Jump to content



Tv στο pc


Harry2000

Recommended Posts

Εγω ηθελα να ρωτισω κατι αλλο. Βλεπω σε διαφορες standalone tv-tuners διαφορες αναλυσεις π.χ 1680x1050. Οντως βλεπεις τηλεωραση σε αυτες τις αναλυσεις? Αν ναι, υπαρχουν USB η PCI (PCI-E) με τετοιες αναλυσεις?

Εγω 3-4 PCI που εχω δοκιμασει ως τωρα, μονο ΠΟΛΥ μικρες αναλυσεις μου εβγαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με usb μια και δοκίμασα 2 για αρκετό καιρό μπορώ να πω οτι είμαι πολυ ευχαριστημένος και από την ASUS (αγορασμένη από eshop) και από την Happauge 900Η.

Με την asus σε windows 7 κατάφερα να πιάσω και ψηφιακά (οχι μόνο της ΕΡΤ) ενώ σε παλιότερα λειτουργικά δεν έπιανε.

Αν έπρεπε να επιλέξω από τις δύο μάλλον θα επέλεγα την 900 και ας έχει η ASUS ενσωματομένο στικ 4Gb.

Αυτό που θέλω να σημειώσω και δεν είδα κανείς να το αναφέρει είναι η καθυστέρηση στο σήμα .. πρακτικά αν τις βάλεις δίπλα δίπλα σε κανονική τηλεόραση χάνεις 2-5 δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην ταχύτητα του USB ή στην αποκοδικοποίηση.

Και τα link

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702019&u=HAUPPAUGE-WINTV-HVR-900-HYBRID-USB-2.0-STICK-DVB-T--ANALOGUE-TV

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808073&u=ASUS-MY-CINEMA-US2-400/P-HYBRID-USB-2.0

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω και εγω μια avermedia καρτα και υποστηριζει dvb-t δεν ξερω τι ακριβως σημαινει αυτο αλλα δεν μπορω να δω ψηφιακα καναλια μονο τα plus και αυτο γιατι δεν εχει αποδικωποιητη mpeg-4 αλλα mpeg-2 .TI μου προτεινεται σε pci card για σταθερο? δινω μεχρι 70ευρω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω και εγω μια avermedia καρτα και υποστηριζει dvb-t δεν ξερω τι ακριβως σημαινει αυτο αλλα δεν μπορω να δω ψηφιακα καναλια μονο τα plus και αυτο γιατι δεν εχει αποδικωποιητη mpeg-4 αλλα mpeg-2 .TI μου προτεινεται σε pci card για σταθερο? δινω μεχρι 70ευρω

H καρτα σου κανει μια χαρα τη δουλεια της το DVB-T ειναι η ψηφιακη.Η Digea εκπεμπει σε συγκεκριμενες περιοχες της Ελλαδος μεχρι στιγμης (αμα εισαι Αθηνα πχ πιανεις την ΕΡΤ Ψηφιακη μονο οπως πολυ σωστα εγραψες γιατι δεν υπαρχει τπτ αλλο διαθεσιμο :D)

Οσες καρτες διαθετουν DVB-T tuner (αναφερομαι καθαρα για PC) μπορουν να κανουν οποιαδηποτε αποκωδικοποιηση ειτε ειναι σε mpeg2-mpeg4-H264 κτλ το μονο που χρειαζομαστε ειναι οι καταλληλοι codecs και φυσικα το καταλληλο hardware :)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ ρε παιδιά, αλλά αυτές οι κάρτες TV σε USB πώς πιάνουν σήμα?Έχουν κάποια κεραία?

Εδώ εγώ έχω βάλει εσωτερική κεραία στην παλιά κάρτα TV που έχω και σε πολλά κανάλια δεν έχω 100% καθαρή εικόνα.

Kαι πώς γίνεται να κάνουν αποκωδικοποίηση και σε mpeg2 και σε Mpeg4?Τι χρειάζεται από hardware?

Link to comment
Share on other sites

Kαι πώς γίνεται να κάνουν αποκωδικοποίηση και σε mpeg2 και σε Mpeg4?Τι χρειάζεται από hardware?

