Jump to content



"Μετανάστευση" λειτουργικού


agapios

Recommended Posts

Στο σύστημα της υπογραφής μου, το λειτουργικό (Win XP Pro SP3 en) βρίσκεται στον 74Gb Raptor 740ADFD.

Ο δίσκος έχει αρχίσει και "παραδίδει το πνεύμα", με τρομερούς θορύβους (ναι, χειρότερους από τους "φυσιολογικούς" ενός ράπτορ), κολλήματα, παγώματα και διάφορα άλλα.

Η ερώτηση είναι αν μπορώ να "μεταναστεύσω" λειτουργικό και προγράμματα σε άλλο δίσκο χωρίς φορμά, για προφανείς λόγους.

Έχω κρατημένο image του δίσκου με το Acronis 10, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει σε διαφορετικό hardware (άλλο δίσκο). Θα αναγνωριστεί και θα φορτώσει λειτουργικό, άραγε;

Αν κάποιος φίλος ξέρει θετικά, θα είμαι ευγνώμων αν μου απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κρατημένο image του δίσκου με το Acronis 10, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει σε διαφορετικό hardware (άλλο δίσκο). Θα αναγνωριστεί και θα φορτώσει λειτουργικό, άραγε;

Αν κάποιος φίλος ξέρει θετικά, θα είμαι ευγνώμων αν μου απαντήσει!

Αν το μεταφέρεις σε καινούριο δίσκο και το υπόλοιπο hardware είναι ίδιο θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα δουλεψει.

Στη χειροτερη να χρειαστει να κανεις delete MBR (νομιζω αυτο χρειαζεται αν εχει κρατησει ο δισκος απο παλιοτερα στα win καποιο αλλο drive letter για τα partitions του)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε διαφορετικο μηχάνημα να περάσεις το image θα δουλεψει απλα θα πρέπει να κάνεις επιδιόρθωση του λειτουργικου μετα την πρώτη εκκίνηση που θα σου βγάλει μπλέ οθόνη. Με την επιδιόρθωση δεν χάνεις τίποτα , απλα΄ σβήνει και ξαναπερναει τα αρχεία συστήματος βασισμένα στο νέο υλικό και μετά δουλευει μια χαρα. Μόνο κόπος ίσως ότι θα πρέπει να ξαναπεράσεις πάλι service packs και updates.

Link to comment
Share on other sites

Το Acronis Universal Restore δούλεψε θαυμάσια και τώρα βλέπω στο νέο δίσκο πανομοιότυπη εικόνα του λειτουργικού που είχα και στον παλιό. :041:

Αλλά....

[πάντα υπάρχει ένα "αλλά" μ' αυτά τα "μηχανήματα του διαβόλου" :)]

.... συμβαίνει κάτι πολύ περίεργο. Ενώ όλα τα προγράμματα δουλεύουν άριστα και οι ρυθμίσεις παραμένουν οι ίδιες, δεν μπορώ να κάνω "search" σε έναν -και μόνον έναν- από τους δίσκους μου!!!

Το σύστημα φιλοξενεί πέντε δίσκους αυτή τη στιγμή. Αν επιχειρήσω να ψάξω για ένα φάκελλο ή ένα οποιοδήποτε αρχείο σε έναν από αυτούς (τον F) με το ενσωματωμένο ψαχτήρι των Windows (όχι τρίτα προγράμματα τύπου Google Desktop), τότε ο Windows Explorer κρασάρει και μετά από μερικά δευτερόλεπτα ξαναφορτώνει. Πάντα!

Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο με κανέναν από τους άλλους δίσκους ή από εξωτερικά drives οποιασδήποτε μορφής. Όλα μπορούν να "ψαχτούν" κανονικά.

Το μόνο που δείνει ο Event Viewer είναι ένα Information που αφορά το winlogon.exe και που επισυνάπτω. Και βέβαια η αηδιαστική επεξήγηση του Support της Microsoft, που απλά λέει ότι δεν "χρειάζεται να κάνω τίποτα"!.... :078:Το επισυνάπτω κι αυτό.

Προσπάθησα τα πάντα επί μέρες.

1. Ατέλειωτο και εξοντωτικό googling. Τίποτα.

2. Ψάξιμο για μόλυνση του υπολογιστή με 5 διαφορετικά προγράμματα. Τίποτα.

3. HighjackThis. Τίποτα.

4. VundoFix. Τίποτα.

5. Επανεγκατάσταση των Windows πάνω από τα παλιά (όχι clean install), χωρίς να φοβάμαι λόγω Acronis :023:. Τίποτα.

