Jump to content



Tv στο pc


Harry2000

Recommended Posts

Καιρο τωρα σκεφτομαι να επενδυσω στην αγορα ενος tv tuner για το λαπτοπ για την ακριβεια. Τι ειναι καλυτερο? Tv Box ή USB? Αυτα εχουν ενσωματωμενη κεραια ή χρειαζεται εξωτερικη? και τελος η AverMedia ειναι αξιοπιστη εταιρια? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πανω σε tvtuner δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο avermedia!!!εχω σχεδον τρια χρονια μια usb hybrid με τρελες συνδεσεις για την εποχη της και παει σφερα σε σχεδον παλιο pc...αρκει να δωσεις χρηματα!!!οτι πληρωνεις παιρνεις,ποσο μαλλον οταν εχεις laptop που δεν δεχεται εσωτερικες,αρα πας σε κατι πιοο ακριβο και ποιοτικο usb@@

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα χρειαστεις κεραια.. και επειδη ειναι για λαπτοπ παρε κανενα μικρο σε μεγεθος usb, και προσεξε να ειναι κατι που να εχει drivers για vista αλλα και προιστορια οτι υποστηριζει παλια περιφερειακα σε νεα windows. με αλλα λογια αν δεν εχει ηδη, να ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα βγαλει για win7 ( μπορει και να κανουν και οι vista drivers ).. το πλαισιο εχει κατι Pinnacle ( σε ακομα χαμηλοτερες τιμες στο stock ) που θα σε βολεψουν..

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω και στον σταθερο usb tuner θα εβαζα, μεγαλυτερη ευελιξια, δεν σκλαβωνεις μια pci η pci-e .. αν με tv box εννοεις tuner που δουλευει και με τον υπολογιστη σβηστο, ναι, και εκει θες κεραια.. το tv σημα δεν ειναι κινητο η ασυρματο router, θελει μεγαλου μεγεθους κεραια που δεν μπορει να ειναι ενσωματωμενη στο tuner..

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για λαπtop οπότε μόνο usb λόγω φορητότητας αλλα και ότι δεν χρειάζεται επιπλέον τροφοδοσία για ρεύμα όπως το box. Όσο για κεραία εγώ τσακίζω ενα συνδετήρα και το βάζω εκει που ειναι η υποδοχή για το RF και δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για λαπtop οπότε μόνο usb λόγω φορητότητας αλλα και ότι δεν χρειάζεται επιπλέον τροφοδοσία για ρεύμα όπως το box. Όσο για κεραία εγώ τσακίζω ενα συνδετήρα και το βάζω εκει που ειναι η υποδοχή για το RF και δουλευει μια χαρα.

χαχαχα ωραιος ρε συ μ αρεσεις θα το δοκιμασω!!!!:080:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μιλάμε για λαπtop οπότε μόνο usb λόγω φορητότητας αλλα και ότι δεν χρειάζεται επιπλέον τροφοδοσία για ρεύμα όπως το box. Όσο για κεραία εγώ τσακίζω ενα συνδετήρα και το βάζω εκει που ειναι η υποδοχή για το RF και δουλευει μια χαρα.

Πολύ καλή ιδέα για την κεραία . Εγώ ενα pinnacle usb το είχα πάρει φτηνά σε προσφορά μερικά χρονάκια πριν . Καλά δουλεύει δεν έχω παράπονο , μόνο που με τους drivers είναι λίγο περίεργη εταιρεία . Στην αρχή αν ήθελες να αναβαθμίσεις πρόγραμμα σου ζήταγε λεφτα και για να κατεβάσεις drivers εβαζες στον σειριακό απο προιον (!) . Τώρα την αγόρασε μια άλλη εταιρεία και είναι ακόμα πιο μπλεγμένα τα πράγματα . Οπότε ισως θα ητανε μια καλή ιδέα να μην τους προτιμήσεις γιατι θα μπλεχτείς .