Δηλαδη αν κατεβασεις μια ταινια που ειναι συμπιεσμενη σε mpeg2 ή σε mpeg4/Η.264 δεν μπορεις να τη δεις στο PC σου?:D

Oταν λεω hardware εννοω καταλληλο CPU (dual/quad core πχ) ή GPU (dxva) που να κανει την δουλεια και φυσικα τους απαραιτητους codecs.

Τωρα το ποιος θα κανει την δουλεια η CPU ή η GPU ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρωτάω πώς θα βλέπεις τα κανάλια της DIGEA αν η κάρτα είναι για mpeg2.

Αυτο εξηγησα πιο πανω οτι δεν υπαρχουν καρτες TV για το PC με ενσωματομενα τσιπακια mpeg2/mpeg4 κτλ, πλεον ολη η δουλεια γινεται απο τη CPU/GPU. (παλιοτερα εβγαιναν με ενσωματομενο mpeg2 τσιπακι που εκανε αυτο hardware accelaration (βλ.skystar1) οταν οι επεξεργαστες ηταν αδυναμοι και οταν δεν υπηρχε video acceleration μεσω της GPU)

Υπαρχουν καρτες analog(αναλογικο σημα) dvb-t(ψηφιακο) dvb-s/dvb-s2(δορυφορικο σημα) απο εκει και μετα ειναι θεμα του καθε provider το ποιον αλγοριθμο συμπιεσης θα χρησιμοποιησει,(ποιοτητα=H.264 αλλα κοστιζει και ακριβοτερα για τους providers) δλδ αν θα στελνει ηχο και εικονα με συμπιεση mpeg2,mpeg4/H.264.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινω να περιμενεις λιγακι μιας και ακομα τα παντα ειναι σε πιλοτικο σταδιο και καλο ειναι να περιμενουμε τις εξελιξεις, οτι εγραψα ποιο πανω ισχυει 100% απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου με DVB-S/DVB-S2 (PCI) καρτες μιας και DVB-T δεν υπαρχει τπτ για να το επιβεβαιωσω και στη πραξη, αλλα βαση λογικης ισχυει το ιδιο.

H Digea εχει δηλωσει οτι θα εκπεμπει σε DVB-T και οχι σε DVB-T2 που αρμοζει καλυτερα για HD TV και που ειναι πολυ πιθανο να δουμε τη μεταβαση σε DVB-T2 μερικα χρονια αργοτερα οταν ΘΑ εχουμε πλυμμηρισει απο HD content.lol

Περισσοτερο με απασχολει το software με το οποιο ερχονται η καρτες και η υποστηριξη/επιλογες των codecs που θελει ο χρηστης και οχι αυτους που προτεινει η καθε μια κατασκευαστρια εταιρια,πχ τα WIN7 εχουν παρα πολυ καλους ενσωματωμενους codecs για mpeg2-mpeg4/H.264 (Microsoft DTV-DVD Video)

Με το ProgDVB πχ το οποιο υποστηριζει την Pinnacle 310i PCI(Αnalog+DVB-T) που εχω μπορω να επιλεξω video renderer και ποιον codec θελω εγω να χρησιμοποιει για mpeg2 και για Η.264 +ενα μεγαλο πλεονεκτημα οτι υποστηριζει και hardware acceleration (dxva).

Mε λιγα λογια... oι δεκτες/ΤVs mpeg2 εχουν ενσωματωμενο τσιπακι που κανει την δουλεια το οποιο οπως καταλαβαινεις δεν γινεται να αναβαθμιστει σε mpeg4,στο PC γινεται σε soft mode ολη η δουλεια.

Αυτα γνωριζω εγω μεχρι στιγμης περιμενε να παρεις και αλλες γνωμες/αποψεις αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Oι διαφορες που βλεπω μεταξυ WinTV-HVR-900 και WinTV-HVR-900-HD ειναι στο προγραμμα αναπαραγωγης και φυσικα στους codecs που ερχονται μαζι με την καθε μια καρτα.Εκτος κι αν υπαρχει καμια διαφορα στο Mpeg Transport Stream κατι για το οποιο εκτος του οτι μου ακουγετε "ακυρο" δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω και χρειαζεται καποιον με εξειδικευμενες γνωσεις για να μας το εξηγησει.

