Jump to content



SLi & Crossfire


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Δεν ξερω αν εχει συζητηθει ηδη το θεμα (εξαλλου ειναι παρα πολλα τα threads ρε παιδια για να τα κοιταξω ολα xD ) αλλα και να εχει συζητηθει ισως τωρα που εχουν ωριμασει τα πραγματα να σηκωνει κι αλλη κουβεντα...

Το θεμα ειναι κατα ποσο αξιζει να εχει καποιος SLi & Crossfire. Τα γραφικα ειναι καλυτερα ή μονο τα fps αυξανονται λογω RAM? Π.χ. εγω εχω την Sapphire Radeon Vapor-X HD 4890 2GB GDDR5. Για ποιον λογο να επαιρνα αλλη μια? 2GB RAM ειναι υπεραρκετα για την καρτα γραφικων. Εν ολιγοις, αξιζει το SLi & Crossfire ή ειναι χασιμο χρηματων? Ακουω γνωμες... xD

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Slow down thread boy :D

p.s. Στα CrossFire & SLI επί το πλείστον ( στο 95+ % των περιπτώσεων/games ) ΔΕΝ "ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ" η "μνήμη" ( αναφέρεσαι στην μνήμη της κάρτας γραφικών aka FrameBuffer ) αφού και τα δύο "σετ" μνήμης ( ο κάθε πυρήνας έχει πρόσβαση μόνο στο 1 σετ μνημών ) έχουνε τα ίδια δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Slow down thread boy :D

Χαχα, οκ εχεις δικιο, τα παρακανα με τα threads! xD

p.s. Στα CrossFire & SLI επί το πλείστον ( στο 95+ % των περιπτώσεων/games ) ΔΕΝ "ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ" η "μνήμη" ( αναφέρεσαι στην μνήμη της κάρτας γραφικών aka FrameBuffer ) αφού και τα δύο "σετ" μνήμης ( ο κάθε πυρήνας έχει πρόσβαση μόνο στο 1 σετ μνημών ) έχουνε τα ίδια δεδομένα.

Δλδ για ποιον λογο αυξανεται η αποδοση? Και ποια ειναι η γνωμη σου? :)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για ποιον λογο αυξανεται η αποδοση? Και ποια ειναι η γνωμη σου? :)

Η απόδοση αυξάνεται επειδή έχεις 2 κάρτες γραφικών ( ή 2 πυρήνες [ GPU ] αν έχουμε να κάνουμε με "πολυπύρινη κάρτα" όπως π.χ. η Radeon 4870X2, GeForce GTX 295, etc ) που επεξεργάζονται είτε το ίδιο frame ( καρέ ) είτε η μια το καρέ 1, η άλλη το καρέ 2, η άλλη το καρέ 3, η άλλη το καρέ 4, κ.ο.κ.

Όπως π.χ. μια κούρσα με 1 άλογο είναι πιο "αργή" από την ίδια κούρσα με 2 άλογα, η οποία είναι πιο αργή από μια ίδια με 3 άλογα, κ.ο.κ. αλλά και σαφώς για τεχνικούς λόγους αυτή με τα 2 άλογα δεν είναι 2 φορές πιο γρήγορη, ούτε η άλλη με τα 3 είναι 3 φορές πιο γρήγορη από την 1.

Εν συντομία τα SLI / CrossFire και γενικώς οι λύσεις Multi-GPU ( όπου έχουμε πολλαπλούς επεξεργαστές γραφικών [ GPUs ] ) κατ' εμέ δεν συμφέρουν και δεν πρέπει να πρωτιμούνται εφόσον μπορείς να έχεις τις ίδιες ή έστω ικανοποιητικές επιδόσεις με μια κάρτα με ένα πυρήνα ( Single-GPU ) στα ίδια games/settings/ανάλυση.

Σε αριθμούς...

Μια Multi-GPU ή η λύση 2 ή και περισσότερων καρτών ( SLI ή CrossFire ) έχει τα εξής μειονεκτήματα:

1) Μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος ( και φυσικά μεγαλύτερες απαιτήσεις σε τροφοδοτικό )

2) Ασυμβατότητες/προβληματικές επιδόσεις σε νέα και μη games... σε κάποια παιχνίδια η 2η/3η/κ.ο. κάρτα ( πυρήνας ) δεν δουλεύει ή ακόμα και χειροτερεύει τις επιδόσεις, πράγμα που διορθώνεται με νεότερο driver ( αν φυσικά η AMD / nVIDIA ασχοληθεί με το εν λόγο game )

3) Micro-stuttering: Ένα φαινόμενο που μοιάζει με το image tearing ή σαν "τμηματικό" ( τμήμα της οθόνης ) frame skipping λόγο του "κακού συγχρονισμού" της εξόδου εικόνας από τους 2 ή και περισσότερους επεξεργαστές γραφικών

4) Μεγαλύτερη εκπομπή θερμότητας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει και 3850, και 3870Χ2 και Quad crossfire με δύο 3870Χ2(4 GPUs σύνολο), το Crossfire μου έδωσε frames εκεί που θα έβλεπα π.χ. 20 έχω 30+, σε πολλές περιπτώσεις βοηθάει σε δύσκολα σημεία. Αύξηση επιδόσεων είχα, για την ώρα δεν έχω πρόβλημα με κάποιο τίτλο(εξάλλου κάθε μήνα αλλάζουν οι drivers).

