Jump to content



Skyline1 ADW2009 PC


Skyline1

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Δηλώνω και εγώ συμμετοχή!!!

Η ιδέα του project ήταν ανακύκλωση!

Το pc είναι σχετικά παλιό!

Είπα λοιπόν να μην πάει χαμένο! Όπως είπα ήταν να είναι όλο από ανακυκλώσιμα υλικά! Η πρόσοψη είναι από παλέτα, ο σκληρός δίσκος* μπροστά από παλιό pc κτλ.

Όπως το δούλευα όμως είδα ότι πάει καλά και είπα να μπω σε μερικά έξοδα αναβάθμισης!!!

*Χρησιμοποίησα έναν παλιό σκληρό δίσκο ως διακοσμητικό στοιχείο της πρόποσης και του έβαλα διαφανές κάλυμμα για να φαίνεται ο μηχανισμός του!

Αγόρασα:

1. Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce 6200 ( 512 mb)

2. Ανεμιστιράκια

3. NEON

4. Ram (1gd) και είχα και μια παλιά 512 οπότε έχω 1512mb ..

5. Round Cable για σκληρούς και drives

6. Plexiglas για το πλαϊνό και τον σκληρό στην πρόσοψη

7. Μία wi-fi card

8. Σπρέι για βαφή

9. 4 ροδάκια

10. Βίδες

Δυστυχώς δεν το έχω τελειωμένο τώρα αλλά θα το έχω σίγουρα έτοιμο για τον διαγωνισμό!!!

Μου μένει να περάσω βερνίκι, να βάλω υποδοχές (βίδες) για το πλαϊνό, να φτιάξω ένα κυκλωματάκι ώστε όταν ανάβει το λαμπάκι του σκληρού δίσκου να γυρνάει ο διακοσμητικός σκληρός δίσκος, να ενώσω τους διακόπτες και να μπουν στην θέση τους και να συναρμολογήσω τα κομμάτια που έβαψα σήμερα. (και αν σκεφτώ και κάτι άλλο και προλάβω θα το κάνω!! :045:

Όπως καταλάβατε δεν ασχολήθηκα πολύ με Performance αλλά με την εμφάνιση!!!

Σας παραθέτω φωτογραφικό υλικό με επεξήγηση!!!

IMG_5538.jpg

IMG_5565.jpg

IMG_5964.jpg

IMG_5978.jpg

Το pc!

IMG_5747.jpg

IMG_5748.jpg

IMG_5925.jpg

IMG_5940.jpg

IMG_5953.jpg

Η πρόσοψη!!!

IMG_5937.jpg

IMG_5945.jpg

IMG_6009.jpg

IMG_6018.jpg

Το Plexiglas για το πλαϊνό!

IMG_5950.jpg

IMG_5951.jpg

Το άλλο πλαϊνό!

IMG_6012.jpg

IMG_6025.jpg

Προσόψεις

IMG_5986.jpg

IMG_6022.jpg

Το πάνω μέρος!

IMG_6003.jpg

Ροδάκια

IMG_6016.jpg

ΕΓΩ!!!!

Θα βάζω καινούριες φωτογραφίες όποτε έχω πρόοδο..

Αύριο θα βάλω και συναρμολογημένα τα κίτρινα μέρη (να στεγνώσουν!!)

*Ολες οι φωτογραφίες και άλλες....http://s619.photobucket.com/albums/tt280/TEAMOFG/Case%20modding/εδω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες.

Εισαι η 2η συμμετοχη ως τωρα.

Συγχαρητηρια για την προσπαθεια!!!

Υ.Γ. Χαιρομαι που μου εστειλες και τα στοιχεια σου με PM για να μπορεσουμε να οργανωθουμε πριν το event.

Link to comment
Share on other sites

3 προτασεις (ωραιο ειναι :) )

1) Δοκιμασε να δωσεις ρευμα στον σκληρο (αν το σκεφτεσαι) κατευθειαν στο μοτερ για να μην παρουν ρευμα οι κεφαλες και κοπανανε ασκοπα (ΑΝ λειτουργει το μοτερ του)

2) Μπορεις με κολλητιρι και ψαλιδι να κοψεις και ραψεις ολα τα καλωδια του psu (Αν εχεις και χρονο και της mobo το 24πινο) προκειμενου να μην ειναι χαος μεσα και ασχημαινει ;) Επισης με dreamel παιξει λιγο και με την πλατη του mobo και κανε τρυπες να τα περασεις απο εκει :)

3) Λιγο βερνικι να γυαλιζει το ξυλο μπροστα? :)

Keep the good work dude :)

Link to comment
Share on other sites

3 προτασεις (ωραιο ειναι :) )

