Jump to content


MSI 790FX-GD70


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Θελω να παρω μια MoBo με sAM3 και DDR3. Οι επιλογες ειναι αρκετες. Τεινω ομως στην MSI 790FX-GD70 (sAM3, DDR3, 790FX) (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1310437&price=desc&MEMORY_TECHNOLOGY=DDR3&SOCKET=sAM3&x=30&category=69977721&catalog=20) διοτι δινει την δυνατοτητα εισαγωγης RAM μεχρι 2133 MHz. Οι RAM που θελω να βαλω ειναι στα 1600 MHz. Ομως θεωρω σημαντικο οτι εχω την δυνατοτητα να βαλω τετοιες RAM διοτι σε 1.5-2 χρονια που θα εχουν πεσει οι τιμες τους και θελω να κανω μια αναβαθμιση θα μπορω. Ειναι η συγκεκριμενη MoBo καλη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ομως υπαρχει ο περιορισμος των 1600MHz...
Μην επηρεάζεσαι από τα marketing trick, μέχρι 1600 είναι πολύ καλά, οι διαφορές δεν είναι εμφανές σε καθημερινή χρήση, είχαμε πει thread για το θέμα μνημών DDR3 και από 1066 μέχρι 2000 οι διαφορές μόνο σε benchmarks υπήρχαν.
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα δεν τα ηξερα. Φαινεται λοιπον ποσο αρχαριος ειμαι! :D Οποτε επιστρεφω στην αναζητηση MoBo! Εχετε καποια να μου προτεινετε με socket ΑΜ3 και DDR3? Εμπιστευομαι την Asus και την GigaByte. Επισης η MSi που προτεινα πριν -ανεξαρτητα- απο το διαφημιστικο τρικ, φαινεται αρκετα καλη.

Επομενως αυτη την στιγμη ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 3:

Asus Crosshair 3 Formula

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1301233&MEMORY_TECHNOLOGY=DDR3&SOCKET=sAM3&price=desc&x=30&category=69977721&catalog=20

Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1314858&MEMORY_TECHNOLOGY=DDR3&SOCKET=sAM3&price=desc&x=30&category=69977721&catalog=20

MSI 790FX-GD70

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1310437&MEMORY_TECHNOLOGY=DDR3&SOCKET=sAM3&price=desc&x=30&category=69977721&catalog=20

Τα χαρακτηριστικα τους, αφου βασιζονται στο 790FΧ, ειναι σχεδον πανομοιοτυπα οποτε οι διαφορες θα υπαρχουν στην ποιοτητα κατασκευης(?), στα BIOS(?) και στα utilities(?) που προσφερουν...?

Ποια μου προτεινετε και για ποιον λογο?

Thanks.. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θα ασχοληθείς έντονα με overclocking και σου φτάνουν 5 sata τότε Crosshair 3.

Αν θες full εξοπλισμό (10 Sata, πολλές PCI/PCI-E) τότε gigabyte

Από MSI έχω κακή εμπειρία γιατί έχει ασυμβατότητες με μερικά enermax τροφοδοτικά (κυρίως το galaxy).

Link to comment
Share on other sites

Αν θα ασχοληθείς έντονα με overclocking και σου φτάνουν 5 sata τότε Crosshair 3.

Αν θες full εξοπλισμό (10 Sata, πολλές PCI/PCI-E) τότε gigabyte

Από MSI έχω κακή εμπειρία γιατί έχει ασυμβατότητες με μερικά enermax τροφοδοτικά (κυρίως το galaxy).

Λοιπον, με Οverclocking δεν εχω σκοπο να ασχοληθω. Απλα εμπιστευομαι πολυ την Asus απο προσωπικη εμπειρια και απο αυτα που ακουω. GigaByte δεν ειχα ποτε. Επομενως μου λες πως η Gigabyte εχει τον καλυτερο εξοπλισμο? (Εννοεις hardware ή utilities?)

Link to comment
Share on other sites

Επομενως μου λες πως η Gigabyte εχει τον καλυτερο εξοπλισμο? (Εννοεις hardware ή utilities?)

Hardwareικά έχει καλύτερο εξοπλισμό (περισσότερα sata & pci). Utilities δεν χρησιμοποιώ. Gigabyte έχω μια απλή των 53Ευρώ και με έχει υπερκαλύψει(για κατεβαστήρι).

Link to comment
Share on other sites

Oποια και να παρεις παντως θα σε καλυψει απολυτα. Και σε overclock.

Καποια προβληαματακια έχουν εχουν και οι τρεις (Croshair, UD5, GD-70) με το bios.

Η δε MSI εχει τα λιγοτερα με την Asus ναακολουθει. Η giga συνεχιζοντας την παραδοση των UD4 είναι αρκετα picky με τις ραμ.

Link to comment
Share on other sites

MSI που είχα παλιά (K9a2 platinum) είχε αισχρό bios με πολύ λίγες επιλογές και πολλές ρυθμίσεις έλειπαν.(ούτε καν πολλαπλασιαστή για το HT δεν είχε).