Οσον αφορά το πρότυπο , πάρε USB για την ευελιξία του

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ξανα ανοιγω το thread γιατι θα με ενδιεφερε αγορα hybrid tv tuner αλλα δεν ξερω καθολου ουτε εχω δουλεψει ποτε tv tuner θα ηθελα μια βοηθεια , τι να προσεξω απο χαρακτηριστικα.

Προκειται να μπει σε καινουργιο laptop με windows 7 και δεν ξερω εαν ειναι καλλίτερο να παρω με usb ή expresscard?

Εχετε να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις τι γινεται?

Και γω μιλουσα για tuners!

Τεσπα με usb ειναι πιο stretched οι καταστασεις!

Αλλα και με express card δεν εχεις και τη τελεια λυση.

Προσωπικα εχω pinnacle usb tuner με time shifting δυνατοτητα recording κτλ

Πολυ ικανοποιημενος.

Αν θα πας καπου θα πας σε κατι επωνυμο!

Αν εχω καταλαβει και καλα η Pinnacle λεει αυτο

Οποτε πας σ'αυτο το λινκ και διαλεγεις.

Τωρα απο Αsus Gigabyte Και αλλες ιστοριες δεν ξερω.

Τip:Η μικρη κεραιουλα που εχω εγω κανει πολυ καλη δουλεια για μεσα στο σπιτι.

Αν και ισως βλεπεις μερικες φορες με χιονια.

Εγω πηρα ενα δεκαμετρο καλωδιο κεραιας και εβγαλα την κεραιουλα εξω στο μπαλκονι.

Και πιανει καμπανα!

(Εννοειται πως αν το συνδεσεις στην κεντρικη διανομη κεραιας πολυκατοικιας θα βλεπεις πολυ καλα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο τα πιο τελευταια κ εννοειται για windows 7 ολα τ υπολοιπα μεχρι vista κ προσοχη οχι για ολες τις εκδοσεις που σημαινει οτι μπορει να υπαρχουν ασυμβατοτητες απο home edition σε ultimate

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-H830-Hybrid-Volar-HD-830-USB-H830.htm

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 1 λαπτοπ που έχω έχω avermedia express Card 54 και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-Aver-Tv-Hybrid-Air-Express-Express-34Mm-H968.htm

Στον σταθερό εχω πάλι avermedia pci-express και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-Avertv-Ultra-Pci-E-Rds-H777.htm

Ποιό παλιά ειχα Leadtek WinFast DTV2000 H η οποία ηταν φοβερή κάρτα, δεν γνωρίζω αν τις φέρνει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

46.89 €

Πηγαινε παρε αυτη εδω...και οτι χρειαστεις απο drivers σε 7 θα σε βοηθησω...καλη η avermedia αλλα αδερφακι μου αυτο που τραβηξα πριν λιγο καιρο δεν παλευεται με το θεμα συμβατοτητας...μπορει να ειναι Usb αλλα μην σε τρομαζει!1gb ram για μενα εχεις σιγουρα και ενα ταπεινο επεξεργαστη οποτε....εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την gigabyte σε desktop pc παντως..."δεν εχει να ζηλεψει τιποτα" "μην ξεχνας και την ολη υποθεση με το χερακι της philips στην κατασκευη"

attachment.php?attachmentid=26448&stc=1&d=1267461050

attachment.php?attachmentid=26449&stc=1&d=1267461091

post-12256-1442175644,2685_thumb.jpg

post-12256-1442175644,3897_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Hauppauge HVR 1300 και είναι τρομερή κάρτα Tv. Η εταιρία είναι εγγύηση στους drivers και στο προγραμά της(WinTV).

Είχα παλιότερα leadtek winfast PVR 2000 αλλά drivers σε vista x64 ΔΕΝ βγάλαν, μετά πήγα σε winfast PxPVR 3200 που μου κάηκε (είχε τρελά προβλήματα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.