1) Δοκιμασε να δωσεις ρευμα στον σκληρο (αν το σκεφτεσαι) κατευθειαν στο μοτερ για να μην παρουν ρευμα οι κεφαλες και κοπανανε ασκοπα (ΑΝ λειτουργει το μοτερ του)

2) Μπορεις με κολλητιρι και ψαλιδι να κοψεις και ραψεις ολα τα καλωδια του psu (Αν εχεις και χρονο και της mobo το 24πινο) προκειμενου να μην ειναι χαος μεσα και ασχημαινει ;) Επισης με dreamel παιξει λιγο και με την πλατη του mobo και κανε τρυπες να τα περασεις απο εκει :)

3) Λιγο βερνικι να γυαλιζει το ξυλο μπροστα? :)

Keep the good work dude :)

Καλησπέρα φιλε!!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! ακούστε πως έχει...

1.Το σκεπτικό είναι να πάρω το σήμα που δίνει το pc μέσο ενός led και να το δίνω στον μπροστά σκληρό δίσκο!!!!

Έτσι όταν γυρνάνε οι εσωτερικοί σκληροί θα γυρνάει και ο έξω!

2.Δεν θα δώσω όπως είπες ρεύμα στις κεφαλές (αυτό έχει πλακα να το συνδέσεις με το ραδιόφωνο και γίνετε μεγάφωνο!!!)

3.Βερνίκι θα περαστεί όλο το pc αλλα μερικά μέρη θέλουν ξανά βάψιμο γιατί δεν έβαλα αστάρι.. :(

4.Με τα ηλεκτρονικά θα με βοηθήσει λίγο ο πατέρας μου, το έχει το θέμα...

Αν δώσω κατευθείαν ρεύμα σταματάει μετά από λίγο...

θα φτιάξουμε λοιπόν κύκλωμα το οποιο θα παίρνει το σήμα του υπολογιστεί και θα θέτει σε λειτουργία τον σκληρό δίσκο...

Τώρα που ακούσατε και πως ακριβώς έχει ΌΤΙ συμβουλή έχετε please πείτε!!!

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.. :)

Υ.Γ mobo = motherboard???

Skyline1 added 8 Minutes and 21 Seconds later...

2) Μπορεις με κολλητιρι και ψαλιδι να κοψεις και ραψεις ολα τα καλωδια του psu (Αν εχεις και χρονο και της mobo το 24πινο) προκειμενου να μην ειναι χαος μεσα και ασχημαινει Επισης με dreamel παιξει λιγο και με την πλατη του mobo και κανε τρυπες να τα περασεις απο εκει

psu=???

(Όταν τελειώσω τα κατασκευαστικά θα πέσει καθάρισμα και συγύρισμα!!) :)

Link to comment
Share on other sites

psu = τροφοδοτικο

mobo = μητρικη

Φοβαμαι ομως μηπως το μοτερ του σκληρου σου καει με το σκαμπανευασμα του led... Αυτο γυρναει μονιμα και δεν ειναι για πολλα πολλα... Μηπως να εβαζες εναν timer που αμα υπηρχε disc inactivity για πολλη ωρα να εσβηνε το μοτερ? Π.Χ αν αναβοσβηνει το led 8 φορες το second θα τα δει το μοτερ αναποδα. Αν παλι ομως το βαλεις π.χ αν δεν δουλεψει ο σκληρος για 2 second να σβηνει ;)

Link to comment
Share on other sites

psu = τροφοδοτικο

mobo = μητρικη

Φοβαμαι ομως μηπως το μοτερ του σκληρου σου καει με το σκαμπανευασμα του led... Αυτο γυρναει μονιμα και δεν ειναι για πολλα πολλα... Μηπως να εβαζες εναν timer που αμα υπηρχε disc inactivity για πολλη ωρα να εσβηνε το μοτερ? Π.Χ αν αναβοσβηνει το led 8 φορες το second θα τα δει το μοτερ αναποδα. Αν παλι ομως το βαλεις π.χ αν δεν δουλεψει ο σκληρος για 2 second να σβηνει ;)

Ναι ένα ρελεδάκι θα μπει για να μην το κάψουμε!!! :p

Όπως σου είπα θα βοηθήσει ηλεκτρονικός (δεν μπορώ να τα ξέρω όλα!!).

Όσο για το cable management αν δεις έχω πιάσει όλα τα καλώδια πάνω και δεν εμποδίζουν την κυκλοφορία του αέρα ούτε φαίνονται...

Λες για κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο?? (μικρές επεμβάσεις θα γίνουν μόλις τελειώσω και το καθαρίσω.. ;) )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AquaSonic να’ σαι καλά !!!

Άκουσα την συμβουλή σου, αφιέρωσα 2 ώρες και το έκανα πολύ πιο ωραίο!!!!