Η ASUS έχει ένα σωρό καλούδια (OC profile, EZ flash) και όλες τις επιλογές. Η gigabyte που έχω με απογοήτευσε που έκανε αργό update μέσω του usb stick αλλά λογικά με το F5 θα το διόρθωσαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ παλαιότερα είχα MSI και είχε πολύ λιγότερα προβλήματα από την ASUS που έχω τώρα με την οποία παντρεύεσαι τα φορμάτ ενώ όταν την γεμίσεις με προγράμματα γίνεται πολύ αργή και πολλές φορές δεν μπορει να τα φορτώσει όλα, ή γίνονται διενέξεις και αντιμετωπίζει πρόβλημα με αποτέλεσμα κάποια προγράματα να στο ζητάει να τα τερματίσει Οι θερμοκρασίες της δε είναι πολύ μεγαλύτερες και δεν βλέπω κάποιο λόγο να δικαιολογεί τη φήμη που έχει

Σημειοτέον ότι έχω αλλάξει και μία στην εγγύηση, στη μία με δύο εβδομάδες από την αγορά της.

Εν ολοίγοις η ASUS όταν δεν της πάει κάτι καλά χάνει αρχεία ή δεν τα φορτώνει καθόλου ή εν μέρει και έχει κάνει και 5-6 λεπτά να φορτώσει τα Windows ενώ η MSI έβγαζε μπλε οθόνη αρχεία όμως δεν έχανε

Αυτά πάντα από αυτές που έχουν περάσει από τα χέρια μου

Γι' αυτό την επόμενη που θα διάλεγα θα ήταν πάλι MSI η DFI η οποία είναι περισσότερο manual με λιγότερους αυτοματισμούς αλλά δεν δουλεύει την αναμονή καθόλου (ούτε η ASUS) μόνο η ΜSI το έκανε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλαιότερα είχα MSI και είχε πολύ λιγότερα προβλήματα από την ASUS που έχω τώρα με την οποία παντρεύεσαι τα φορμάτ ενώ όταν την γεμίσεις με προγράμματα γίνεται πολύ αργή και πολλές φορές δεν μπορει να τα φορτώσει όλα, ή γίνονται διενέξεις και αντιμετωπίζει πρόβλημα με αποτέλεσμα κάποια προγράματα να στο ζητάει να τα τερματίσει Οι θερμοκρασίες της δε είναι πολύ μεγαλύτερες και δεν βλέπω κάποιο λόγο να δικαιολογεί τη φήμη που έχει

Σημειοτέον ότι έχω αλλάξει και μία στην εγγύηση, στη μία με δύο εβδομάδες από την αγορά της.

Εν ολοίγοις η ASUS όταν δεν της πάει κάτι καλά χάνει αρχεία ή δεν τα φορτώνει καθόλου ή εν μέρει και έχει κάνει και 5-6 λεπτά να φορτώσει τα Windows ενώ η MSI έβγαζε μπλε οθόνη αρχεία όμως δεν έχανε

Αυτά πάντα από αυτές που έχουν περάσει από τα χέρια μου

Γι' αυτό την επόμενη που θα διάλεγα θα ήταν πάλι MSI η DFI η οποία είναι περισσότερο manual με λιγότερους αυτοματισμούς αλλά δεν δουλεύει την αναμονή καθόλου (ούτε η ASUS) μόνο η ΜSI το έκανε αυτό

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει ένα chipset με όλα αυτά που περιγράφεις για φορμάτ και αργά Windows.

Να μου έλεγες για πρόβλημα με OCing ή με ήχο ή με άλλα παρεμφερή υποσυστήματα το δέχομαι.

Αλλά όταν το τσιπάκι 790FX βρίσκεται σε 1000δες μητρικές που πραγματικά είναι από τις καλύτερες για AMD κάτι άλλο πρέπει να γίνεται με το σύστημά σου.

Στην δικιά μου ASUS που την έχω ξεσκίσει από ρεύματα,OC κλπ δεν έχει κάνει ποτέ OS corruption ή κάτι που να μην λύνεται με ένα CMOS.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε viper

Μην τρελένεσαι δεν μίλησα καθόλου για chipset μίλησα γενικώς για τις συμπεριφορές των μητρικών περιληπτικά και περιγραφικά για τα προβλήματα που έχουν για να κατατοπιστεί κάθε ενδιαφερόμενος και να πάρει την απόφασή του καλύτερα

Να σου επισημάνω δε ότι και τα ίδια πράγματα έχουν διαφορές άρα δεν μπορεί να συναντήσουν όλοι τα ίδια προβλήματα Τέλος μην μπαίνεις στο λούκι να λειτουργείς ανταγωνιστικά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλαιότερα είχα MSI και είχε πολύ λιγότερα προβλήματα από την ASUS που έχω τώρα με την οποία παντρεύεσαι τα φορμάτ
ενώ όταν την γεμίσεις με προγράμματα γίνεται πολύ αργή και πολλές φορές δεν μπορει να τα φορτώσει όλα, ή γίνονται διενέξεις και αντιμετωπίζει πρόβλημα με αποτέλεσμα κάποια προγράματα να στο ζητάει να τα τερματίσει
Οι θερμοκρασίες της δε είναι πολύ μεγαλύτερες και δεν βλέπω κάποιο λόγο να δικαιολογεί τη φήμη που έχει

Σημειοτέον ότι έχω αλλάξει και μία στην εγγύηση, στη μία με δύο εβδομάδες από την αγορά της.

Εν ολοίγοις η ASUS όταν δεν της πάει κάτι καλά χάνει αρχεία ή δεν τα φορτώνει καθόλου ή εν μέρει και έχει κάνει και 5-6 λεπτά να φορτώσει τα Windows ενώ η MSI έβγαζε μπλε οθόνη αρχεία όμως δεν έχανε

Βρε παιδί μου...

Και γω πώς νόμιζα ότι μιλούσες ειδικά για την ASUS...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.