Jump to content



4870x2 HDMI --> TV


DaLooney

Recommended Posts

Ειδα προσφατα στην ξεχασμενη συσκευασια της ΑΤΙ μου εναν ανταπτορα που κουμπωνει στην καρτα και βγαζει HDMI ...

Επειδη η Τv μου εχει HDMI εισοδο μπορω απλα με ενα καλωδιο να τα συνδεσω και να βλεπω εκει περα ταινιες η οτιδηποτε αλλο ? (Games κτλ ) ?

Αν ναι τι καλωδιο θα πρεπει να παρω για να εκμεταλευτω οτι μπορω καλυτερα απο εικονα?

Θα περναει και ο ηχος? Προτασεις για καλωδιο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Accessories/Cables/Turbo-X-Hdmi-M-To-M-3M-737690.htm

δουλεια θα κανεις και με αυτο το turbo-x (και εικονα και ηχο) αλλα για εμενα παρε το παρακατω αν δεν ειναι οικονομικο το θεμα!!!

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Accessories/Cables/Clicktronic-Hdmi-To-Hdmi-M-M-1M-52320.htm

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Accessories/Cables/Clicktronic-Hdmi-To-Hdmi-M-M-3M-52322.htm

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι "εμφανως" καλυτερα τα πραγματα με το δευτερο καλωδιο?

Με μια μικρη αναζητηση εδω και 15 λεπτακια που κανω εχω βρει και καλωδια με εξωφρενικες τιμες.... ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ διαφορα εχουν στην εικονα κτλ ?

Ξεχασα να αναφερω η τηλεοραση μου ειναι μια Samsung 1080 full ready αν παιζει καποιο ρολο

Link to comment
Share on other sites

σε υψηλες αναλυσεις οι διαφορες ειναι εμφανεις τουλαχιστον σε εμενα!!!με καλωδια του τυπου τυρβο-χ θα δεις μικρα τρεμοπεγματα στα γραμματα .....αμα θες την γνωμη μου παρε το τυρβο-χ για αρχη(δεν ειναι και πολυ ακριβο) και αμα δεν σε ικανοποιει πηγαινε στο kliktronic ............

Link to comment
Share on other sites

Monitor: Samsung Syncmaster 2493HM

TV: Samsung 40' LE40A656

Για την Τηλεοραση ενδιαφερομαι να κανω συνδεση

Και τα δυο ειναι FULL READY

*Τωρα που βαλαμε και το μονιτορ στο παιχνιδι... Ισχυουν τα ιδια στο θεμα αναπαραγωγης ταινιων? (τρεμουλιασμα στα γραμματα κτλ ) ?

Γιατι μεχρι τωρα το εχω απο την 4870χ2 μου με DVI συνδεση ενω το μονιτορ υποστηριζει HDMI

Link to comment
Share on other sites

Απλά πεταμένα λεφτά.

Το ζήτημα των καλωδίων είναι ό,τι πιο μούφα υπάρχει..

δεν νομιζω να ειναι πεταμενα λεφτα γτ εχω συνδεσει πσ3 σε projector και σε μια philips full hd με το πρωτο καλωδιο και η εικονα σε υψηλες αναλυσεις ητανε χαλια!!!το ιδιο μου ειχε γινει και με μια οπτικι ινα με την οποια ειχα συνδεσει το pc με τον ενισχυτη και το αποτελεσμα να μπουκωνει οταν δυναμωνα πολυ απο την καρτα ηχου......ενω οταν πηρα μια της kliktronic βρηκα την υγεια μου!!!βεβαια για την εικονα ειπα οτι δεν ειναι παντα ορατο και γα αυτο προτεινα να παρει πρωτα το φθινο hdmi και αμα δεν τον ικανοποιει να παει στα ποιο ακριβα!!!φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