(Φαίνονται μερικά καλώδια (ελάχιστα) αλλά νομίζω τώρα είναι μια χαρά!!)

Σας βάζω before-after!!!

Before

IMG_6007.jpg

After!!!!!!

IMG_6052.jpg

Τώρα θα πάω για βαψίματα και βερνίκωμα και μετά πάω να φτιάξω τον σκληρό δίσκο για μπροστά!! Όποια συμβουλή δεκτή!!!

ΥΓ1 παίζει να το τελειώσω το σαββατοκύριακο!!! ;)

IMG_6049.jpg

ΥΓ2 Δεν φαίνεται πολύ καλά γιατί έχει ακόμα την πίσω μεμβράνη αλλά δείτε ότι από καλώδια ελάχιστα φαίνονται!! (τίποτα σχεδόν)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο φιλος...

περιμενω να το δω τελειωμενο :119:

p.s έβαλες σιδηρόστοκο στο ξύλο???

Ναι, αλλά μάλλον δεν ήταν και η καλύτερη ιδέα!!

Τέλειο δεν είναι αλλά δεν φαίνονται τα ελάχιστα ψεγάδια λόγο μπογιάς και λόγο του φωτισμού!

Τι έπρεπε να βάλω; (τώρα δεν αλλάζει αλλά για άλλη φορά..)

Link to comment
Share on other sites

λογικα..ακρυλικό ξυλόστοκο.

Το σκέφτηκα απλά νόμιζα ότι θα δουλεύονταν και θα εφάρμοζε καλύτερα (ότι θα ήταν πιο ισχυρός κτλ). Αλλά δεν είχε μεγάλη επιτυχία ούτε ήταν και άσχημο.. θα πειραματιστώ περισσότερο την επόμενη φορά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!!!! :)

Με χαρά μου σας ανακοινώνω την ολοκλήρωση του κυκλώματος!!!!

Ο διακοσμητικός δίσκος παίζει!!!!!!! :031:

Ο πατέρας μου δεν είχε πολύ χρόνο, εγώ είχα σχολείο αλλά κάθισα στο τριήμερο και είχα αποτέλεσμα!!!!

Το μόνο που μένει τώρα είναι λίγο βερνίκι στο πλαϊνό και καθάρισμα.

Όσο αναφορά τον δίσκο, τελικά δεν θα κινείται ο δίσκος αλλά η κεφαλή!!! (δεν κάνει πολύ θόρυβο και ο δίσκος δεν φαινόταν ότι γύριζε).

Ακολουθούν φωτογραφίες (είναι πολύ καλύτερο από ότι φαίνετε!!) *μην τρελαθείτε με τις γρατζουνιές μπροστά από τον δίσκο!!! (είναι πάνω στο προστατευτικό!!!)

Ανοίχτηκαν τρύπες και έγιναν βόλτες για να στηρίζετε ο δίσκος!!

IMG_6063.jpg

Από κουτί μπίρας έφταιξα connectors για την τροφοδοσία.

IMG_6070.jpg

Το pc είναι με βάση την ανακύκλωση οπότε όλα τα υλικά πάρθηκαν από παλιό video.

IMG_6077.jpg

Έγιναν οι δοκιμές. (το άλλαξα αρκετές φορές μέχρι να το καταφέρω) {είναι πρώτη μου φορά}

IMG_6080.jpg

Κόλλησα το κύκλωμα.

IMG_6088.jpg

Και… το αποτέλεσμα!!!:045: ;)

IMG_6096.jpg

(Δεν φαίνετε πολύ καλά..)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά :D

Και συχαρητήρια για την προσπάθεια σου.

Αυτόν θα τον βάλεις πάνω στο pc?

Και γιατι δεν τη έβαλες μέσα στη υπολογιστή να δεις αν δουλεύει και έκανες όλο αυτό το κύκλωμα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά :D

Και συχαρητήρια για την προσπάθεια σου.

Αυτόν θα τον βάλεις πάνω στο pc?

Και γιατι δεν τη έβαλες μέσα στη υπολογιστή να δεις αν δουλεύει και έκανες όλο αυτό το κύκλωμα?

Ο δίσκος είναι πάνω στην πρόσοψη!!! ;)

Αν βάλεις τον δίσκο κατευθείαν στην τροφοδοσία, παίζει λίγο και μετά σταματάει γιατί δεν βρίσκει data…

Το κύκλωμα έγινε (όπως λέω και ποιο πάνω) ώστε να κινείται η κεφαλή του δίσκου όταν αναβοσβήνει το φωτάκι του κανονικού σκληρού.. έτσι όταν σκέφτεται το pc κουνιέται η κεφαλή του διακοσμητικού σκληρού στην πρόσοψη!!!

Είναι πολύ εντυπωσιακό!!! :112:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.