Jump to content



Scythe mugen 2


Nick86

Recommended Posts

Αγορασα σημερα την εν λογω ψυχτρα.Ειχα δει reviews και κατεληξα εκει και λογω τιμης..

Ξεκινησα εκανα την τοποθετηση στο pc.To προβλημα μου ειναι οανεμηστηρας...Δεν χωραει απο την πλευρα που ειναι οι ram γιατι οι G.skill trident εχουν τις ψυχτρες..Ετσι τοποθετησα τον ανεμηστηρα στην μικρι πλευρα απο κατω προς τα πανω.Λειτουργει??Η ειναι σαν να μην υπαρχει λογο της μεγαλυτερης αποστασης??

Με το realtemp v3.0 βλεπω θερμοκρασιες 40-43 σε idle και σε 100% load μεχρι και 75.

το θεμα ειναι οτι δεν αεβαζουν ολοι 75 αλλα οι 2 πρωτοι.Και οι αλλοι 2 παιζουν στο 69-68.Η ψυχτρα εχει πατησει κανονικα πανω στην cpu.

ο επεξεργαστης ειναι χωρις OC και μονο το ρευμα για να ανεβει το uncore εχω παει στο 1.495 v.

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Πρέπει να μας πείς και πώς είναι η φορά της ροής αέρα στο κουτί σου ... για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

Οσον αφορά τις θερμοκρασίες των πυρήνων ... ποτέ δέν έχουν την ίδια ακριβώς μεταξύ τους.

Κάποιος μπορεί να τρέχει με μικρότερο load ή να είναι ακαλιμπράριστος ... κλπ

Link to comment
Share on other sites

Taso κατι δεν μου πηγαινε καλα απο την αρχη με την θερμοαγωγιμη.Τα ξυλωσα τωρα παλι και εβαλα αλλη.Αποτελεσμα 6-9 βαθμους κατω..Δουλευει τωρα στους 65-66 σε 100% load.Οσο αναφορα την φορα του αερα που εχει το κουτι ειναι απο μπροστα προς τα πισω και εχει και αλλους 2 μεγαλους 240 εναν πανω που βγαζει και εναν πλαγια που βαζει και στην προκειμενη οντως ο ανεμηστηρας στο κατω μερος της ψυχτρας δεν λειτουργουσε σωστα,τον εβαλα πισω απο την ψυχτρα να βγαζει αερα προς το πισω μερος του κουτιου και μπροστα εχω βαλει εναν 12 αρι του spedo advanced Που εχει στην μεση ακριβως του κουτιου.Αυριο θα τοποθτησω στο μπροστα μερος και εναν 8αρι για καλυτερο αποτελεσμα πιστευω.γιατι 12αρις δεν χωραει..

Αυτες οι θερμοκρασιες ειναι οκ στους 65-66?Ο επεξεργαστης απο οτι βλεπω λειτουργει στα 133χ21(κοντα στα 2.8)Χωρις να εχω πειραξει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εφταιγε λιγο απο ολα...Εβαλα και αλλον ενα 9αρι ανεμηστηρα μολις μπορστα στην ψυχτρα...Και οι θερμοκρασιες επεσαν στους 57-61 σε 100% load.

Πιστευω εκει ειμαστε καλα..:p

dsc00130gt.th.jpg

dsc00131a.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοαγώγιμη δέν δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας.

Την θερμοκρασία την έριξες κυρίως λόγω μεγαλύτερου airflow.

Ο πίσω 12άρης πιθανόν να μήν σου χρειάζεται ... είναι πολύ κοντά με αυτούς του case.

Αν βέβαια δέν έχεις συντονισμούς και βουητό ... άστο όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δεν εχω τιποτα απο συντονισμος..ειναι μια χαρα..Οσο αναφορα την διαφορα απο 73-75 που δουλευε με το που το ανοιξα και το 65-67 που δουλευε οταν τα ξαναελυσα ολα η μονη διαφορα ηταν οτι αλλαξα παστα..τιποτα αλλο..:/

Τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.