6. Αντικατάσταση του Winlogon.exe από Recovery Console από το CD. Τίποτα.

7. Ακόμα και swap του καλωδίου με άλλον δίσκο, μήπως και φταίει ο συγκεκριμένος δίαυλος χαρντγουερικά. Τίποτα.

8. Προσπάθησα να σκεφτώ κάτι άλλο. Φυσικά τίποτα!

Θα ήμουν υπόχρεως αν είχατε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει, γιατί μιλάμε ότι "αναστήθηκε" και δουλεύει θαυμάσια ένα λειτουργικό που το είχα για χαμένο, εκτός από αυτό το πρόβλημα.

Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι αποθήκη, με πολλά αρχεία ριγμένα ανάκατα μέσα, που περιμένουν να τα δουλέψω, και με ενοχλεί πολύ.

post-4598-1442175578,4418_thumb.jpg

post-4598-1442175578,4865_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το indexing service για το συγκεκριμένο δίσκο μήπως και αλλάξει κάτι.

Μόνο στο search σου crashάρει ο Explorer? Τα περιεχόμενα του δίσκου μπορείς να τα δεις κανονικά ανοίγοντάς τον από το My computer?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το indexing service για το συγκεκριμένο δίσκο μήπως και αλλάξει κάτι.

Μόνο στο search σου crashάρει ο Explorer? Τα περιεχόμενα του δίσκου μπορείς να τα δεις κανονικά ανοίγοντάς τον από το My computer?

Δοκίμασα. Απλά ξέχασα να το γράψω. Δεν αλλάζει τίποτα με το indexing service.

Ναι. Μόνο στο search. ΟΛΑ τα υπόλοιπα παίζουν κανονικά.

Ευχαριστώ πάντως.

Αν υπάρχει και καμμιά άλλη ιδέα καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρνα Service pack 3 για αρχη. Αν συνεχίσει και στο κάνει η πιο απλή λύση για να μην παιδεύεσαι κάνε όπως είσαι επιδιοώρθωση στο υπάρχον λειτουργικο και αμα τελειώσει windows Updates να ξαναπεράσει όλες τις αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις τοσους πολλους δισκους, μηπως μπορεις να μεταφερεις τα αρχεια καπου αλλου εστω και προσωρινα και σε εκεινο το δισκο να κανεις φορματ, ή ακομα καλυτερα τελειως delete το ή τα partitions και διαμορφωση απο την αρχη?

να δεις αν θα συνεχισει να σου το κανει?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρελές προσπάθειες έλυσα το πρόβλημά μου, το οποίο πρέπει να οφειλόταν σε κάτι περίεργο.

Όταν εγκατέστησα το Acronis True Image, δημιούργησα ένα partition που λέγεται Acronis Security Zone στο δίσκο που μου παρουσίαζε το πρόβλημα. Αυτό το partition είναι ένας χώρος που δεσμεύεται για να μπαίνουν με ασφάλεια τα backups που δημιουργεί ο χρήστης, και το οποίο παίρνει θέση στο root του My computer, σαν να είναι ξεχωριστός δίσκος.

Όταν τελείωσα με την ανασυγκρότηση του συστήματός μου, κράτησα το image σε ένα εξωτερικό δίσκο και κατάργησα το security zone γιατί μου έτρωγε πολύ χώρο. Ακόμα, όμως, και μετά την κατάργησή του συνέχισε να φαίνεται στο root του υπολογιστή σαν κενό shell, ενώ το εικονίδιό του είχε αλλάξει στο generic που βγάζουν τα windows όταν δεν αναγνωρίζουν το αρχείο.

Τότε άρχισαν τα προβλήματα, δηλαδή να κρασάρει ο win explorer όταν έκανα search στο συγκεκριμένο δίσκο. Στην αρχή δεν το είχα συνδυάσει. Μετά το σκέφτηκα.

Χρησιμοποιώντας το Paragon Hard Disk Manager κόλλησα το κομμάτι του δίσκου που είχε χρησιμοποιήσει το Acronis, και που είχε μείνει unallocated, στον υπόλοιπο δίσκο. Κατόπιν, με το regedit πήγα στην διαδρομή [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace] και έσβησα το sub-key που είχε δημιουργηθεί για να φαίνεται το Security Zone στο root του My computer και.... αυτό ήταν. Τέλειωσε το πρόβλημα.

Συγγνώμη για την πολυλογία, αλλά τα έγραψα μήπως και χρειαστούν σε κάποιο άλλο φίλο.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.