Jump to content



Συνδιασμος Intel/nVidia vs AMD/ATI


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Με αφορμη το thread του ionas (http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=481566#post481566) ειπα να ανοιξω ενα καινουργιο thread με θεμα "Συνδιασμος Intel/nVidia vs AMD/ATI" αφου ειπωθηκαν καποια πραγματα. Συγκεκριμενα κανω copy-paste το σχολιο μου και περιμενω πολλες αποψεις γιατι σιγουρα ειναι ενα πολυ ενδιαφερον θεμα...

"Αν θελεις Core i7/i5 και nVidia GPU καλως. Αυτο που θελω να σου πω ειναι το εξης, ειμαι φανATIκος οπαδος της AMD/ATI οποτε μπορει να μην ειμαι τοσο αντικειμενικος. Το θεμα ειναι ειναι ομως πως με AMD/ATI μπορεις να πετυχεις αντιστοιχες επιδοσεις με πολυ λιγοτερα λεφτα. Ενδεικτικα, αν παρεις π.χ. για CPU τον Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box) και για GPU τον φτηνοτερο 295 της nVidia, το συνολο θα ειναι: 250+415= 665 ευρω (περιπου, αναλογα απο που θα το αγορασεις.

Εγω εφτιαξα επισης high end pc και χρησιμοποιησα τα τελευταια μοντελα της AMD/ATI. Συγκεκριμενα οπως βλεπεις απο το signature εβαλα για CPU τον AMD Phenom II 965 3.4GHz Black Edition και για GPU την Sapphire Radeon Vapor-X HD 4890 2GB GDDR5. Το συνολο για αυτα τα 2 ηταν: 220+230=450 ευρω! Και οσον αφορα τις επιδοσεις που ανεφερες θα σου πω απλα πως παιζω το Crysis σε DirectX 10 με Ultra High γραφικα και δεν "κολλαει" καθολου το game πουθενα...

Δε νομιζω πως χρειαζεσαι παραπανω απο αυτο, τουλαχιστον οσον αφορα το gaming. Εχω ακουσει πως οι Core i7 ειναι καλυτεροι σε Audio/Video Authoring A/V Encoding AutoCAD 3D animation κτλ οπως ειπε και ο Bill. Αυτος ειναι ο λογος που προτιμω τον συνδιασμο AMD/ATI γιατι πιστευω πως σαν εταιρια σεβονται πολυ περισσοτερο τον καταναλωτη.

Επισης να σου πω πως και η MoBo ηταν πιο φθηνη αφου αγορασα την high end ΜοΒο για socket AM3, την Asus Crosshair 3 Formula (sAM3, DDR3) η οποια εκανε 180 ευρω ενω αν θελεις να αγορασεις μια απο τις πιο high end MoBo για s1366 οι τιμες ειναι πανω απο 350 ευρω (οχι βεβαια πως δεν θα βρεις και με 180-200 ευρω). Και σε ολα αυτα προσθετω πως ο CPU ειναι Black Edition που σημαινει πως ειναι ξεκλειδωτος ο υπερχρονισμος κατι που δεν με χαλαει καθολου. Δεν το εχω κανει ακομα αλλα μολις περασει μερικος καιρος απλα με μερικες κινησεις στα BIOS θα εχω παει τον CPU στα 3.8 ή 4.0 GHz για να ειναι το pc ακομα high end.

Ελπιζω να μην σε επριξα με τον συνδιασμο AMD/ATI απλα πιστευω πως ειναι πολυ καλυτερος απο τον συνδιασμο Intel/nVidia για ολους τους παραπανω λογους. Και εφοσον ειπες πως "ενα νεο Pc που θελω να στησω με πολυ δυναμικες επιδωσεις κ αξιοπιστια,να κρατησει δλδ κ να παιζει κ στο full για αρκετο καιρο(οσο τραβαει βεβαια)..." σου λεω πως μπορεις να το εχεις με πολυ λιγοτερα χρηματα.

