Jump to content



Αναβάθμιση: OCZ PC-8500 1066MHZ 2x2Gb DDR2


Lefteris1442169079

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, έχω την πολύ καλή μητρική P5K Premium και τον E8400 Core 2 Duo.

Θέλω να βάλω 8Gb Ram και αυτή που βρήκα να έχει πολύ καλές βαθμολογίες είναι η OCZ PC-8500 1066MHZ 2x2Gb.

Θέλω να πάρω 2 σετ των 4Gb οπότε θα πάει στα 150€, είναι μία επένδυση.

Αξίζει; Θα κρατήσει το σύστημά μου καιρό ακόμα; Ειδικά αν βάλω κάποια στιγμή κάποιον 4πύρινο; (περιμένω μπας και πέσουν...)

Χρησιμοποιώ κυρίως το pc για VmWare με server 2008 αλλά και για παιχνίδια μια στο τόσο αν προλάβω..

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ,

Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τις μνήμες, καλές φαίνονται από πρώτη ματιά όμως στο pccheck και στο orthos βγάζουν errors, στα 7 έβγαλαν 2 μπλε οθόνες κιόλας και explorer.exe error,

Τι λέτε; Doa και αντικατάσταση;

Η μοναδική ρύθμιση που έκανα στο bios είναι στο να βάλω να τρέξουν στα DDR2-1066

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τις μνήμες, καλές φαίνονται από πρώτη ματιά όμως στο pccheck και στο orthos βγάζουν errors, στα 7 έβγαλαν 2 μπλε οθόνες κιόλας και explorer.exe error,

Τι λέτε; Doa και αντικατάσταση;

Η μοναδική ρύθμιση που έκανα στο bios είναι στο να βάλω να τρέξουν στα DDR2-1066

απο ρευματα φιλε μου ψαξου!

με τη ρευμα εισαι εκει?(τουλαχιστον θες 2,2volt)και να ξερεις οτι τα 8 g ειναι ανωφελα και για αυτο ζορίζεται το north χωρις λογο που και εκει θελεις τωρα υποχρεωτικά ρευμα.και κατι ακομα δεν υπαρχει λογος να τις εχεις 1066 βαλτές στα 800 καμιά διαφορά μηπως εισαι πιο stable!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα 8 για τέτοιο σύστημα ... παρόλα αυτά ξεκίνα με τα 3 στικς πάνω στη μητρική,

θα θες κάποιο tuning με το 4ο οπότε και ζορίζεται ο controller.

Το πιο πιθανό θα πρέπει να χαλαρώσεις tRFC >52 και Performance Level κατά 1

(αν είναι 7 βάλτο 8)

Link to comment
Share on other sites

κ γω πηρα σημερα 2 σετακια corsair στα 1066 4χ2 κ ενω το εχω βαλει μεσα απο τα bios να δουλευουν στα 1066(δεν μου βγαζουν μπλε οθονες κτλ)απλα το cpu-z στο memory τις βγαζει οτι δουλευουν στα 533 οκ το ξερουμε χ2 το κολπο,αλλα στο spd βγαζουν max bandwindth(400mhz),τρεχουν οντως στα 1066 η στα 800?σορρυ φιλε μου που μπηκα στο thread σου απλα για να μην ανοιξω αλλο μιας κ ειναι πανω κατω τα ιδια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

κ γω πηρα σημερα 2 σετακια corsair στα 1066 4χ2 κ ενω το εχω βαλει μεσα απο τα bios να δουλευουν στα 1066(δεν μου βγαζουν μπλε οθονες κτλ)απλα το cpu-z στο memory τις βγαζει οτι δουλευουν στα 533 οκ το ξερουμε χ2 το κολπο,αλλα στο spd βγαζουν max bandwindth(400mhz),τρεχουν οντως στα 1066 η στα 800?σορρυ φιλε μου που μπηκα στο thread σου απλα για να μην ανοιξω αλλο μιας κ ειναι πανω κατω τα ιδια θεματα.

To SPD δεν εχει σχεση με το που τρεχουν οι μνημες,το 533ΜΗz σου λεει οτι τρεχουν στα 1066MHz απλα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά, έκανα τις αλλαγές που είπατε:

REF Cycle Time: 55Dram Clocks

SB Voltage: 1.20

Τη Ram την ανέβασα 2,25 αντί 2,20 default.

Παίζω 5-5-5-15 και έχει συχνότητα στα 1066 ρυθμισμένη.

Είναι σωστά;

Πόση ώρα να τρέξει ο orthos για να έχουμε αποτέλεσμα; Πριν στα 4 λεπτά κόλαγε.

Τώρα κόλησε στα 54 λεπτά αλλά ίσως και να έγινε επειδή έκανε sleep το pc?? Το βρήκα να κοιμάται!~

Έχω 7 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιμηθεί ο υπολογιστής και ξυπνήσει, συνεχίζει τη δουλειά που έκανε.

