάνουν διαφορά.

Αν θέλεις ταχύτητα κοίτα το thread για τους SSD.

Σκέφτομαι για RAID. Βγαίνουν πολλά οι SSD, 2χ250GB κανονικοί κάνουν 70€ μόνο.

Καλά τι γίνεται με αυτά τα chipset, έλεος... Η AMD μόνη της έχει 400 τσίπσετ. Ποιο αξίζει για AM3?

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι γίνεται με αυτά τα chipset, έλεος... Η AMD μόνη της έχει 400 τσίπσετ. Ποιο αξίζει για AM3?

Έχω την εντύπωση πως τα 790FX και 790GX για NB και το SB750 για SB είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω προς Phenom II 705e για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Για μητρική έλεγα για κάτι με 790GX όπως:

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=Bz2b2aYdPioLbN04&templete=2

αλλά μετά λέω ότι παίρνω με τα ίδια λεφτά παίρνω αυτήν:

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=8DgaI5WgY50udcbZ

ή αυτή:

http://www.asus.com/Product.aspx?P_ID=EbXqq06yxpJwlABf

+ μια κάρτα γραφικών όπως:

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=sHoHi2mw3t8Dieuj&templete=2

Τι να κάνω; Θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω το 790GX?

Link to comment
Share on other sites

ASUS M4A78-E από εμένα. Το 790GX είναι από τα ποιο πρόσφατα NB και σε υπερκαλύπτει ακόμη και αν ασχοληθείς με OC, υποστηρίζει μέχρι 16GB ram:

4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR2 1300(O.C.)/1200(O.C.)/1066/800/667 ECC,Non-ECC,Un-buffered Memory
έχει και το SB750 που αποδίδει πολύ καλά σε RAID και υποστηρίζει ACC που και αυτό βοηθά στο OC.

Οι AMD έχουν το Cool and Quiet που ανάλογα με την χρήση του cpu χρησιμοποιούν την ανάλογη ταχύτητα, μάλλον θα θυμάσαι ακόμη τους Athlon XP(Socket A), από το socket 939 έχει προσπεραστεί το θέμα θερμοκρασίας. Και στα laptops υπάρχει η "φήμη" ότι οι turion καίνε παραπάνω αλλά αν το ψάξεις καλά η διαφορά είναι μόλις 1W (34W -> 35W!!).

Link to comment
Share on other sites

Παντως μπορείς πάρεις και την Gigabyte 770-UD3 ή την 720-US3 αν θες NV τσιπάκι. Ειναι στα 60€ και οι δυο.

Και δε θα χάσεις ουτε λίγο απο επιδόσεις σε σχέση με τις Asus και το 790GX. Απλά θα σου μεινουν 60-70€.

Link to comment
Share on other sites

ASUS M4A78-E από εμένα. Το 790GX είναι από τα ποιο πρόσφατα NB και σε υπερκαλύπτει ακόμη και αν ασχοληθείς με OC, υποστηρίζει μέχρι 16GB ram:

έχει και το SB750 που αποδίδει πολύ καλά σε RAID και υποστηρίζει ACC που και αυτό βοηθά στο OC.

Οι AMD έχουν το Cool and Quiet που ανάλογα με την χρήση του cpu χρησιμοποιούν την ανάλογη ταχύτητα, μάλλον θα θυμάσαι ακόμη τους Athlon XP(Socket A), από το socket 939 έχει προσπεραστεί το θέμα θερμοκρασίας. Και στα laptops υπάρχει η "φήμη" ότι οι turion καίνε παραπάνω αλλά αν το ψάξεις καλά η διαφορά είναι μόλις 1W (34W -> 35W!!).

Το SB700 είναι τόσο πίσω από το SB750?

Με ενδιαφέρει το RAID πάντως...

Και αυτό με το Cool and Quiet γιατί το αναφέρεις; Έχει κάποια διαφορά το 790GX με το 770?

Overclocking ίσως κάνω λίγο αλλα δεν καίγομαι κιόλας να πώ την αλήθεια, όπως φαίνεται και από την επιλογή της CPU... που δεν είναι ΒΕ. Είμαι με μνήμες 800άρες DDRII, θα μπορέσω να ανεβάσω δλδ την εν λόγω CPU μέχρι τα τρία λίτρα π.χ. αμα πάρω το 790?

Οι μητρικές που δε βγάζουν από πίσω σειριακή, έχουν;

Εγώ έχω να πώ πως η AMD τα ψιλοσκάτωσε με τα chipset... έχει 15000 διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα τσιπακια είναι ίδια. Διαφέρουν μονο στο αν έχουν ενσωματωμενη VGA και στα PCI Express lanes (aka Crossfire).

