Jump to content



Triple Boot Xp, 7, Ubuntu


VBMAN1442169213

Recommended Posts

Καλημέρα.

5 του μήνα παραλαμβάνω τα Win 7 από την ms.

Έτσι θέλω να κάνω triple boot

Xp (για php)

7 (Κύριο Λειτουργικό)

Ubuntu (για πειραματισμό)

Διάβασα πολλούς οδηγούς όμως δεν το κόβω να δουλεύει κανένας.

Έχετε να προτείνετε κάποιον τρόπο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θέλω να κάνω triple boot

Xp (για php)

7 (Κύριο Λειτουργικό)

Ubuntu (για πειραματισμό)

Διάβασα πολλούς οδηγούς όμως δεν το κόβω να δουλεύει κανένας.

Γιατι να μην δουλεψει βρε?

Κανεις τρια η περισσοτερα partition στον δισκο και φορτωνεις Win XP πρωτα, Win7 μετα και τελευταιο το Linux.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=50347

stealth

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Πριν λίγους μήνες, προσπάθησα να κάνω dual boot xp, vista και οδηγήθηκα σε αποτυχία.

Ενώ εγκατέστησα πρώτα τα xp, όταν έβαλα τα vista έχασαν το boot τα xp.

Μπήκα στα xp με το δισκάκι και έκανα επιδιόρθωση.

Μετά την επιδιόρθωση δεν έκαναν boot τα vista.

Με έπιασαν τα νεύρα μου και άφησα μόνο τα vista :p

Link to comment
Share on other sites

για κατι τετοια ειναι που εχω βαρεθει να λεω για ξεχωριστους δισκους.

στο αλλο thread ειχε ακριβως τα ιδια προβληματα.

Λυση υπαρχει, πχ με το Easy BCD, που το χρησιμοποιω και εγω στο λαπτοπ.

Αλλα εκει ειναι υποχρεωτικο, επειδη ο δισκος ειναι ενας.

Στο desktop γιατι να μπαινει κανεις σε τετοια μπλεξιματα?

Και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να εχουμε 2πυρηνους και 4πυρηνους cpu και να μην εχουμε το λιγοτερο 3 δισκους στο dektop PC.

Link to comment
Share on other sites

Για εγκατάσταση σε ένα δίσκο κάνουμε Boot από cd των Xp. Διαγράφουμε όλα τα partition (εννοείτε πως έχουμε κρατήσει backup αυτά που θέλουμε) και δημιουργούμε ένα partition για τα XP (το υπόλοιπο κομμάτι του δίσκου το αφήνουμε χωρίς να δημιουργήσουμε partition) και κάνουμε εγκατάσταση. Στη συνέχεια κάνουμε εγκατάσταση τα 7 αφού δημιουργήσουμε ένα partition στο ελεύθερο χώρο του δίσκου αφήνοντας πάλι ένα κομμάτι ελεύθερο και τέλος στο τελευταίο κομμάτι βάζουμε το Ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Ιστορίες για αγρίους και λιοντάρια με πουά ελεφαντάκια!!!

ΈλεοC ρε παιδιά... Σε λίγο θα κυκλοφορούν και manuals πως να κάνουμε tripple, quadtruple και δεν ξέρω κι εγώ τι boot!!!

Βάλτε ένα VMWare πάνω στο κύριο λειτουργικό σας και μετά στήστε 800 λειτουργικά να τα χαρείτε....!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν θέλεις να παίξεις παιχνίδια, ή να βλέπεις OpenGL γραφικά στο VM, δεν είναι το ίδιο. Στα υπόλοιπα, είναι στο 99%.

