Jump to content



Βοήθεια με στήσιμο Raid 1


malmsteenjl

Recommended Posts

Καλησπέρα

Χρειάζομαι την βοήθειά σας για να στήσω ένα Raid 1 array.

Έχουμε τα εξής.

Το σύστημα μου είναι σε δίσκο 640Gb windows 7

θέλω να στήσω raid 1 με 2 δίσκους 80Gb που έχω στους οποίους θα αποθηκέυω τα projects και τα αρχεία τους (κυρίως websites).

Βρήκα αυτόν τον οδηγό αλλά είναι για εγκατάσταση συστήματος σε raid.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=46545&highlight=raid+%EF%E4%E7%E3%FC%F2

Επίσης τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στο Software raid και στο Hardware raid καί στην περίπτωση μου τί είνια προτιμότερο?

Επίσης υπάρχει πρόβλημα άν οι δίσκοι δέν είναι πανομοιότυπα μοντέλα? Δηλαδή είναι 2 χ 80 GB Western Digital αλλά διαφορετικές εκδόσεις

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει πιο απλο πραγμα.

βαζεις στον raid controller τους 2 δισκους (δεν πειραζει και τελειως διαφορετικοι να ειναι, δουλευει) και απλα βαζεις την επιλογη raid1 κατα την εκκινηση που θα δει οτι εβαλες δυο νεους δισκους και θα σε ρωτησει.

(ακριβεις λεπτομερειες θα βρεις στο manual, αλλα συνηθως ειναι κατι απλο)

μετα τον βλεπεις σαν ενα δισκο 80GB.

κανεις διαμορφωση και φορματ οπως θα εκανες σε οποιοδηποτε δισκο.

τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εχεις περασμενον τον raid driver?

αν και κανονικα δε θα πρεπε αυτο να κολλαει.

για αποσυνεδεσε τους 80αρηδες, μπες στα win, περασε τον driver και ξαναδοκιμασε.

επισης, για πες τι μητρικη εχεις και πως συνδεεις τους δισκους, να σε βοηθησει και καποιος που εχει την ιδια.

εδω μετεφερει κανεις ευκολα win απο μονό δισκο σε raid1,

μου φαινεται περιεργο να δυσκολευεσαι με το να εχεις το raid σε δισκο αλλο απο τα win.

Link to comment
Share on other sites

Καταργεις το ραιδ.

Ρυθμιζεις τον κοντρολλερ σου σε ide mode apo to bios.

Φορτωνεις windows και ακολουθεις αυτα τα βηματα:

1. Exit all Windows-based programs.

2. Click Start, type regedit in the Start Search box, and then press ENTER.

3. If you receive the User Account Control dialog box, click Continue.

4. Locate and then click the following registry subkey:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci

5. In the right pane, right-click Start in the Name column, and then click Modify.

6. In the Value data box, type 0, and then click OK.

7. On the File menu, click Exit to close Registry Editor.

Reboot

Αλλαζεις τον κοντρολλερ σου σε ραιδ μοδε απο το βιος.

Φορτωνεις τα windows και αναβαθμιζεις τον ahci/raid storage controller με αυτους τους ραιδ drivers

Κανεις επανεκκινηση και δημιουργεις το ραιδ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κλειδί που μου λές δέν υπάρχει .

Επίσης έχω το εξής πρόβλημα οι raid drivers απο το cd της μητρικής είναι με αρχείο install.exe το οποίο ανοίγει αλλά μετά βγάζει σφάλμα.

Κατέβασα αυτούς που μου είπες τους drivers απο vista αλλά είναι μονο 3 αρχεία χωρίς installation exe. Αυτά πώς τα εγκαθηστώ?

Είναι πρώτη φορά που στήνω Raid οπότε σας παρακαλώ μήν θεωρείτε τίποτε δεδομένο ως γνωστό.

Link to comment
Share on other sites

Ασε το σεταπ της ασους. Τα εγκαθιστας κανοντας αναβαθμιση τους drivers απο τη διαχειριση συσκευων
Ναι αλλά σε πιά συσκευή ?

Δέν βλέπω πουθενά raid controller.

Να υπενθημίσω ότι μιλάμε για windows 7

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο σχεδόν 10 ώρες ψαξίματος το βρήκα.

Έκανα τα bios update τα οποία δίνουν την δυνατότητα 1-4 raid

Και 5-6 IDE

Στις προηγούμενες προσπάθειες άφηνα τον μονό δίσκο με το σύστημα στο sata1 δηλαδή μέσα στο raid για αυτό με πέταγε σε BSOD αφού δέν είχε τους οδηγούς.

Οπότε άργησα αλλά μου έκοψε έβαλα το σύστημα στο sata 5 ο οποίος τον διαβάζει κανονικά ώς IDE και τους 2 δίσκους με raid 1 στα 2-3.

Έτσι με το που Bootαραν τα windows βρήκαν τον raid controller και τελικώς κατάφερα να εγκαταστήσω τους Drivers των vista.

Link to comment
Share on other sites

ωραια.

γι αυτο σου ειπα να δεις το manual, γιατι κατι τετοιες μικροδιαφορες σε καθε μητρικη δεν μπορει να τις ξερει οποιος δεν την εχει.

ενω τελικα ειναι κατι το πολυ απλο.

καλες δουλειες :023:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.