Στον υπερχρονισμό οι διαφορές φαίνονται κυρίως σε περιπτώσεις με high HTT etc. Και είναι μικρές. Και κατα 99% οφειλονται στον σχεδιασμό της μητρικής/ΒΙΟS και οχι στο ίδιο το chip.

Επίσης, ενας SSD είναι πολύ καλύτερος από 2Χ250.

Oπως ειπωθηκε και πιο πριν αν θες ταχύτητα στα προγράματά σου προτίμησέ τον.

Ενα πρόχειρο παραδειγμα απο έναν supertalent 30GB.

280kowuhtgakgxoadr1q.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά με 2Χ500 έχει διπλάσιες πιθανότητες να χάσεις δεδομένα ενός Terabyte... Αν σκάσει ο ένας από τους δύο, χάνεις όλα τα δεδομένα... Και με μηχανικούς δίσκους, έχεις πολλές πιθανότητες να σκάσει ο ένας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να πάω για 790GX ή 770 + Ati 4670?
Θα έλεγα το 790GX, αν δεν σε καλύπτει η onboard μπορείς να προσθέσεις και την 4670 αργότερα.

Από μητρικές με το 770 προτείνω gigabyte GA-MA770-UD3. Αυτή έχει σειριακή απλά το λαμάκι είναι optional για την σειριακή(μπορεί να το βρεις αν το ζητήσεις σε service, όλο και κάτι θα τους περισσεύει.) δεν το περιλαμβάνουν πάντα στο κουτί(σε όλες σχεδόν τις μητρικές γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τον 705e με την ASUS με το 790GX. Λέω ας είναι, θα πάρουμε το καλό το chipset. Να πώ την αλήθεια ήθελα τον 905e αλλά έκανε σχεδόν διπλάσια τιμή και δεν πλήρωνα τόσα.

Όσον αφορά το RAID και τους SSD, δε διαθέτω με τίποτα τα λεφτά για SSD. Θέλω RAID για να κάτσουν πάνω τα λειτοργικά και γενικά εκεί να γίνεται η δουλειά. Τα αρχεία μου θα είναι πάνω στους ήδή υπάρχοντες δίσκους, οπότε αν χαλάσει κάποιος δίσκος τους RAID δε θα μου κοστίσει σε αρχεία, παρά σε χρήματα και κόπο.

Για την κάρτα γραφικών, λέω να περιμένω να δώ την onboard γιατί δεν παίζω καθόλου παιχνίδια της τελευταίας γενιάς. Αν ωστόσο δε με καλύπτει για το Aero των Vista θα πάρω αμέσως... καμια φθηνούτσικη πάλι, λέω για καμια 4650. Συνεργάζονται όλες με το Hybrid?

Μεχρι τώρα ο επεξεργαστής που έχει μένει στην καρδιά μου είναι ο PIII @800ΜHz και το chipset 440BX που ήταν κανονικά κλοκαρισμένο στα 100 και όλες οι μητρικές το χρησιμοποιούσαν στα 133. Όλα τα νέα τσιπάκια είναι φλώρικα. ;)

Αν έχετε καμια πρόταση για δίσκους, κάρτα γραφικών και οθόνη 22 ιντσών πείτε!

Link to comment
Share on other sites

ΜΜΜ τωρα με σκοτωνεις.

πηρες λες τον 705? με 124Ε απο το Πλαισιο?

οταν ο 720 στα 2.8, με ξεκλειδωτο πολ/στη και την πιθανοτητα να παρεις bonus εναν 4ο πυρηνα, κανει 121Ε?

γμτ, πως γινεται αυτο? τοσο πολυ σε νοιαζει για τα λιγοτερα W?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έπαιρνα τον 955 με 150Ε. Ήταν σκληρή απόφαση... Τον 955 τον απέρριψα λόγω 125W (σκεφτόμουν το 420W τροφοδοτικό μου, αν και θεωρώ πως θα τα κατάφερνε), και τον 720 δεν τον πήρα γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω τον θόρυβο. Ίσως να είναι ήσυχος, αλλά δεν ήθελα να το δοκιμάσω και μετά να έχω το ΖΖΖ στα αυτιά μου και να τρέχω για ψύχτρες. Έχω θέμα με τον ήχο από το πισι, δε μπορώ να δουλέψω καθόλου αν κάνει θόρυβο, οπότε οι επιλογές μου οριοθετούνται από το κουσούρι μου.

Ε, ελπίζω και ο 705 να πάει στα 2,8. Θα δείξει. Σε αυτές τις μητρικές μπορώ να έχω πχ τις μνήμες κλειδωμένες στα 800 και να κλοκάρω μόνο CPU και FSB (όπως τέλος πάντων λέγεται στις μέρες μας);

Γι' αυτό παραπάνω μιλούσα για τον PIII. Δούλευε 5-10 βαθμούς πάνω από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.