Jump to content



Hodad ADW2009 PC


Hodad1442169305

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά.

Paintstar freehand ούτε στα τρελά μου όνειρα δυστυχώς μιας και εκτός του ότι είναι η πρώτη μου απόπειρα για engraving τόσο μεγάλης επιφάνειας είμαι και πολύ κακός στο σχεδιασμό :p

Οπότε δυστυχώς μόνο τυποποιημένα σχέδια και ασύνδετα (στην αρχή υπήρχε φιλόδοξια για ενιαίο σχέδιο σε όλο το κουτί αλλά λόγω απειρίας ο χρόνος κατασκευής θα ήταν τεράστιος) μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγω χρόνου και κυρίως κάποιων άλλων προβλημάτων η μόνη 'μόντα' στο κουτί θα είναι engraving στα δύο πλαϊνά και στο πάνω μέρους του κουτιού.

Κοινώς μόνο ζωγράφισμα του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και άρχισα το δεύτερο πλαϊνό του κουτιού να πω και δύο πραγματάκια για όποιον ενδιαφέρεται:

Η τεχνική που χρησιμοποιήθηκε είναι η χαρακτική (engraving) και για να γίνει πράξη χρειάζεται ένα περιστροφικό εργαλείο, όπως για παράδειγμα το γνωστό Dremel, και ένα εξάρτημα για τη χάραξη.

post-13389-1442175574,0506_thumb.jpg

Στη συγκεκριμένη φωτογραφία το 'γέμισμα' γίνεται με διαμαντοτροχό της Dremel (no 7105) σε κάθετες γραμμές (έχει σημασία το πώς θα χαραχτεί το υλικό και αυτό φαίνεται καλύτερα στα κουτιά του διαγωνισμού ADW 2009 του Paintstar και πως διαθλάται πάνω στη χάραξη του plexi το φώς).

post-13389-1442175574,1532_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και άρχισα το δεύτερο πλαϊνό του κουτιού να πω και δύο πραγματάκια για όποιον ενδιαφέρεται:

Η τεχνική που χρησιμοποιήθηκε είναι η χαρακτική (engraving) και για να γίνει πράξη χρειάζεται ένα περιστροφικό εργαλείο, όπως για παράδειγμα το γνωστό Dremel, και ένα εξάρτημα για τη χάραξη.

Στη συγκεκριμένη φωτογραφία το 'γέμισμα' γίνεται με διαμαντοτροχό της Dremel (no 7105) σε κάθετες γραμμές (έχει σημασία το πώς θα χαραχτεί το υλικό και αυτό φαίνεται καλύτερα στα κουτιά του διαγωνισμού ADW 2009 του Paintstar και πως διαθλάται πάνω στη χάραξη του plexi το φώς).

φίλε ξέρω πόσο δύσκολο είναι αυτό με dremel οπότε σου βγάζω το καπέλο!

με το dremel εχω καταφέρει χίλια πράγματα αλλά engraving για 'μενα είναι το πιο δύσκολο. Το αστείο είναι ότι ζωγραφίζω και έχω σταθερό χέρι αλλά με dremel δεν μπορώ να πετύχω καλό αποτέλεσμα.

ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να είναι αυτό που επιθυμείς....

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ tzitzib. Η αλήθεια είναι ότι 'κλωτσάει' το Dremel αλλά πιστεύω είναι μέχρι να συνηθήσεις (κοινώς να έχεις υπομονή).

Φαντάζομαι για σένα που ζωγραφίζεις είναι πιο δύσκολη η προσαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ tzitzib. Η αλήθεια είναι ότι 'κλωτσάει' το Dremel αλλά πιστεύω είναι μέχρι να συνηθήσεις (κοινώς να έχεις υπομονή).

Φαντάζομαι για σένα που ζωγραφίζεις είναι πιο δύσκολη η προσαρμογή.

παρακαλώ!

κι έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με την υπομονή! practice makes perfect!

Να ευχηθώ Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεία σε όλη την υπόθεση είναι ότι με μια λάθος κίνηση το κατέστρεψες όλο..

Καλύτερα δεν θα ήταν να είχες βάλει χαρτοταινία γύρο γύρο για να αποφύγεις διαφορες τέτοιες αναποδιές?

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεία σε όλη την υπόθεση είναι ότι με μια λάθος κίνηση το κατέστρεψες όλο..

Καλύτερα δεν θα ήταν να είχες βάλει χαρτοταινία γύρο γύρο για να αποφύγεις διαφορες τέτοιες αναποδιές?

Έχεις δίκιο σ αυτό που λες αλλά βαριόμουν τη διαδιασία να βάλω χαρτοταινία στο περίγραμα του σχεδίου. :p

Ευτυχώς ατυχήματα δεν είχαμε...

Το pc που εβαλα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια για χαραξη σε μεταλλο..

Δεν ειχα ασχοληθει καν..

Thanxxx for the tip ομως,σε βρισκω σωστοτατο!!!! ;)

Η αναφορά στο δικό σου κουτί ήταν για τη χάραξη στο plexi (ειδικότερα στον άγγελο) όπου φαίνεται πολύ καλά πως διαθλάται το φως από τις λάμπες πάνω στο σχέδιo.

Και προφανώς το έκανα με καλή πρόθεση (το λέω για να μην υπάρξει παρεξήγηση) :)

Τελείωσε και το δεύτερο πλαϊνό:

post-13389-1442175574,9575_thumb.jpg

Μένει μόνο μια τελευταία 'πινελιά'.

Άρχισε και το τελευταίο σχέδιο στο πάνω μέρος του κουτιού:

post-13389-1442175575,0621_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.