54 λεπτά είναι μια χαρά, γιατί 1066 με 8GB είναι δύσκολο να το καταφέρεις εντελώς σταθερά. Θα σου έλεγα κάτι πιο κάτω πχ 900.

Έτσι θα κατεβάσεις και την τάση στις μνήμες πχ στα 2 ή 2.1v ώστε να μη ζεσταίνονται πολύ. Διαφορές στην πράξη δεν θα δεις στην ταχύτητα.

Το SB δεν χρειάζεται τάση για τις μνήμες. Το ΝΒ (northbridge) όμως θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω την πολύ καλή μητρική P5K Premium και τον E8400 Core 2 Duo.

Θέλω να βάλω 8Gb Ram και αυτή που βρήκα να έχει πολύ καλές βαθμολογίες είναι η OCZ PC-8500 1066MHZ 2x2Gb.

Θέλω να πάρω 2 σετ των 4Gb οπότε θα πάει στα 150€, είναι μία επένδυση.

Αξίζει; Θα κρατήσει το σύστημά μου καιρό ακόμα; Ειδικά αν βάλω κάποια στιγμή κάποιον 4πύρινο; (περιμένω μπας και πέσουν...)

Χρησιμοποιώ κυρίως το pc για VmWare με server 2008 αλλά και για παιχνίδια μια στο τόσο αν προλάβω..

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ,

Λευτέρης

αφού το pc το θέλεις κυρίως για VmWare τότε η καλύτερη λύση θα ήταν να βάλεις ένα τετραπυρινο για επεξεργαστή και για μνήμη δε νομίζω οτι με 4G οτι θα εχεις πρόβλημα τουλάχιστον εγώ δεν είχα αλλά αφού θες σώνει και καλά 8 είναι καλύτερα να βρεις κιτ των 8 δυο dim (4χ2) όπως είπανε και οι προλαλησαντες τι 800 τι 1066 διαφορά δεν βλέπεις γιατί στα 800 μπορείς να έχεις 4-4-4-12 ενώ στα 1066 είναι 5-5-5-15 εκτός και βρεις τίποτα gkx αλλά κομματάκι δύσκολο! τώρα αν περιμένεις και πολύ για να πέσουν οι τιμές στους 4πυρινους στο τέλος δεν θα βρισκεις γιατι αποσύρονται σιγα σιγα χτύπα αν εχεις τα λεφτά τωρα ενα που υπαρχουν και εχει ο θεος! μιλαω για καινούριο! Q9650,Q9550,Q9450 και ο Q6600 GO STEP αν και παλιος ειναι σκύλος αλλά δεν ξερω αν τον βρεις καινουριο! αυτα κι απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές, τελικά πήγαινα μόνο για μνήμες και άλλαξα τα περισσότερα,

Τώρα λοιπόν έχω:

OCZ PC-8500 1066MHZ 2x2Gb χ2 --> 8Giga RAM DDR2

P5Q - E P45 chipset

Q9550 4core

Όπως είχαμε πει ότι μπορεί η παλιά μου P5K-Premium να μην παίξει καλά. Τώρα άλλαξα mb και cpu. Η mb λέει φτάνει μέχρι 16Giga Ram.

Το θέμα είναι ότι πάλι βαράει στο mem test.

Οι αλλαγές που έχω κάνει στο bios χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι οι εξής:

Manually DDR2 1066, όχι AUTO

RRCT από 50 -> 60

Write Recovery Time από 6 -> 7

Volts:

DRAM 2.20

NB 1.28

Τι άλλο μπορώ να κάνω; Για να μου επιβεβαιώσει ότι είναι ασταθές το σύστημά μου, εκεί που είχα vm pcs σηκωμένα μου έβγαλε και μία ωραία μπλε οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Tholrlite δε τα βάζω μαζί σου βέβαια αλλά με την OCZ...

Δε ζητάω πολλά ούτε κάτι δύσκολο..Έσκασα 150€ για μνήμες που έχουν top βαθμολογία και είναι κατάλληλες για overclocking και εγώ το μόνο που ζητάω είναι να παίξουν σωστά με default settings στα 1066.

Είναι δύσκολο αυτό; Να είχα καμία ashrock των 50€ για μητρική να πω είμαι παράλογος..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Tholrlite δε τα βάζω μαζί σου βέβαια αλλά με την OCZ...

Δε ζητάω πολλά ούτε κάτι δύσκολο..Έσκασα 150€ για μνήμες που έχουν top βαθμολογία και είναι κατάλληλες για overclocking και εγώ το μόνο που ζητάω είναι να παίξουν σωστά με default settings στα 1066.

Είναι δύσκολο αυτό; Να είχα καμία ashrock των 50€ για μητρική να πω είμαι παράλογος..

Βασικα απο το chipset ζητας πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.