Η δευτερη δινει:

"WinTV v7 HD Software with H.264 codec on CD-ROM"

και

  • Record HD digital terrestrial TV programmes to disk in the original hi-definition H.264 format.
  • Record DVB-T digital TV programmes to your PC's hard disk using high quality MPEG-2.
  • Record analogue TV programmes to your PC's hard disk using our SoftPVR™ MPEG-2 encoder.

ενω η πρωτη:

  • Record DVB-T digital TV programmes to your PC's hard disk using high quality MPEG-2.
  • Record analogue TV programmes to your PC's hard disk using our SoftPVR™ MPEG-2 encoder.

κατα τα αλλα και οι δυο κανουν την ιδια δουλεια:

"WinTV-HVR-900 USB 2.0 TV stick with antenna connection for analogue and DVB-T reception"

αυτο μπορεις να το δεις στο "System Requirements">"Inqluded in the box" ουτε το ονομα απο τις καρτες δεν αλλαξανε lol και στις δυο WinTV-HVR-900 γραφει.

Συμπερασμα:αν η πρωτη (WinTV-HVR-900) παιξει με αλλο προγραμμα αναπαραγωγης που υποστηριζει αλλαγες/επιλογες σε video renderer και σε codecs και σε επιλογες του στυλ ποιο format θα χρησιμοποιει για εγγραφη H.264 περιεχομενου ειναι ικανη να κανει την ιδια δουλεια.

Η pinnacle 310i (pci) που εγραψα πιο πανω ερχεται με το software Pinnacle TV Center Pro που σου δινει την δυνατοτητα για trial δοκιμη 15 ημερων H.264 codecs (νομιζω του divx) ή να τους αγορασεις.(και ειναι αγορασμενη πριν απο 4 χρονια σχεδον)

Το προγραμμα αναπαραγωγης που εχει ομως (Pinnacle TV Center Pro) εκτος απο καρα-buggy του κερατα (και σε ΧΡ και σε Vista και σε Win7) δεν εχει καν επιλογη για codecs της αρεσκιας του καθενος και ουτε υποστηριζει dxva.

Στην σελιδα του ProgDVB (υπαρχουν και αλλα third party προγραμματα για αναπαραγωγη ακομα και με το Windows Media Center μπορεις, απλα αυτο βολεψε εμενα,εδω να σημειωσω οτι και η free version κανει την δουλεια της μια χαρα) γραφει νομιζω ποιες καρτες υποστηριζονται.

PS

Τωρα το ειδα στην WinTV-HVR-900-ΗD στο Overview:

"Watch and pause digital or analogue TV, in a window or full screen. Record to disk digital TV shows in native MPEG-2 quality or analogue TV shows using our SoftPVR MPEG-2 encoder. When High Definition DVB-T Broadcasts become available** in your area, the software included allows you to watch and record HD (MPEG-4/H.264) digital terrestrial TV too!"

Oποτε μαλλον ολα θεμα software ειναι...

Αν το WMC εχει δυνατοτητες αποκωδικοποιησης H.264 τοτε ολες θα κανουν την ιδια δουλεια μιας και οι περισσοτερες καλυτερα δουλευουν σε WMC παρα με το original software σε Vista k Win7.Moλις ερθει η Digea απο Αθηνα μερια ας δοκιμασουν οσοι ηδη εχουν DVB-T καρτες μεσω WMC και μετα βλεπεις ποια θα αγορασεις.:033:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ψάχνομαι για πιο άμεσα και ειδικά για να δοκιμάσω καμιά διαφορετική κάρτα από αυτή που έχω.

Πάντως η HVR-900-ΗD δεν με ενδιαφέρει.

Για την απλή 900 κοιτάω.Ελπίζω και αυτή να παίζει μπάλα όπως πρέπει με Mpeg4.

Link to comment
Share on other sites

Αν το software που ερχεται με την HVR-900 δεν δεχεται αλλαγες σε video render-demultiplexor-codecs τοτε απλα θα πρεπει να παιξεις με 3rd-party software αναπαραγωγης το οποιο οπως καταλαβαινεις ειναι και λιγακι ρισκο.