H συνδεση hdmi και dvi ειναι ψηφιακη συνδεση, οριζομενη απο προτοκολα κατοπιν.. που σημαινει οτι αν η συνδεση και το προτοκολο κλειδωνουν σε 1920χ1080@60, θα εχεις παντα την ιδια ποιοτητα, αν δεν κλειδωνει, η λογω jitter κλπ εχεις κακο link, η δεν θα δεις καθολου εικονα, η θα βλεπεις τετραγωνα ολοκληρα που εχει χαθει το σημα και δεν εχει γινει αποκωδικοποιηση.. να εχεις θολουρα κλπ, δεν γινεται.. ειδικα στα καλωδια μεχρι 5μ που χρησιμοποιουμε οι περισσοτεροι, σιγουρα για 20μ ενα καλυτερο καλωδιο χρειαζετια, εγω χρησιμοποιω dvi to hdmi καλωδιο 1μ των 2 ευρω απο τον φανο, για συνδεση το htpc με την lcd tv, δεν εχω κανενα προβλημα ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ειπα οτι δεν θα βλεπετε με ενα φθινο καλωδιο αλλα οτι θα εχει απωλειες το σημα!!!και δεν το λεω επειδη μου την βαρεσε αλλα το εχω δει σε dlp projectror και τα γραμματα απο κοντα τρεμοπεζανε ενω με ενα ακριβο καλωδιο οχι.....μερικους μπορει να μην τους ενοχλει αυτο μιας και δεν ειναι αμεσα αντιλυπτο αλλα οτι υπαρχει διαφορα υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι σαν το δορυφορικο σημα δηλαδη?

Η πιανει η δεν πιανει?

Η πιανει με πολυ κακη ποιοτητα?

To πρωτο, η θα δεις σε πληρη ποιοτητα η καθολου..

XLV added 0 Minutes and 34 Seconds later...

ρε παιδια δεν ειπα οτι δεν θα βλεπετε με ενα φθινο καλωδιο αλλα οτι θα εχει απωλειες το σημα!!!και δεν το λεω επειδη μου την βαρεσε αλλα το εχω δει σε dlp projectror και τα γραμματα απο κοντα τρεμοπεζανε ενω με ενα ακριβο καλωδιο οχι.....μερικους μπορει να μην τους ενοχλει αυτο μιας και δεν ειναι αμεσα αντιλυπτο αλλα οτι υπαρχει διαφορα υπαρχει

Μηπως ηταν με αναλογικη συνδεση, πχ με VGA η component;

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι κανε αυτο που σου ειπα!!παρε το φθηνο και αμα δεις οτι δεν σε καλυπτει (που λογικα θα σε καλυψει) πηγενε και αγορασε το kliktronic!!!

nemesisamd added 1 Minutes and 6 Seconds later...

To πρωτο, η θα δεις σε πληρη ποιοτητα η καθολου..

XLV added 0 Minutes and 34 Seconds later...

Μηπως ηταν με αναλογικη συνδεση, πχ με VGA η component;

οχι με πσ3 ητανε hdmi σε hdmi

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο που θες να κανεις το εκανα και εγω προσφατα και εχω να σου πω δυο πραγματα.

1ον Εχει διαφορα το καλωδιο. Αγορασα ενα turbo x και μετα πηγα και πηρα το clicktronic. Συμβουλη μου ειναι να πας κατευθειαν στο δευτερο η τουλαχιστον σε κατι ενδιαμεσο

2ον Ο ανταπτορας ο γκρι που εχει μεσα περναει και τον ηχο αλλα υπαρχει ενα προβλημα, το εχουμε ξαναγραψει εδω μεσα και αν το ψαξεις θα δεις οτι υπαρχει και σε αλλα φορα. Ο ηχος που περναει τρωει απο ευρος της εικονας, και συγκεκριμενα αν θυμαμαι καλα αν το καλωδιο εχει ευρος απο 0 μεχρι 256, τρωει τα πρωτα 5-6 νουμερα και μερικα πο τα τελευταια με αποτελεσμα δυστυχως να εχεις χειροτερα μαυρο και γενικα λιγοτερο contrast. Στην δικη μου 4870 η διαφορα ηταν τετοια που δεν αξιζε τον κοπο και πηρα ενα dvi σε hdmi και τον ηχο χωρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για μια 4650 πήρα ένα καλώδιο με 10-12€ από Ebay με επίχρυσα βύσματα και πραγματικά αμφιβάλλω αν μπορώ ποτέ να δω καλύτερη ποιότητα στην 32άρα που έχω συνδέσει.

Ειδικά τα matroska HD είναι απίστευτα!!

Όποιος πληρώσεις 30 και 40€, καλύτερα να δοκιμάσει με 1 φτηνό πρώτα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.