Ο φίλος μας θέλει να ψαχτεί με το Ubuntu και να έχει τα ΧΡ για php. Τι ακριβώς δε θα δουλέψει με το VM; Έχω σπίτι 9 VM και τρέχω τα πάντα, ακόμα και σε δίκτυο μεταξύ τους. Μπορώ να τρέχω php στο Α και να μπαίνω να βλέπω τις σελίδες από το Β με ΧΡ, από το Γ με Linux και από το Δ με OSX. Οι δυνατότητες είναι απίστευτες. Γλιτώνεις από τα reboot, γλιτώνεις πολύ χρόνο από προβλήματα, εγκαταστάσεις, κλπ. αν υπολείπεται στο 1% από τα multi boot, έχει άλλο 200% σε πλεονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας ρώτησε πως γίνεται να κάνει "triple boot". Σε αυτό προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε. Τώρα αν υπάρχουν και άλλοι τρόποι, όπως αυτό που προτείνεις εσύ σίγουρα ναι θα υπάρχουν τρόποι! Αλλά άλλη είναι η ερώτηση. Δε νομίζω όμως να μπορείς να πεις ότι είναι ιστορίες για αγρίους. Τα φόρουμ υπάρχουν για να λύνουν απορίες και να μαθαίνουμε με το πειραματισμό, όσο και παράλογη η τολμηρή μπορεί να φαίνεται η απορία κάποιου.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας μπορεί να μη γνωρίζει καν την ύπαρξη αυτής της λύσης. Αν δηλαδή ρώταγε πως μπορεί να φτιάξει πχ καλώδιο για να δώσει ρεύμα από τροφοδοσία IDE σε SATA θα του λέγαμε όλη τη διαδικασία, ή θα του απαντούσαμε που να πάει να δώσει 1€ και να το πάρει;

Αν επιμένεις βέβαια, μπορείς να απαντήσεις στο φίλο μας και από κάτω να του πεις "αλλά υπάρχει και η λύση του..." και να του το εξηγήσεις. Δε βλέπω όμως να το έκανε κανείς, αντίθετα αναφέρατε πολύπλοκους τρόπους και διαδικασίες για να κάνει τη ζωή του δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιος δεν έχει όρεξη να απαντήσει ας μην απαντάει καθόλου. Μία ερώτηση έκανα και κάποια άτομα όπως ο bfc είναι διατεθιμένα να βοηθήσουν. Thank u Bfc.

Όσο για το δεύτερο σκληρό, δεν θέλω να πάρω. Προτιμώ να επενδύσω σε μνήμες που θα μου δώσουν ταχύτητα.

Όσο για το Vmware, τσάμπα cpu και ram τραβάει. Αν ένα λειτουργικό με καθαρή εγκατάσταση τραβάει 5% της cpu το vmware τραβάει 8%. Τσάμπα ταχύτητα χάνω. Το Vmware δημιουργήθηκε για να κάνουμε δοκιμές τα λειτουργικά και δεν δημιουργήθηκε για να το έχουμε σαν λογικό σύστημα.

Με Εκτίμηση

VBMAN

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη ειναι:

Αν θελεις να πειραματιστεις με τα Linux και να αρχισεις να τα μαθαινεις οπως ειπε και ο συνωνοματος Wizard! :003: Windows+VM FTW...:109:

Οταν εξοικιωθεις με τα Linux ή θελησεις να τρεξεις εναν Linux Server το καλυτερο ειναι Linux ως κυριο λειτουργικο και αν χρειαζεσαι οποσδηποτε και τα Windows μπορεις να κανεις και αυτο ή αυτο.

Αμα ψαξεις θα βρεις αλλους 100 τροπους για τα παραπανω στα Linux forums.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι ιδέες σου φίλε WizarD. Κανένα λειτουργικό από τα παραπάνω δεν είναι για μένα σημαντικό. .Η δουλειά μου γίνεται όλη στο mac. Το σταθερό μου το χρησιμοποιώ για συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν μπορώ να τρέξω στο mac.

Link to comment
Share on other sites

Το Vmware δημιουργήθηκε για να κάνουμε δοκιμές τα λειτουργικά και δεν δημιουργήθηκε για να το έχουμε σαν λογικό σύστημα.

