Jump to content



Phenom II 940 BE


amdfreak

Recommended Posts

επειδή είχα πολύ καιρό να κάνω κάτι για το pc μου σκέφτηκα να τσιμπήσω έναν 940 .

η cpu κούμπωσε στο asrock AOD790gx με το τελευταίο βίος update και άρχισαν τα πειράγματα.

οι εντυπώσεις είναι μικτές....από θερμοκρασίες περίμενα λιγότερες λόγο μικρότερου die size αλλα είναι στα ίδια με τον 9950(μπορεί να φταίει η ζεστη τις εποχής μέσα στο δωμάτιο η θερμοκρασία είναι 30c)

εκεί που είδα διαφορα είναι super pi λόγο cache και στο oc..ο μπέμπης τα σπάει!!! με default vcore παίζει στα 3570mhz.max oc με 1.50v είναι 4000mhz prime stable(αλλα οι θερμοκρασίες είναι pikraaa).πιστεύω με μια καλυτερη ψύξη θα πάει ψηλότερα σε σχεση με τι δικη μου(coolermaster Geminii S).

σας παραθέτω photos.....

Η τελευταια αναβαθμιση σε am+

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=617195

post-528-1442175534,1867_thumb.jpg

post-528-1442175534,3307_thumb.jpg

post-528-1442175534,4825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαλλον....για εκει με βλεπω.

Εχεις να προτεινεις κατι οικονομικο?

Πολλές προτάσεις.

Το δικό μου setup για τον 9950 είναι:

-ΑΝΤΛΙΑ Swiftech Pump (MCP-655

-CPU BLOCK EK SUPREME

Τώρα ψυγείο, τανκ, σωλήνες, ανεμιστήρες τα αφήνω στην επιλογή σου.

Κανένα 200αρι να υπολογίζεις..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να προτεινεις κατι οικονομικο?

Από την υδρόψυξη (που κυμαίνεται στα 200-300Ευρώ) το ποιο κάτω σκαλί είναι η V10.

Συμφωνώ ότι είναι ακατάλληλη εποχή, κλιματιστικό έχεις στο δωμάτιο; αν το βάλεις στους 22 για 2 ώρες μετά θα έχεις λίγο ακόμη περιθώρια για OC και χαμηλότερες θερμοκρασίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Από την υδρόψυξη (που κυμαίνεται στα 200-300Ευρώ) το ποιο κάτω σκαλί είναι η V10.

Συμφωνώ ότι είναι ακατάλληλη εποχή, κλιματιστικό έχεις στο δωμάτιο; αν το βάλεις στους 22 για 2 ώρες μετά θα έχεις λίγο ακόμη περιθώρια για OC και χαμηλότερες θερμοκρασίες ;)

Γενικά είναι χάλια εποχή για OC, ό,τι ψύξη και να έχεις.

Οπότε ή στήνεις τώρα το νερό και πειραματίζεσαι χωρίς να περιμένεις να πιάσεις το MAX των bench ή περιμένεις από Σεπτέμβρη να στήσεις την ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Από τους ποιο αξιόπιστους reviewer που έχω.(3DGAMEMAN- youtube)

Υ.Γ. Έχε υπόψιν σου ότι οι μεγάλες ψήκτρες πολλές φορές αργούν να μοιράσουν την θερμοκρασία αλλά έχουν καλή σταθερή απόδοση, η υδρόψυξη μπορεί να έχει ακόμη χαμηλότερη θερμοκρασία αλλά εξαρτάται από την πίεση του νερού και το ψυγείο πόσους ανεμιστήρες έχει και πόσο τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.