Link to comment
Share on other sites

Η απόδοση αυξάνεται επειδή έχεις 2 κάρτες γραφικών ( ή 2 πυρήνες [ GPU ] αν έχουμε να κάνουμε με "πολυπύρινη κάρτα" όπως π.χ. η Radeon 4870X2, GeForce GTX 295, etc ) που επεξεργάζονται είτε το ίδιο frame ( καρέ ) είτε η μια το καρέ 1, η άλλη το καρέ 2, η άλλη το καρέ 3, η άλλη το καρέ 4, κ.ο.κ.

Όπως π.χ. μια κούρσα με 1 άλογο είναι πιο "αργή" από την ίδια κούρσα με 2 άλογα, η οποία είναι πιο αργή από μια ίδια με 3 άλογα, κ.ο.κ. αλλά και σαφώς για τεχνικούς λόγους αυτή με τα 2 άλογα δεν είναι 2 φορές πιο γρήγορη, ούτε η άλλη με τα 3 είναι 3 φορές πιο γρήγορη από την 1.

Εν συντομία τα SLI / CrossFire και γενικώς οι λύσεις Multi-GPU ( όπου έχουμε πολλαπλούς επεξεργαστές γραφικών [ GPUs ] ) κατ' εμέ δεν συμφέρουν και δεν πρέπει να πρωτιμούνται εφόσον μπορείς να έχεις τις ίδιες ή έστω ικανοποιητικές επιδόσεις με μια κάρτα με ένα πυρήνα ( Single-GPU ) στα ίδια games/settings/ανάλυση.

Σε αριθμούς...

Μια Multi-GPU ή η λύση 2 ή και περισσότερων καρτών ( SLI ή CrossFire ) έχει τα εξής μειονεκτήματα:

1) Μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος ( και φυσικά μεγαλύτερες απαιτήσεις σε τροφοδοτικό )

2) Ασυμβατότητες/προβληματικές επιδόσεις σε νέα και μη games... σε κάποια παιχνίδια η 2η/3η/κ.ο. κάρτα ( πυρήνας ) δεν δουλεύει ή ακόμα και χειροτερεύει τις επιδόσεις, πράγμα που διορθώνεται με νεότερο driver ( αν φυσικά η AMD / nVIDIA ασχοληθεί με το εν λόγο game )

3) Micro-stuttering: Ένα φαινόμενο που μοιάζει με το image tearing ή σαν "τμηματικό" ( τμήμα της οθόνης ) frame skipping λόγο του "κακού συγχρονισμού" της εξόδου εικόνας από τους 2 ή και περισσότερους επεξεργαστές γραφικών

4) Μεγαλύτερη εκπομπή θερμότητας

Ακριβως αυτη την απαντηση εψαχνα, ησουν απολυτα κατατοπιστικος. Συμφωνουμε λοιπον πως -σε γενικες- γραμμες το SLi και Crossfire δεν αξιζουν... :p Χωρις να θελω να προσβαλλω οσους εχουν ηδη... xD

Link to comment
Share on other sites

Well... το CrossFire & το SLI είναι η μόνη λύση ( πρός το παρών τουλάχιστον ) αν θες να παίζεις τα πιο φρέσκα & βαριά παιχνίδια σε υπερ-αναλύσεις ( 2560x1536 ) σε συνδυασμό με Anti-Aliasing & Anisotropic Filtering με το game φυσικά στα very high / maximum details.

Με την πρόοδο που έχουμε στις κάρτες γραφικών πιστεύω πως στην επόμενη ( όχι αυτή, στην γενιά που θα δούμε τέλη 2010 αρχές 2011 αναφέρομαι ) γενιά θα παίζουμε άνετα και ωραία και στα 2560x1536 με μια μονο-πύρηνη κάρτα γραφικών.

Πρός το παρών αν θες π.χ. να παίξεις το Crysis Warhead σε ανάλυση 2560x1536 ( 30" wide TFT ) στα maximum detail settings με 2x/4x AA & 8xAF θες αναγκαστικά καλό SLI/CrossFire ( 2* GTX295, 2* HD5870X2 ) [ όπου και πάλι δεν είναι και smooth ]...

