Jump to content



Περι FSB (AMD PHENOM II)


DaLooney

Recommended Posts

Θυμαμαι αρκετα παλια οταν σκαλιζαμε κατι DLT3C 1700αριδες και γενικα με κατι NF7S-2 μητρικες οτι οσο πιο πολυ FSB ειχες πανω τοσο πιο καλα πηγαινε και το μηχανημα σου απο θεματα επιδοσεων...

Επειδη δεν εχω ασχοληθει τοσο πολυ με τα νεα πραγματα με τον PHENOM τι ισχυει?

Το ρωταω αυτο γιατι ας πουμε ναι μεν θα παω το FSB 250 ... αλλα αμα οι μνημες μου δεν το υποστηριζουν και τις παω στο default τον 800μηζ ...εχω ουσιαστικα καποιο ωφελος?

Και για να μιλαμε με παραδειγματα ... Μαμα ρολογια στο cpu μου ειναι 200 Χ 15 .... = 3000μηζ με μνημες χρονισμενες στα 800μηζ

Εαν εγω βαλω ενα 270 Χ 11 = 3025 και τις μνημες 800μηζ... θα εχω βελτιωση σε επιδοσεις?

Παλιοτερα γνωριζω οτι το FSB επηρεαζε σε ολα τα υποσυστηματα ενος υπολογιστη τωρα ισχυει το ιδιο ??

http://yfrog.com/2pamd1j ... Ειναι δυνατον με αυτοματα ρευματα να μπορω να επιτυχω τοσο μεγαλο FSB ??? (Καλα δεν ξερω και σιγουρα αν ειναι ΜΕΓΑΛΟ ... αλλα ετσι μου φαινεται τουλαχιστον...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το κάνεις κυρίως για να κερδίσεις νούμερα σε benchmarks, τίποτα παραπέρα. Σε καθημερινή χρήση θες 3500MHz π.χ. Για να πεις ότι είναι αισθητή διαφορά από τα 3GHz, αν έχεις την όρεξη μπορείς να πειραματιστής λίγο. Για αρχή έχε χαμηλό multiplier στην cpu και ανέβαζε fsb Μέχρι να δεις πού κρεμάει, μετά 2) ανέβαζε πολλαπλασιαστή να δεις max post μέχρι που φτάνει. Και σε 3η δόση δοκίμαζε ένα συνδυασμό των 2 να δεις ποια είναι τα όρια της cpu.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να πειραξω τπτ απο ρευματα ο υπολογιστης βοοταρε κανονικα μεχρι τα 275 ... Αλλα αμα αφησω τις μνημες χωρις να τις πειραξω φτανουν αστρονομικα νουμερα...

Το θεμα ειναι ναι τις βαζω παλι στα 800... αλλα αυτο ρωταω στην ουσια ... κανω τπτ η απλα εχω την ιδια ταχυτητα με διαφορετικους συνδιασμους fsb x multı ...

Link to comment
Share on other sites

Στα 275 αν τις έχεις ως DDR800 τρέχουν στα 1100MHz οι μνήμες (275*4)

Δοκίμασε και κάτι από αυτά :

250X15=3750MHz

270X14=3780MHz

Ίσος να χρειαστείς να ανεβάσεις λίγο τα volts γιατί είναι κοντά στα 4GHz.

Link to comment
Share on other sites

Στα 275... αναγκαστικα παιζουν με διαιρετη οι μνημες... δε νομιζω 4χ2gb ram να κλοκαρουν καλα ετσι και αλλιως...

με 14+15 μουλτι δε νομιζω να μπορω να πιασω τοσο μεγαλο fsb ... δεν εχω δοκιμασει κιολας να δωσω πολυ ρευμα...

safe με αερα ποσο μπορει να θεωρηθει?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αέρα φτάνεις λίγο πολύ μέχρι τα 3,5GHz, αν έχεις καλή ψήκτρα στυλ Noctua, Coolermaster V8/V10 η ανάλογες πας και 4GHz.

Παλιοτερα γνωριζω οτι το FSB επηρεαζε σε ολα τα υποσυστηματα ενος υπολογιστη τωρα ισχυει το ιδιο ??

Το fsb επηρεάζει κατά σειρά : την ταχύτητα του επεξεργαστή προς τις μνήμες και τις ίδιες τις μνήμες(αν οι μνήμες σε περιορίζουν όταν ανεβάσεις πάνω από 300 το fsb αλλάζεις τον διαιρέτη(για intel) η το είδος μνήμης όπως γράφει στο bios σε AMD, π.χ.DDR2-400,DDR2-667,DDR2-800,DDR2-1066).

Ποιο παλιά (εποχές ψηστιέρας P4) μερικά motherboard δεν είχαν PCI lock, και όταν πείραζες το fsb άλλαζαν και τα ρολόγια της PCI, σήμερα δεν ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιο περιορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω με τα lock κτλ ...ασε εχει καψει πολυ hardware ο κοσμος παλια χαχαχα

Αυτο φαινεται σταθερο προς στιγμη... θα κοιταξω μπας και μπορεσω και κατεβασω λιγο vcore Και να μεινω εδω που ειμαι ... καθως και αν με παιρνει να βαλω ddr2 tımıngs στις μνημες

http://img260.yfrog.com/i/amdoc.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Overdrıve μια ωρα το εβγαλε... τρεχω prıme 95 εδω και αρκετη ωρα ενω παραλληλα raıd*αρω στο WOW και ακουω medıa player ....

Max temp so far 60c ...

Super pi δε βγαζει...αλλα νομιζω οτι στα vısta 64bıt ΠΟΤΕ δε μου ετρεξε σωστα...

και εννοω οτι μερικες φορες και σε default καταστασεις δε μου ανοιγε...η εβγαζε λαθος...

Ενω μερικες φορες οταν το κλεινω και το ξαναανοιγω δουλευει κανονικα..δεν το λαμβανω υποψιν

Link to comment
Share on other sites

Ναι πλεον ειμαι με 4αρια στις μνημες ...να τις ανεβασω ομως χλωμο το βλεπω ...ποσο να αντεχουνε λετε Ηδη ειναι στα 400μηζ με 4αρια απο τα 5-5-5-15 κανονικο τους...

Πως θα το μαθεις αν δεν δοκιμασεις?Το πολυ-πολυ να χρειαστεις κανα clear CMOS. :p:p

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.