απλα ακυρο αυτο που ειπες

ολοι οι servers μου ειναι και θα ειναι σε vm

λες να πειραματιζομαι με την θεση εργασιας μου??

τα οφελοι ειναι αμετρητα

με vmware

σκεψου να χρειαστεις το linuxaki την στιγμη που εισαι μεσα στα 7

ανοιγεις ενα ssh κανεις την δουλεια σου......ταυτοχρονα ανοιγεις και ενα remote desktop απο τα xp, χωρις να χανεις χρονο

χωρις vmware

boot στα 7

χρειαζεσαι το linux

reboot - τσιγαρο

χρειαζεσαι τα xp

reboot - τσιγαρο

VMWARE τωρα και κατα του καρκινου χα χα αχ

Link to comment
Share on other sites

αν παντως θες να τα κανεις σε 3 partitions σε δισκο, και τα εχεις ηδη περασει αλλα εχασες τα xp, μην ξεκινας απο την αρχη.

Τρεξε το Easy BCD στα vista/7.

ουτε ειναι απαραιτητο να σβησεις ολο το δισκο και να κανεις καθε φορα νεο partition. Μπορεις απο πριν να εχεις τα partitions.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εβαλα πριν λίγες μέρες windows xp, windows 7 32bit και windows 7 64bit σε

ενα μηχάνημα με ένα δίσκο χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Είδα οτι στα windows7

έχουν αλλάξει τον boot manager (δε ξέρω αν τον είχαν αλλάξει απο τα vista

μιας και δεν έχω κάνει εγκατάσταση vista). Αν η αρχιτεκτονική του

boot-manager των windows7 είναι παρόμοια με αυτή των XP τότε δε θα

υπάρχει πρόβλημα με το grub (όταν θα βάλεις και linux). Αν τυχόν έχει

αλλάξει (πολύ αμφιβάλλω) τότε πάλι κάτι θα μπορείς να κάνεις στο grub

για να μπορεσεις να bootάρεις σε όλα τα λειτουργικά.

Για να γλυτώσεις χρόνο και κόπο κάνε εγκατάσταση πρώτα τα XP, μετά τα 7

και στο τέλος το linux. Αν βάλεις κάποια διανομή σα το ubuntu τοτε υπάρχει

μεγάλη πιθανότητα να σου φτιάξει το grub όπως πρέπει για να μπορείς να

bootάρεις και στα 3 λειτουργικά.

Όσον αφορά τα VMWare/VBOX κτλ, καλά είναι αλλα χάνεις αρκετά σε απόδοση.

Χρησιμοποιώ στο laptop το VBOX γιατι δεν έχω καθόλου windows και

πραγματικά σέρνεται όταν κάνεις δουλειά και στο host λειτουργικό.

Αν θες να τρέχεις παραπάνω απο 1 λειτουργικά ταυτόχρονα τότε πολύ καλή

λύση είναι το Xen, στο οποίο η μείωση της απόδοσης είναι ελάχιστη. Βέβαια

δεν είναι τόσο απλό στην εγκατάσταση όπως το VMWare/VBOX...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

5 του μήνα παραλαμβάνω τα Win 7 από την ms.

Έτσι θέλω να κάνω triple boot

Xp (για php)

7 (Κύριο Λειτουργικό)

Ubuntu (για πειραματισμό)

Διάβασα πολλούς οδηγούς όμως δεν το κόβω να δουλεύει κανένας.

Έχετε να προτείνετε κάποιον τρόπο?

Ευχαριστώ

Προσωπικά έχω σε έναν δίσκο τα 2000 και τα xp και στον άλλον τα ubuntu και είμαι μια χαρά... απλά τα ubuntu κάνουν δικό τους partition... (γι'αυτό δεν τα έβαλα μαζι...)

Τώρα αν βάλεις xp μετα τα 7 και τέλος τα ubuntu ελπίζω να σου παίξει...

Καλή τύχη!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.