Link to comment
Share on other sites

Well... το CrossFire & το SLI είναι η μόνη λύση ( πρός το παρών τουλάχιστον ) αν θες να παίζεις τα πιο φρέσκα & βαριά παιχνίδια σε υπερ-αναλύσεις ( 2560x1536 ) σε συνδυασμό με Anti-Aliasing & Anisotropic Filtering με το game φυσικά στα very high / maximum details.

Με την πρόοδο που έχουμε στις κάρτες γραφικών πιστεύω πως στην επόμενη ( όχι αυτή, στην γενιά που θα δούμε τέλη 2010 αρχές 2011 αναφέρομαι ) γενιά θα παίζουμε άνετα και ωραία και στα 2560x1536 με μια μονο-πύρηνη κάρτα γραφικών.

Πρός το παρών αν θες π.χ. να παίξεις το Crysis Warhead σε ανάλυση 2560x1536 ( 30" wide TFT ) στα maximum detail settings με 2x/4x AA & 8xAF θες αναγκαστικά καλό SLI/CrossFire ( 2* GTX295, 2* HD5870X2 ) [ όπου και πάλι δεν είναι και smooth ]...

Κοιτα, εγω με τα specs που εχω, βλεπε signature, παιζω το Crysis Warhead σε αναλυση 1920x1080 με "Anti-Aliasing & Anisotropic Filtering με το game φυσικά στα very high / maximum details" χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Και ρωταω:

Ποιος παιζει σε αναλυσεις 2560x1536???

Αν υπαρχει καποιος σε ολο το forum ας το πει.... Αν εξαιρεσεις λοιπον αυτες τις υπεργαλαξιακες αναλυσεις, το SLi/Crossfire ειναι αχρειαστο... xD

Link to comment
Share on other sites

το crysis ακομα κ στα λιγα fps 25πχ ειναι playable.αλλα ποιος παιζει crysis τωρα?

Κανεις αλλα ειναι το καλυτερο μετρο συγκρισεις για τα γραφικα. Πες μου ενα game με καλυτερα γραφικα και θα δοκιμαζω σε αυτο... xD

Link to comment
Share on other sites

κ το bioshock,call of duty 4-5,assasins creed,fallout 3 εχουν πολυ ποιο ωραια γραφικα απο το crysis σιγα το παιχνιδι απλα η μηχανη του ειναι η ποιο βαρια απ ολα για δοκιμασε το assasins creed k fallout 3 γιατι ειναι απο τα μονα παιχνιδια που εχουν απαιτησεις οχι οτι δεν θα στα παιξει αλλα απλα να συγκρινεις γραφικα κ ποσο μαλλον στα επερχομενα.

Link to comment
Share on other sites

κ το bioshock,call of duty 4-5,assasins creed,fallout 3 εχουν πολυ ποιο ωραια γραφικα απο το crysis σιγα το παιχνιδι απλα η μηχανη του ειναι η ποιο βαρια απ ολα για δοκιμασε το assasins creed k fallout 3 γιατι ειναι απο τα μονα παιχνιδια που εχουν απαιτησεις οχι οτι δεν θα στα παιξει αλλα απλα να συγκρινεις γραφικα κ ποσο μαλλον στα επερχομενα.

εχεις δικιο ειναι δυνατά παιχνιδια πολλη και αυτα ,αλλα και καλα το crysis ειναι πιο δημοφιλής και το λενε ετσι ,για κανενα αλλο λογο ,τωρα έχουνε βγει παιχνίδια οπος αναφέρεις εξισου δυνατα και δυνατότερα!

Link to comment
Share on other sites

κ το bioshock,call of duty 4-5,assasins creed,fallout 3 εχουν πολυ ποιο ωραια γραφικα απο το crysis σιγα το παιχνιδι απλα η μηχανη του ειναι η ποιο βαρια απ ολα για δοκιμασε το assasins creed k fallout 3 γιατι ειναι απο τα μονα παιχνιδια που εχουν απαιτησεις οχι οτι δεν θα στα παιξει αλλα απλα να συγκρινεις γραφικα κ ποσο μαλλον στα επερχομενα.

Το Fallout.3 ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια ever. Δεν κρινω το Crysis σαν παιχνιδι, αλλα σαν γραφικα -μονο-. Και σαν γραφικα -μονο- ειναι το καλυτερο, προφανως αφου ειναι το μονο απο αυτα που ανεφερες που ειναι σε DirectX 10. Δεν το ξεπερναει ουτε το Fallout.3, ουτε το Call of Duty, ουτε το Assasins Creed. Οσο για το Bioshock ειναι πολυ πισω...

