Jump to content



A-data Xtreme Series DDR3-2000X 6GB Testing


Recommended Posts

Μετά από πολύ καιρό ήρθε η ώρα να ξαναπιάσω την δράση και τα reviews! :)

Μια εκρηκτική και δυστυχώς ατυχής επί το πλείστον εβδομάδα πέρασε, το Athens Digital Week 2009 είναι πλέον παρελθόν, και κοιτάμε στο μέλλον για το επόμενο.

Αλλά πρωτού φτάσουμε εκεί, ας κάνουμε μια ενδιάμεση στάση στο ταξίδι μας και να ρίξουμε μια αρχική γρήγορη ματιά στις μνημούλες A-data Xtreme Series DDR3-2000X 6GB που μου έστειλε η A-data προσφάτως.

2j3gpbt.jpg

Δεν άνοιξα ακόμα τις ψύκτρες, αλλά υποψιάζομαι πως τα chipάκια είναι τα γνωστά Elpida Hyper MNH-E... θα δούμε σύντομα που θα τις ανοίξω.

2e51pc6.jpg

Μόλις ξεκίνησα να τις τεστάρω επί της ουσίας, οπότε πρός το παρών θα σας δώσω δύο screenshots από το memtest86+:

2nw3nzt.jpg

k04s47.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Περισσότερες μετρήσεις και λεπτομέρειες για τις μνήμες, εδώ στο review

Μέσα στην εβδομάδα που θα έχω νέα classified & i7 950s λογικά θα ξαναtestάρω αφού είμαι παραπάνω από 1000% σίγουρος ότι έχουν κι' άλλο ζουμί οι μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο review bill.:)

Απο οτι ειδα τις καλυτερες επιδοσεις τις εχουν με 7-8-7-23 ενω τα 2Χ2GB ανεβαινουν καλυτερα.Αυτο εχει να κανει με το οτι ο memory controller μπορει να διαχειριστει καλυτερα τα 2Χ2GB απο οτι τα 3Χ2GB?

Tα 2Χ2GB τα εβαλες επανω σε dual channel μητρικη η απλα εβγαλες το ενα dimm απο το triple channel και το εκανες dual?

Θα ειχε ενδιαφερον να τις εβαζες επανω σε s775 να βλεπαμε αν ανεβαινουν το ιδιο και αν μπορουν να benchαρουν με τα ιδια timings στα 2100+MHz.

Θα τις προτεινες για bench?

YΓ.Το screenshot απο το Everest δεν φαινεται.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο review bill.:)

Thank you :)

Απο οτι ειδα τις καλυτερες επιδοσεις τις εχουν με 7-8-7-23 ενω τα 2Χ2GB ανεβαινουν καλυτερα.Αυτο εχει να κανει με το οτι ο memory controller μπορει να διαχειριστει καλυτερα τα 2Χ2GB απο οτι τα 3Χ2GB?

Λόγο χρόνου ( well, και επειδή δεν έχω P55 setup { δεν παίρνω "low end" πράγματα μόνος μου, μόνο ότι έρθει αν έρθει για review } ) και το dual channel δοκιμάστηκε στην ίδια μητρική ( X58, Gigabyte GA-EX58-UD5 ).

Ο Memory Controller είναι κατά 99% ο παράγοντας που "περιορίζει" τα clocks μου με τις μνήμες αυτές.

Μένει να το επαληθεύσω αυτό μόλις μου έρθουνε επιτέλους οι νέοι CPU :)

Θα ειχε ενδιαφερον να τις εβαζες επανω σε s775 να βλεπαμε αν ανεβαινουν το ιδιο και αν μπορουν να benchαρουν με τα ιδια timings στα 2100+MHz.

Δεν έχω πλέον κανένα LGA775 setup της προκοπής.

Έχω μόνο έναν καλό E8600 ο οποίος είναι πλέον στο rig της sister πάνω στην πολυαγαπημένη μου P5K3 Deluxe { δεν πρόκειται να πιάσει πάνω από DDR3-2050 λόγω μέτριου chipset } και ένας Ε5300 στο ένα HTPC πάνω σε μια φτηνή gigabutt μητρική :D

Αν βρω κανά καλό setup με Rampage Extreme θα τις δοκιμάσω.

Θα τις προτεινες για bench?

Για Core i5 / i7 / Phenom II είναι λουκούμι για benching.

YΓ.Το screenshot απο το Everest δεν φαινεται.

Κάνοντας κλίκ πάνω στην εικόνα δεν σου βγάζει την μεγαλύτερης ανάλυσης εικόνα στο tinypic ? Εγω μόλις τώρα δοκίμασα και εμφανίζονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας κλίκ πάνω στην εικόνα δεν σου βγάζει την μεγαλύτερης ανάλυσης εικόνα στο tinypic ? Εγω μόλις τώρα δοκίμασα και εμφανίζονται κανονικά.

Αυτο βλεπω εγω, δεν φορτωνει κανονικα την σελιδα οση ωρα και να το αφησω.

stealth

post-7559-1442175596,7554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.