Αυτα απο εμενα, αν καποιος διαφωνει με τα επιχειρηματα μου, ας κανει ενα post η ακομα να ανοιξουμε ενα thread μονο για αυτο το θεμα, το βρισκω πολυ ενδιαφερον.."

Link to comment
Share on other sites

Κ αλλος πολεμος....Γουσταρω!

Μικρες διαφορες.Δεν τις βλεπεις σχεδον πουθενα.

Η επιλογη ειναι πιο πολυ θεμα κολληματος του καθενος παρα θεμα ποιος ειναι καλυτερος.

Εγω παντως παω με τους μπλε......

Link to comment
Share on other sites

Κ αλλος πολεμος....Γουσταρω!

Μικρες διαφορες.Δεν τις βλεπεις σχεδον πουθενα.

Η επιλογη ειναι πιο πολυ θεμα κολληματος του καθενος παρα θεμα ποιος ειναι καλυτερος.

Εγω παντως παω με τους μπλε......

Η επιλογη σιγουρα εχει να κανει με το κολλημα του καθενος. Ομως παρουσιασα καποια σοβαρα (πιστευω) επιχειρηματα για να διαλεξει καποιος τον συνδιασμο AMD/ATI και περιμενω να ακουσω αντεπιχειρηματα... xD

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε οντως ειναι σοβαρο το επιχειρημα της τιμης.Αλλα μην ξεχνας οτι η AMD δεν υπαρχει στον χωρο του oc....

Χμ... Μπορει να εχεις δικιο, δεν εχω εμπειρια στο oc οποτε δεν μπορω να ξερω, αλλα θα σου πω το εξης:

Ποσοι απο τους χρηστες PC κανουν oc? Ακομα και απο τους enthusiasts, το μεριδιο αυτων που κανουν -σοβαρο- oc ειναι πολυ μικρο...

Επισης, αληθεια, γιατι δεν υπαρχει η AMD στον χωρο του oc??? :)

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω μέσα τον παράγοντα software - drivers - support.

Δηλαδή ναι μεν hardware-ικά οι επιδόσεις είναι παρόμοιες αλλά,

καλύτερα να δώσεις παραπάνω χρήματα αν έχεις καλύτερο support.

Τι να την κάνω την κάρτα αν βγάζει 40 fps παραπάνω αν σκάει το παιχνίδι;

Και ήμουν και με τους μεν και με τους δε.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω μέσα τον παράγοντα software - drivers - support.

Δηλαδή ναι μεν hardware-ικά οι επιδόσεις είναι παρόμοιες αλλά,

καλύτερα να δώσεις παραπάνω χρήματα αν έχεις καλύτερο support.

Τι να την κάνω την κάρτα αν βγάζει 40 fps παραπάνω αν σκάει το παιχνίδι;

Και ήμουν και με τους μεν και με τους δε.

Spyrus δεν σε πιανω... Πως ειναι καλυτερο το support της Intel..?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω μέσα τον παράγοντα software - drivers - support.

Δηλαδή ναι μεν hardware-ικά οι επιδόσεις είναι παρόμοιες αλλά,

καλύτερα να δώσεις παραπάνω χρήματα αν έχεις καλύτερο support.

Τι να την κάνω την κάρτα αν βγάζει 40 fps παραπάνω αν σκάει το παιχνίδι;

Και ήμουν και με τους μεν και με τους δε.

Εγώ δεν είχα αντιμετωπίσει τίποτα τέτοιο(AMD με ATI συνδυασμό). Δεν μου έχει κρασάρει παιχνίδι, μόνο το Dirt που είχε θεματάκια σε vista αλλά έχουν βγει patch(ήταν γενικό πρόβλημα). Από θέμα drivers δεν έχω παράπονο, και το support πολύ καλό είναι μαζί με τα release notes της amd που βγάζουν με κάθε νέο driver.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με nvidia κάρτα δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα ενω με ατι (ειδικα παλιοτερα) εχώ δεί κάποια προβληματα. Γενικά πάντως στο θέμα της cpu είμαι και με τις δύο εταιρίες αλλά στις gpu προτειμώ nvidia.

