Jump to content


Πολλα λειτουργικα, προτεραιότητα εγκαταστασης?


gskrekos

Recommended Posts

Παιδια εχω εναν σκληρο και θελω να κανω φορματ και να βαλω linux και windows xp 32bit και windows 7 64bit.

Ποια ειναι η προτεραιοτητα που πρεπει να τηρησω ωστε να μπορω να μπω σε ολα τα λειτουργικα χωρις προβλημα και περιττο χρονο ωστε να βρω λυση για να κανω boot

Ευχαριστω εκ των προτερων

το εβαλα στην κατηγορια γιατι θελω να εχω τελιωσω μεχρι το βραδυ ωστε να κανω μια εργασια που εχω σε unix

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω εναν σκληρο και θελω να κανω φορματ και να βαλω linux και windows xp 32bit και windows 7 64bit.

Ποια ειναι η προτεραιοτητα που πρεπει να τηρησω...

Κανεις τρια η περισσοτερα partition στον δισκο και φορτωνεις Win XP πρωτα, Win7 μετα και τελευταιο το Linux.

stealth

Link to comment
Share on other sites

με τα windows παντα βαζεις το παλιοτερο πρωτα, ωστε μετα το νεοτερο να αναγνωρισει το παλιοτερο και να φτιαξει μια επιλογη κατα το boot.

με το linux δεν εχω ιδεα, αλλα φανταζομαι οτι ειναι πιο εξελιγμενο ωστε να αναγνωριζει ολα τα windows και να κανει κατι παρομοιο.

παρ΄ολα αυτα, το καλυτερο παντα ειναι να εχεις πιο πολλους σκληρους, ενα λειτουργικο σε καθε σκληρο, και μια μητρικη που να εχει ενα κουμπι για boot menu (πχ F8 ή F12) το οποιο να πατας κατα το boot για να επιλεξεις απο που θα boot-αρει.

Link to comment
Share on other sites

με τα windows παντα βαζεις το παλιοτερο πρωτα, ωστε μετα το νεοτερο να αναγνωρισει το παλιοτερο και να φτιαξει μια επιλογη κατα το boot.

με το linux δεν εχω ιδεα, αλλα φανταζομαι οτι ειναι πιο εξελιγμενο ωστε να αναγνωριζει ολα τα windows και να κανει κατι παρομοιο.

παρ΄ολα αυτα, το καλυτερο παντα ειναι να εχεις πιο πολλους σκληρους, ενα λειτουργικο σε καθε σκληρο, και μια μητρικη που να εχει ενα κουμπι για boot menu (πχ F8 ή F12) το οποιο να πατας κατα το boot για να επιλεξεις απο που θα boot-αρει.

Δε χρειάζεται το boot menu. Αυτό το αναλαμβάνει ο grub, ο γνωστότερος boot loader του linux. Επίσης αναλαμβάνει και τη ρύθμιση των bootable windows partitions. Αν μπούν windows πάνω απ'το linux, χάνεται ο grub (γίνεται overwrite από τον windows bootloader) και δε μπορείς να bootάρεις linux. Γι'αυτό είναι απαραίτητο να μπεί τελευταίο το linux

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται το boot menu. Αυτό το αναλαμβάνει ο grub, ο γνωστότερος boot loader του linux. Επίσης αναλαμβάνει και τη ρύθμιση των bootable windows partitions. Αν μπούν windows πάνω απ'το linux, χάνεται ο grub (γίνεται overwrite από τον windows bootloader) και δε μπορείς να bootάρεις linux. Γι'αυτό είναι απαραίτητο να μπεί τελευταίο το linux

δεν καταλαβαινω τι διαφορετικο λες για το πως δουλευουν τα λειτουργικα.

αλλα για το boot menu που ειπα, σαφως και εναι πολυ καλυτερο, αν εχεις το hardware.

αν εχεις 1 μονο δισκο δεν εχεις αλλη επιλογη απο την παραπανω σειρα, αλλα αν εχεις περισσοτερους ειναι καλυτερη επιλογη να εχεις ξεχωριστα τα λειτουργικα, να μην μπλεκεις με loaders και να κανεις φορματ ή οποια αλλαγη θες ανα πασα στιγμη χωρις να σκεφτεσαι σειρες και πως θα "χαθουν" τα λειτουργικα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε λέω κάτι διαφορετικό, απλά εξηγώ πως εγώ, προσωπικά, δε θα χρησιμοποιουσα το boot menu της μητρικής, ακόμα και αν είχα διαφορετικό σκληρό για κάθε λειτουργικό (έχω). Μου φαίνεται ευκολότερο και γρηγορότερο με bootloader. Γούστα είναι αυτά και προτιμήσεις του καθενός.

Πάνω στο θέμα... Αν πρόκειται απλά για μια εργασία και μόνο, μπορείς να το κάνεις και με livecd

Link to comment
Share on other sites

γιατη παιζει ρολο?πρωτη φορα το ακούω αυτό!

Γιατι αυτη ειναι η σωστη σειρα να φορτωσεις Windows και linux, με οποια αλλη σειρα αν τα φορτωσεις σε καποιο απο τα τρια λειτουργικα δεν θα μπορεις να bootαρεις και θα παιδευεσαι να κανεις αλχημιες για να τα φερεις στην σωστη σειρα.

Αυτό το αναλαμβάνει ο grub, ο γνωστότερος boot loader του linux. Επίσης αναλαμβάνει και τη ρύθμιση των bootable windows partitions. Αν μπούν windows πάνω απ'το linux, χάνεται ο grub (γίνεται overwrite από τον windows bootloader) και δε μπορείς να bootάρεις linux. Γι'αυτό είναι απαραίτητο να μπεί τελευταίο το linux

Ακριβως αυτο συμβαινει οταν φορτωνεις πολλα λειτουργικα σε ενα δισκο.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κ αν έχεις λειτουργικό windows σε τίποτα περίεργο hardware (πχ raid μητρικής που δεν το βλέπει το linux) οπότε κ το boot θα πρέπει να γίνει από windows.

Πάντως για εργασία κ μόνο εγώ θα έκανα την λύση του geo7dlx με virtual περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.