Jump to content



Μπλε οθονη


Harry2000

Recommended Posts

Μετα απο o/c και κατα τη διαρκεια test με το prime95 εμφανιστηκε μπλε οθονη και εγινε επαννεκινηση. Οι τιμες στο bios δεν αλλαξαν κατα την επαννεκινηση. Εχω τον E6750 της intel και απο 2.66 τον πηγα 3.44ghz με 1.3250 ρευμα. Τα στοιχεια του υπολογιστη ειναι στην εικονα. Δεν ξερω αν φαινονται καλα γι αυτο ρωτηστε με αν δεν καταλαβαινετε. Μηπως πρεπει να ανεβασω κι αλλο το ρευμα? Οι θερμοκρασιες δεν μου μοιαζουν υπερβολικες αν και HWMonitor και CoreTemp διαφερουν πολυ στις θερμοκρασιες.

post-12816-1442175546,7766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον ιδιο επεξεργαστη κ την ιδια μητρικη δίνω 1.3125 απο bios για να ειμαι σταθερος στα 3.2GHz.Αρα θες κ αλλο ρευμα...

Φανταζομαι το 1.3250 που ειπες ειναι απο bios.Να εχεις υποψη σου οτι αυτη η μητρικη εχει παρα πολυ vdroop.Σε μενα χανει 0.08V

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο bios ειναι. Τωρα ανεβαινω λιγο λιγο ρευμα και τσεκαρω μετα με prime95. Βλεπωντας τις θερμοκρασιες βλεπω οτι διαφερουν πολυ απο προγραμμα σε προγραμμα. Το HWMonitor λεει 56 το CoreTemp λεει 54 και το Everest λεει 47. Ποιο να εμπιστευτω?

Link to comment
Share on other sites

To monitor κ το coretemp μπορει να λενε την ιδια απλα το ενα να καθυστερει λιγο πιο πολυ να την δειξει κ γι αυτο να σου φαινεται ετσι.Εμπιστεψου αυτα τα 2.Το Everest ειναι πολυ καλο αλλα δεν δουλευει σε ολους καλα.Σε μενα παντως δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα. Ενω ελειπα απο το πισι και το ειχα αφησει ανοιχτο idle... γυρισα και το βρηκα κλειστο. Δεν ανοιγει με τπποτα. Το λαμπακι της μητρικης ειναι ανοιχτο. Καποιες φορες δειχνει να παιρνει ρευμα ενας ανεμιστηρας και τα cathode lights αλλα τιποτα. Διορθωνεται η ειναι πλεον μονιμο??

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα τις Ram και τις δοκιμασα μια μια. Τωρα και με τις 2 μαζι ειναι οκ και επεστρεψαν οι ρυθμισεις στο default. Θα επιχειρησω αργοτερα για o/c. Ας ξεκουραστει λιγο τωρα. χεχε

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σβηστο και ανοιξε το με πατημενο το Insert στο πληκτρολογιο αν δεν ξεκινησει κανεις ενα clear cmos βρισκεις το jumperaki στη μητρικη αφου παλι εχεις σβησει το PC.

τι εννοεις φιλε μου οτι ξεκιναει η μητρικη με το insert στο πληκτρολογιο?

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε...εμενα δεν ξεκινουσε καν η μητρικη. τιποτα. Σαν να μην ηταν στο ρευμα. Οποτε δεν νομιζω να πιασει ο τροπος αυτος στη συγκεκριμενη περιπτωση

οχι εγω ρωτάω γενικα γιατι πρωτη φορα το ακούω αυτο για αυτο το λέω!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις φιλε μου οτι ξεκιναει η μητρικη με το insert στο πληκτρολογιο?

H μητρικες της Asus αμα τρωνε τετοια κολληματα αμα πατας το insert και της αναψεις ανοιγουνε με default ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

H μητρικες της Asus αμα τρωνε τετοια κολληματα αμα πατας το insert και της αναψεις ανοιγουνε με default ρυθμισεις...

Το θυμάμαι αυτό το κόλπο στις Asus . Αλλα αργότερα το γύρισα σε Gigabyte όπου με ενα restart στρώνει :044:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.