Link to comment
Share on other sites

εγω πλεον αυτο που κοιταω ειναι τι νουμερακια βγαζει σε αυτα που θελω να κανω αν με ικανοποιουν ειδικα σε cpu την περνω,αλλα σε gpu πιστα σε nvidia με εχει βγαλει παλικαρι βεβαια τωρα αλλαξανε τα δεδομενα κατα πολυ το να παω σε 5870 δεν μου λεει κατι ειναι σαν να την εχω με 10fps λιγοτερα το dx11 δεν υπαρχει οποτε με βλεπω να την κραταω την 295(ελπιζω ενα 6μηνο).μετα παμε για gt300 οταν κ οποτε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήθελα να αλάξω κάποια στιγμή σε intel ( ο τελευταίος που είχα ήταν το καμάρι μου pentium II 450 Mhz:055:) αλλά για λόγους που ανέφερες παραπάνω κατέληγα σε AMD πλατφόρμα απο (s939-Am3).

Αν και δέν αντιπετόπισα ποτέ πρόβλημα προσωπικα με Amd πρέπει να σου πώ ότι έχουν δίκιο αυτοί που μιλησαν για support.

Ως support δέν εννοούνε την εγγύηση κλπ. Φαντάζομε εννοούνε τον μεγάλο αριθμό software (κυρίως επαγγελματικά) τα οποία στην πλειοψηφία τους τεστάρονται πάνω σε intel επεξεργαστές, έτσι ώστε όταν βγαίνουν στην αγορά πιθανόν παρουσιάζουν μικρο-ασυμβατοτητες με amd επεξεργαστές. Και επίσης επειδή το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς το έχει η intel ή ανταπόκριση απο τις εταιρίες software για διάφορα προβλήματα που αφορούν inter πλατφορμα είναι πιο άμεση.

Τώρα για Ati μήν μιλήσουμε για τους drivers, σκέτο μπάχαλο. Είναι που είναι μόδα να βγαίνουν τωρα τελευταία τα παιχνίδια με πολλά bugs άμα έχεις και άτι σώθηκες. και στο λέω εκ πείρας ώς παθόντας με 4870. Δέν λέω πολύ καλή ή προσπάθειά της και ή ανοδική πορεία της με τίμιες τιμές σε σχέση με τις επιδόσεις αλλά μέχει να βγάλει drivers αφοίνει τον τάφο της ανοιχτό.

Η nvidia τσούζει απο τιμές άλλά όταν πάρεις το σωστό μοντέλο αποφεύγωντας τις υπόλειπες μούφες που πλασάρει σε κάθε σειρά, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. όπως το είχα και εγώ με τις (6600Gt - 7600GT- 8800Gt)

Σίγουρα στο οικονομικό κομμάτι κερδίζει ή Amd-Ati. Και για αυτό άν θέλεις ένα δυνατό αλλά οικονομικο PC για παιχνίδια ή ένα πολύ καλο pc γραφείου ή ένα πολύ δυνατό μηχάνημα γενικής χρήσης είναι ότι καλύτερο.

Αλλά για επαγγελματική χρήση πρώτα intel Mac και μετά intel Pc. Και για Extreme gamers πάλι intel Pc.