Λενε οτι απο αρχες Απριλιου θα ξενκινησουν οι πρωτες αναμεταδοσεις της Digea σε πιλοτικο σταδιο βεβαια, οποτε μην βιαστεις περιμενε λιγακι ενας μηνας ειναι.

Γενικα ομως μην περιμενεις και τιποτα το αξιολογο απο θεμα ποιοτητας μονο και μονο λογο mpeg4 το bit-rate θα ειναι χαλια... η μεταβαση σε mpeg4 εγινε για μελλοντικους (και για κερδοσκοπικους) λογους... η αναλυση που θα εχουν τα περισσοτερα καναλια θα ειναι 704x576@4:3 ο SKAI θα ειναι μονο σε 16:9 το μονο καλο της υποθεσης ειναι οτι θα εχουμε εικονα χωρις παρεμβολες/παρασιτα.

To 1080i ΘΑ το δουμε κι εμεις καποτε στο μακρινο μελλον και μετα θα θυμηθουνε το DVB-T2.. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηθελα να ρωτισω κατι αλλο. Βλεπω σε διαφορες standalone tv-tuners διαφορες αναλυσεις π.χ 1680x1050. Οντως βλεπεις τηλεωραση σε αυτες τις αναλυσεις? Αν ναι, υπαρχουν USB η PCI (PCI-E) με τετοιες αναλυσεις?

Εγω 3-4 PCI που εχω δοκιμασει ως τωρα, μονο ΠΟΛΥ μικρες αναλυσεις μου εβγαζαν.

Κανεις???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω θα σου προτεινω να περιμενεις λιγακι μιας και ακομα τα παντα ειναι σε πιλοτικο σταδιο και καλο ειναι να περιμενουμε τις εξελιξεις, οτι εγραψα ποιο πανω ισχυει 100% απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου με DVB-S/DVB-S2 (PCI) καρτες μιας και DVB-T δεν υπαρχει τπτ για να το επιβεβαιωσω και στη πραξη, αλλα βαση λογικης ισχυει το ιδιο.

H Digea εχει δηλωσει οτι θα εκπεμπει σε DVB-T και οχι σε DVB-T2 που αρμοζει καλυτερα για HD TV και που ειναι πολυ πιθανο να δουμε τη μεταβαση σε DVB-T2 μερικα χρονια αργοτερα οταν ΘΑ εχουμε πλυμμηρισει απο HD content.lol

Περισσοτερο με απασχολει το software με το οποιο ερχονται η καρτες και η υποστηριξη/επιλογες των codecs που θελει ο χρηστης και οχι αυτους που προτεινει η καθε μια κατασκευαστρια εταιρια,πχ τα WIN7 εχουν παρα πολυ καλους ενσωματωμενους codecs για mpeg2-mpeg4/H.264 (Microsoft DTV-DVD Video)

Με το ProgDVB πχ το οποιο υποστηριζει την Pinnacle 310i PCI(Αnalog+DVB-T) που εχω μπορω να επιλεξω video renderer και ποιον codec θελω εγω να χρησιμοποιει για mpeg2 και για Η.264 +ενα μεγαλο πλεονεκτημα οτι υποστηριζει και hardware acceleration (dxva).

Mε λιγα λογια... oι δεκτες/ΤVs mpeg2 εχουν ενσωματωμενο τσιπακι που κανει την δουλεια το οποιο οπως καταλαβαινεις δεν γινεται να αναβαθμιστει σε mpeg4,στο PC γινεται σε soft mode ολη η δουλεια.

Αυτα γνωριζω εγω μεχρι στιγμης περιμενε να παρεις και αλλες γνωμες/αποψεις αν θελεις.

Τα κατάφερα και παίξανε τα ψηφιακά της ΕΡΤ χωρίς πρόβλημα στο terratec.

Τώρα είμαι κομπλέ για τα ψηφιακά της DIGEA?Χρειάζεται τίποτα για το mpeg4 να ρυθμίσω στο PC?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.