Jump to content


Τη γνώμη σας για οθόνη για Games και Ταινίες


viper1442169065

Recommended Posts

Παιδιά δυστυχώς στο θέμα οθόνης είμαι τελείως άσχετος.

Τόσα χρόνια είμαι με μια 17άρα CRT και σκέφτηκα επιτέλους να αναβαθμιστώ.

Με ενδιαφέρει η νέα οθόνη να είναι γύρω στις 20 ίντσες και να μην ξεπερνάει τα 200€.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι πρώτα τα GAMES και μετά να βλέπω και καμιά ταινία.Οπότε αν χρειάζεται κάποια άλλη διάσταση, προτείνετε ελεύθερα.

Εγώ σκέφτομαι για 20άρα γιατί πιο πάνω μου φαίνεται υπερβολικό, ειδικά από τη στιγμή που τόσα χρόνια βολεύομαι με την 17άρα..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
dell s2309

Είπαμε καλό είναι να εξηγούμε τους λόγους που προτείνουμε κάτι..

Η συγκεκριμένη είναι στα 5ms και Full HD.Οπότε ούτε για παιχνίδια φαίνεται να είναι η καλύτερη επιλογή αλλά ούτε και το Fyll HD με ενδιαφέρει, αφού το να βλέπω ταινίες είναι 2η προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται και απο τι τιμη μπορεις να πληρωσεις.

παντως η μικροτερη/φτηνοτερη που θα καταληξεις ειναι 22αρα στα 1680*1050 (16:10), πχ η Samsung T220

πιο μικρη wide δεν εχει νοημα, και σαν μεγεθος και σαν αναλυση δεν αξιζει.

πιο μεγαλη, πρεπει λιγο να προβληματιστεις για την αναλυση και πως θα σου φαινεται σε καθε περιπτωση.

1920*1080 = 16:9, ειναι πιο πολυ αναλυση HD tv για ταινιες. Σε desktop εμενα μου παραφαινεται wide.

1920*1200 = 16:10, ειναι πιο "λογικη" για PC, στις ταινιες θα εχεις λιγο μεγαλυτερες μαυρες μπαρες, εκτος αν εχεις onscreen τα κουμπια του dvd player (ειναι και ενας απο τους λογους που φτιαχτηκαν)

παντως πρεπει να σκεφτεις αν ειναι πιο σημαντικο το full HD,

αν θα σε ενοχλει να φαινoνται μικρα εικονιδια και γραμματα στο desktop

ή αν η καρτα σου θα δυσκολευεται για τα παιχνιδια σε αυτες τις αναλυσεις (δηλ τις 1920*x),

αν θα αλλαξεις vga κλπ

Link to comment
Share on other sites

Viper κι εγω μια 17" CRT ειχα και πηγα σε 26" στην αρχη πριν την αγορα και 1 με 2 μερες μετα την αγορα της,ελεγα οτι ειναι πολυ μεγαλη οθονη και οτι επρεπε τελικα να παω σε κατι μικροτερο π.χ 20",22" αν και καποιοι μου ελεγαν οτι δεν ειναι τπτ ειναι το σοκ της μεταβασης και οτι απο την πρωτη κιολας εβδομαδα θα την εχω συνηθισει και δεν θα μπορω να κατσω σε μικροτερες οθονες,στην αρχη δεν το πιστεψα αλλα ειναι 100% σωστο,π.χ μπορω να εχω ανοιχτο ενα κειμενο του Word,Excel και παραλληλα και εναν Βrowser και να τα διαβαζω οπως ενα βιβλιο.

Αν εχεις και καποια καρτα TV θα προτεινα να πας σε 16:10 γιατι αρκετα καναλια εκπεμπουν σε 4:3 και σε 16:9 χανουν περισσοτερο απ'οτι σε 16:10,εξαλλου οθονη που παιζει σε 16:10 παιζει και σε 16:9 το αντιθετο δεν γινεται ομως.

Γνωμη μου ειναι να δωσεις κατι παραπανω και να πας σε 24" δεν θα το μετανιωσεις γιατι αν σκεφτεις οτι με την 17" περασες 5 χρονια π.χ με αυτην τωρα θα περασεις αλλα 5+ χρονακια οποτε αξιζει κατι καλυτερο.

Κοιτα σε Samsung και Iiyama και οχι σε LG,αν μπορεσεις να δεις διπλα διπλα μια LG με καποια απο τις αλλες δυο θα καταλαβεις τι εννοω κι ας εχουν ολες ΤΝ panel.Επισης ο χρονος αποκρισης "ms" ειναι παραμυθι αν δεις για παραδειγμα μια EIZO με 5ms και μια X με 2ms θα πεις οτι η Χ ειναι καταλληλοτερη για παιχνιδια κατι που δεν ισχυει ομως αν τις βαλεις διπλα διπλα.;)

Εdit.

Eπισης αυτο που ειπε ο Sakattak οτι η αναλογια 16:10 ταιριαζει καλυτερα σε PC Desktop συμφωνω απολυτα,αν ηταν μονο για ταινιες ΟΚ 16:9,αλλα για PC 16:10 ftw...

Link to comment
Share on other sites

Άρα μέχρι στιγμής καταλήγουμε ότι το 16:10 είναι καλύτερο.

Ωστόσο δεν θέλω να ξεφύγω στο μέγεθος (πάνω από 22 ίντσες) και στην τιμή.

Υπάρχουν κάποια μοντέλα που να θεωρούνται καλύτερα για GAMES?

Link to comment
Share on other sites

Έλα οπότε θες σπίτι να δεις τη dell ρε συ

Δε σε θυμάμαι για gamer ρε Γιώργο.

Δηλαδή σε ποια παιχνίδια θα μου την παρουσιάσεις?

Ξαναλέω, ότι πρώτα με νοιάζουν τα games και μετά όλα τα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα κατι σε Samsung... Ειναι πλεον και η επισημη αγαπημενη μου εταιρια στο θεμα τηλεορασης/μονιτορ...

Οτι εχω στο σπιτι μου απο μονιτορ και τηλεορασεις ειναι Samsung και ειμαι ΥΠΕΡευχαριστιμενος

Τωρα το μοντελο ειναι δικη σου υποθεση

Link to comment
Share on other sites

+1 για 24άρα.

Αγόρασα το καλοκαίρι 22άρα και όλοι μου λέγαν για 24άρα και δεν τους άκουγα, τώρα αναγνωρίζω ότι είχαν δίκιο.

Και εγώ 17άρα είχα αλλά την είχα πάρει το 2003, τότε που οι περισσότερες οθόνες ήταν 14" και 15".

Η αλήθεια ε'ιναι ότι οι ίντσες και οι αναλύσεις έχουν πάρει την ανηφόρα και σταματημό δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ανάμεσα στην DELL 2209wa με e-ips PANEL στα 6ms

και την

DELL SP2309W με TN panel στα 2ms

Ποια προτείνετε και γιατί?Κυρίως για games είπαμε η χρήση.

Η DELL 2209wa ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη!Παρτη αφοβα χωρις κανενα ενδιασμο!Ο λογος το e-ips panel.Ειναι μοναχικα εκει πανω στην κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Η 23άρα παραγγέλθηκε και μέσα στη βδομάδα θα την έχω.

Μια ερώτηση για τη σύνδεση.

Η ίδια η DELL συνιστά σύνδεση μέσω DVI και όχι μέσω HDMI.

Αυτό γιατί?Μπορεί να έχουν πρόβλημα τίποτα games??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.