Και για να μήν νομίζεις και τα 3 Pc που έχω είναι 2 Amd-ati kai 1 Amd-nvidia.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ati-amd ειναι σαν τα αυτοκινητα τυπου daewoo,kia κτλ καλα φθηνα αμαξακια αλλα χωρις μεταπωλητικη αξια σε σχεση με αλλα ακριβοτερα στην κατηγορια τους βλεπε cpu ο 8600 κραταει ακομα τιμη κ ειναι respect σαν cpu βαλε εναν της amd διπυρινο phenom πατωμα οι τιμες θα κανεις την δουλεια σου μεν αλλα μεχρι εκει μη του ζητας πολλα πολλα.καπως ετσι ειναι το σκεπτικο μου σε amd-ati k intel-nvidia οχι βεβαια οτι το ακριβωτερο ειναι παντα το καλυτερο αλλα ξερεις οτι για αρκετο καιρο εχει ζητηση απο την πλειοψηφια οποτε το διωχνεις κ ποιο ευκολα κ κανεις κ μερικη αποσβεση χρηματων κ με λιγα ακομα αγοραζεις το τοπ της κατηγοριας.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ati-amd ειναι σαν τα αυτοκινητα τυπου daewoo,kia κτλ καλα φθηνα αμαξακια αλλα χωρις μεταπωλητικη αξια σε σχεση με αλλα ακριβοτερα στην κατηγορια τους βλεπε cpu ο 8600 κραταει ακομα τιμη κ ειναι respect σαν cpu βαλε εναν της amd διπυρινο phenom πατωμα οι τιμες θα κανεις την δουλεια σου μεν αλλα μεχρι εκει μη του ζητας πολλα πολλα.καπως ετσι ειναι το σκεπτικο μου σε amd-ati k intel-nvidia οχι βεβαια οτι το ακριβωτερο ειναι παντα το καλυτερο αλλα ξερεις οτι για αρκετο καιρο εχει ζητηση απο την πλειοψηφια οποτε το διωχνεις κ ποιο ευκολα κ κανεις κ μερικη αποσβεση χρηματων κ με λιγα ακομα αγοραζεις το τοπ της κατηγοριας.
Αυτή είναι μιά πραγματικότητα που δημιουργεί το μερίδιο της αγοράς, και απο ανελέητο marketing της intel στην ψυχολογία του κόσμου.

Όμως εδώ δέν συγκρίνουμε Ferrari με την Χ μάρκα αυτοκινήτου.

Έχουμε σε χονδρικές γραμμές δυό ισάξια προιόντα εκ τον οποίων το ένα έχει καλλύτερο marketing το οποίο δεν φημίζεται να κινήται μέσα στα πλάισια του νόμιμου ανταγωνισμού.

Εγώ δέν θεωρώ τόσο ότι είναι το θέμα μάρκας του επεξεργαστή που κρατάει τις τιμές υψηλές στην μεταπώληση, όσο ή τιμολογιακή πολιτική των εταιριών.

Δηλαδή στην Amd που οι μειώσεις στους επεξεργαστές είναι συχνότερες και αρκετά γεναιώδορες θα έλεγα, λογικό είναι να σου ρίχνει χαμηλά την μεταπώληση σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Ενώ η intel που έχει πιο σφιχτή πολιτική στις μειώσεις, ευνοεί την μεταπώληση. Γιατί για παράδειγμα άν και στην intel έιχες τον 8600 (σημερινή τιμή 239Ε) με αξια μεταπώλησης απο (150-200) και μετά απο λίγους μήνες στον ρίξει 100 Ε τότε τον πουλάς απο (50-100), οπότε πάει η μεταπώληση.

Και αν θυμάμαι καλά οι μειώσεις της amd σε μερικές περιπτώσεις έχουν αγγίξει και τα 100 ευρώ.

