Jump to content



Αναβάθμιση: OCZ PC-8500 1066MHZ 2x2Gb DDR2


Lefteris1442169079

Recommended Posts

Στις P5Q μητρικες οταν φορτωνονται ολα τα mem slots τις περισσοτερες φορες βγαζουν προβληματα (λαθη κτλ).

Η μητρικη τις υπογραφης μου που ειναι True 16 Phase και καλα... αρχισε να πεταει λαθη στο memtest86+ ξαφνικα πριν απο 4 μηνες περιπου και τελικα εκαψε πριν απο καμια εβδομαδα και τα 4 sticks Α-Data 4x1Gb που ειχα πανω στο μηχανημα εδω και 1+ χρονο,το κακο ειναι οτι δεν παιζει να βρω παρομοιες μνημες πλεον (Μicron):079:

Oπως σου ειπανε και τα παιδια δοκιμασε να τις τρεξεις στα 800Mhz οι διαφορες απο τα 1066Mhz ειναι ελαχιστες (οπως πολυ σωστα ειπε και ο Αντωνης) ακομα και στο SPI,το εχω δοκιμασει και στο λεω.

PS

Τσεκαρε το συστημα πρωτα με το memtest86+ κι αν ολα πανε καλα μετα με οποιο αλλο προγραμμα θελεις:Prime95,Orthos,IntelBurnTest κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε παιδιά για τη βοήθειά σας.

Θα δοκιμάσω memtest Που είναι πολύ καλό.

Δεν έχω πρόβλημα θα τις τρέξω στα 800 ως 1000 το πολύ. Αυτό που με χαλάει είναι ότι μέσα στα default specs της μητρικής μου υποστηρίζει 16Gb ram με τρελλές ταχύτητες και overclocking κιόλας...

Τρομάρα τους τελικά!

Με ενδιαφέρει να είναι σταθερό το pc, αν το ήξερα θα αγόραζα τις ίδιες ακριβώς μνήμες στα 800 και θα έσωζα και 60€..

Απ'ότι κατάλαβα ούτε οι ίδιοι δε θα δοκιμάζουν αρκετά πριν τα βγάλουν στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει και μητρικη της σειρας P5Q να τρεχει απροβληματιστα με 16GB για καιρο,αλλες δεν μπορουσανε ουτε στα 8GB αλλες ουτε στα 4GB...ειναι τι θα σου κατσει... και απ´οτι καταλαβα παιζει ρολο και το revision της μητρικης.

Κατι ακομα σημαντικο δοκιμασε στα Bios να βαλεις το AI Transaction Booster στο [Manual] και ενεργοποιησε ολα τα Pull-In of CHA/B PH1-5.

Στο BIOS:

Ai Transaction Booster ............. [Manual]
Common Performance Level ......... [xx] (το PL που επιθυμεις)
Pull-In of CHA PH1 ................. [Enabled]
Pull-In of CHA PH2 ................. [Enabled]
Pull-In of CHA PH3 ................ [Enabled]
Pull-In of CHA PH4 ................ [Enabled]
Pull-In of CHA PH5 ................ [Enabled]
Pull-In of CHB PH1 ................ [Enabled]
Pull-In of CHB PH2 ................ [Enabled]
Pull-In of CHB PH3 ................ [Enabled]
Pull-In of CHB PH4 ................ [Enabled]
Pull-In of CHB PH5 ................ [Enabled]

PS

Δοκιμασε να παιξεις και με το Clock Skew αλλαξε το [Auto] που ειναι το Default (να δινεις ιδιες τιμες για ολα τα Channels) και πειραματισου:

DRAM Clock Skew on Channel A1 ...... [Auto]
DRAM Clock Skew on Channel A2 ...... [Auto]
DRAM Clock Skew on Channel B1 ...... [Auto]
DRAM Clock Skew on Channel B2 ...... [Auto]

Link to comment
Share on other sites

off topic

======

υπάρχει chipset για 775 που δουλεύει με 4χ2gb ram ddr2 στα 1066 χωρίς κολπάκια? η πρέπει καποιος να έχει ddr3?

από προσωπική εμπειρία με p35 kai p45 δεν δουλεύει out of the box

To X48 αλλα ουτε για αυτο μπορω να σου εγγυηθω εχω δει κουλα πραγματα να συμβαινουν και σε αυτο. :079:

Γενικα ειναι να μην σου κατσει... φιλος μου με ιδιο συστημα σαν αυτο της υπογραφης μου με 8Gb Ram αντι των 4Gb που εχω εγω τρεχοντας συνεχεια VM και παρομοιες εφαρμογες που χρειαζονται μπολικη μνημη δεν του εχει κανει κιχ...εδω και 1,5 χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασικά κατέβασα τις μνήμες από 1066 στα 1000 και το σύστημα πάει μια χαρά καιρό τώρα...

Δε με νοιάζει η ταχύτητα 100MHz που θα χάσω αρκεί να είναι σταθερό το hardware που έχω.

Ευχαριστώ πολύ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.