Για αυτο το χρησιμοποιω σαν μετρο συγκρισης, οπως κανουν και ολοι, μεχρι να βγει ενα παιχνιδι με καλυτερα γραφικα...

Link to comment
Share on other sites

μα ολα τα παραπανω που σου ανεφερα παιζουν σε dx10 κ το bioshock μπορει να ειναι παλιο αλλα εχει πολυ καλυτερα γραφικα απ οτι το crysis αυτο δεν το συζηταω καν, δεν κοιταω οτι οποιο παιχνιδι εχει απαιτησεις εχει κ καλυτερα γραφικα.

Link to comment
Share on other sites

Το Fallout.3 ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια ever. Δεν κρινω το Crysis σαν παιχνιδι, αλλα σαν γραφικα -μονο-. Και σαν γραφικα -μονο- ειναι το καλυτερο, προφανως αφου ειναι το μονο απο αυτα που ανεφερες που ειναι σε DirectX 10. Δεν το ξεπερναει ουτε το Fallout.3, ουτε το Call of Duty, ουτε το Assasins Creed. Οσο για το Bioshock ειναι πολυ πισω...

Για αυτο το χρησιμοποιω σαν μετρο συγκρισης, οπως κανουν και ολοι, μεχρι να βγει ενα παιχνιδι με καλυτερα γραφικα...

δεν ειναι το μονο που πεζει direct x10 και σιγα τωρα μην τρελαθουμε τη διαφορα του 10(dirextx) με το 9 σαν μετρο σύγκρισης!

Link to comment
Share on other sites

Το Fallout.3 σε DirectX 10 απο ποτε??? Και το Bioshock "εχει πολυ καλυτερα γραφικα απ οτι το crysis αυτο δεν το συζηταω καν" -__-

Dude, σοβαρα, wtf?

Και, ΤΟΝΥ, φυσικα και εχει διαφορα το DirectX 10 απο το 9. Δεν μπορω να καταλαβω πως δεν βλεπεις την διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Το Fallout.3 σε DirectX 10 απο ποτε??? Και το Bioshock "εχει πολυ καλυτερα γραφικα απ οτι το crysis αυτο δεν το συζηταω καν" -__-

Dude, σοβαρα, wtf?

Και, ΤΟΝΥ, φυσικα και εχει διαφορα το DirectX 10 απο το 9. Δεν μπορω να καταλαβω πως δεν βλεπεις την διαφορα...

εγω δεν συγκρινω τα εν λογο παιχνίδια γιατι δεν με πολυενδιαφερεουν και τοσο αλλα πραγματικά με το direct x 10 δεν εχω δει καμια διαφορά της προκοπής για να πω κατι το ιδιαίτερο!!!

καληνύχτα παίδες:p!

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι σιγα τη διαφορα απο 9 σε 10, για πες μου τι το ωραιο εχει το crysis στο οποιο ειναι ωραια τα γραφικα?κ τι βλεπεις εσυ στο dx 10 στο crysis?μηπως τη θαλασσα?γιατι κατι αλλο δεν νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Από DX10 και 9 οι διαφορές είναι τεράστιες, το θέμα είναι ποια παιχνίδια παίζουν πλήρως το 10. Εγώ το Bioshock το έχω παίξει και στις 2 περιπτώσεις και οι διαφορές ήταν μέρα με την νύχτα ειδικά στα details στην φωτιά και τα εφέ.

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι σιγα τη διαφορα απο 9 σε 10, για πες μου τι το ωραιο εχει το crysis στο οποιο ειναι ωραια τα γραφικα?κ τι βλεπεις εσυ στο dx 10 στο crysis?μηπως τη θαλασσα?γιατι κατι αλλο δεν νομιζω

Καλα ρε παιδια θα με τρελανετε??

Πρωτον, να σου ξεκαθαρισω γιατι νομιζω πως δεν εχει καταλαβει. To Crysis δεν με συγκινει σαν παιχνιδι. Καθολου. Περα απο αυτο ομως, εχει αντικειμενικα τα καλυτερα γραφικα μεχρι στιγμης.

Λες: "τι το ωραιο εχει το crysis στο οποιο ειναι ωραια τα γραφικα". Μα δεν ειναι θεμα ωραιου. Π.χ. τα visuals του Bioshock ειναι πολυ πιο ατμοσφαιρικα και γενικα η αισθηση του παιχνιδιου ειναι τρομερη. Ομως στο θεμα ΓΡΑΦΙΚΑ το Crysis ειναι ανωτερο. Και ναι, η θαλασσα ειναι πολυ καλυτερη. Το κυμα, η φωτια, ο καπνος, ο ιδρωτας πανω στα προσωπα των χαρακτηρων, τα συννεφα και πολλα αλλα...

Πες τα ρε pokemon γιατι θα τρελαθω! xD

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.