Οπότε αυτός είναι ο κύριος λόγος της καλύτερης μεταπώλησης intel αντί για amd.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ati-amd ειναι σαν τα αυτοκινητα τυπου daewoo,kia κτλ καλα φθηνα αμαξακια αλλα χωρις μεταπωλητικη αξια σε σχεση με αλλα ακριβοτερα στην κατηγορια τους βλεπε cpu ο 8600 κραταει ακομα τιμη κ ειναι respect σαν cpu βαλε εναν της amd διπυρινο phenom πατωμα οι τιμες θα κανεις την δουλεια σου μεν αλλα μεχρι εκει μη του ζητας πολλα πολλα.καπως ετσι ειναι το σκεπτικο μου σε amd-ati k intel-nvidia οχι βεβαια οτι το ακριβωτερο ειναι παντα το καλυτερο αλλα ξερεις οτι για αρκετο καιρο εχει ζητηση απο την πλειοψηφια οποτε το διωχνεις κ ποιο ευκολα κ κανεις κ μερικη αποσβεση χρηματων κ με λιγα ακομα αγοραζεις το τοπ της κατηγοριας.

:103:

Mην κανετε συγκρισεις με αυτοκινητα ρε παιδια. Εκτιθεσθε...

Γκουχ.

Γκουχ..

35712635.jpg

Y.Γ. Στην παραπανω εικονα βλεπετε τον επεξεργαστη της υπογραφης μου.

Link to comment
Share on other sites

ο 8600 κραταει ακομα τιμη κ ειναι respect σαν cpu βαλε εναν της amd διπυρινο phenom πατωμα οι τιμες θα κανεις την δουλεια σου μεν αλλα μεχρι εκει μη του ζητας πολλα πολλα.

Μεγαλη μεταπωλητικη αξια μπορει να μην εχει ενας ΑMD αλλα μπορει να μου εξηγησει καποιος τι μπορει να κανει ενας διπυρηνος Intel που δεν μπορει να κανει ενας διπυρηνος AMD? :confused:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Spyrus δεν σε πιανω... Πως ειναι καλυτερο το support της Intel..?
Εγώ δεν είχα αντιμετωπίσει τίποτα τέτοιο(AMD με ATI συνδυασμό). Δεν μου έχει κρασάρει παιχνίδι, μόνο το Dirt που είχε θεματάκια σε vista αλλά έχουν βγει patch(ήταν γενικό πρόβλημα). Από θέμα drivers δεν έχω παράπονο, και το support πολύ καλό είναι μαζί με τα release notes της amd που βγάζουν με κάθε νέο driver.

Επειδή είπα ότι τι να το κάνεις το φθηνότερο άμα δεν έχει καλό support,

δεν το είπα σώνει και καλά κατά της AMD (επειδή στο παρόν θέμα είναι

η φτηνότερη).

Απλά λέω ψάξε την πριν πάρεις κάτι αν θα παίζει απροβλημάτιστα για αυτό που θες.

Μπορεί κάποιος να μην είναι gamer, αλλά να παίζει με 3D Studio Max. Εκεί μπορεί να του κάνει η μία και μόνο λύση, όχι

μόνο σε επιδόσεις αλλά και δυνατότητες

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη μεταπωλητικη αξια μπορει να μην εχει ενας ΑMD αλλα μπορει να μου εξηγησει καποιος τι μπορει να κανει ενας διπυρηνος Intel που δεν μπορει να κανει ενας διπυρηνος AMD? :confused:

stealth

Συμφωνω απολυτα σε αυτο, εξαλλου προτιμω να εχω μια εταιρια που ειναι γεννειοδωρη στις μειωσεις τιμων, ωστε να μπορω να εχω τα καλυτερα προιοντα παρα να αγοραζω πανακριβα...

Παρολα αυτα πιστευω πως ο Painkiller μιλισε πολυ αντικειμενικα, αν και εγω δεν εχω αντιμετοποισει προβληματα με τους drivers της καρτας γραφικων ποτε... Για την μονη καρτα που ειχα ακουσει πως ειχε ασυμβατοτητες ηταν η 4870x2 αλλα τελος παντων.

Οσον αφορα το οτι τα περισσοτερα επαγγελματικα προιοντα δοκιμαζονται πανω σε Intel θα ελεγα πως ειναι μαλλον αποτελεσμα των συμφωνιων που κανει η Intel κατω απο το τραπεζι, ολοι τα εχουμε μαθει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.