Jump to content



Υδροψυξη Swiftech Apex


Darksoul

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους σας ειμαι καινουργιο μελος!!!

Εχω παραγγειλει την εν λογο υδροψυξηswiftech apex ultima απο αμερικα(να ναι καλα ο ξαδελφος:050:) κ εχω πολλους τροπους στο μυαλο μου ως προς την εγκατασταση(που θα μπει το καθε κομματι) αλλα δε ξερω ποιος ειναι ο ποιο σωστος??

θελω να βαλω κ στην καρτα γραφικων αφου θα το κανω που θα το κανω μια κ ΚΑΛΗ να ξεμπερδεψω.απλα δε βρισκω waterblock (μαλλον πρεπει να κατεβω αθηνα)

το pc μου εχει

Armor+ Case full ThermaltakeArmor+

Asus Maximus formula s775

Intell Q9450

HD4870 1GB

Ακουω της γνωμες σας????

Link to comment
Share on other sites

Αν τα εγκαταστησω ετσι?ειναι οκ??με προβληματιζει που θα βαλω τους 2 δισκους μου που εζω ειδη εκει που ναι η αντλια κ το δοχειο πληρωσης??

το ψυγειο θα ναι κομπλε εκει?

http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=46196

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις κάνει λάθος στο link του Case και είναι ίδιο με του κιτ... Βάλε το σωστό να δούμε το κουτί σου, αν και καλύτερα θα ήταν να βγάλεις φωτογραφία το δικό σου κουτί όπως είναι τώρα για να κάνουμε προτάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστος καλυτερα φωτο του κουτιου μου!

ειναι λιγο σκονισμενο αλλα μολις σκασει μυτη η υδροψυξη ολα θα μπουν στην ταξη γτ το χω παρατηρησει κανα χρονο!!

λεω να βαλω κ το PAx mate της AKASA το εχω παρει κ βαριομουν να το βαλω τωρα ομως μαλλον θα μπει!!

webplayer images

φωτος:

dsc01715rf.th.jpg

dsc01714pg.th.jpg

dsc01717z.th.jpg

dsc01718dx.th.jpgdsc01720c.th.jpgdsc01721g.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και στο ψυγείο, πρέπει να τηρήσεις τους κανόνες ροής αέρα στο κουτί. Είσοδος από μπροστά και χαμηλά και έξοδος από πίσω και ψηλά. Αν όμως βάλεις το ψυγείο στο πάτωμα εκεί που έχεις τώρα τους δύο ανεμιστήρες, θεωρώ ότι και ζέστη θα βάζει μέσα, αλλά και η ροή αέρα, αφού το κενό είναι ελάχιστο, θα είναι μικρή. Η λύση που προτείνει η ίδια η Swiftec δε σε βολεύει;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και στο ψυγείο, πρέπει να τηρήσεις τους κανόνες ροής αέρα στο κουτί. Είσοδος από μπροστά και χαμηλά και έξοδος από πίσω και ψηλά. Αν όμως βάλεις το ψυγείο στο πάτωμα εκεί που έχεις τώρα τους δύο ανεμιστήρες, θεωρώ ότι και ζέστη θα βάζει μέσα, αλλά και η ροή αέρα, αφού το κενό είναι ελάχιστο, θα είναι μικρή. Η λύση που προτείνει η ίδια η Swiftec δε σε βολεύει;

Απλα νομιζω επειδη το κουτι μου ειναι μεγαλο θα ειναι μακρια οι σωληνες κ ετσι θα χασω σε αποδοση?η κανω λαθος?ειναι τοσο καλη?

Link to comment
Share on other sites

Το να είναι 1 μέτρο σύνολο με το να είναι 1.5, δε χάνεις τίποτα. Η συγκεκριμένη αντλία σε εμένα δουλεύει με 2 2πλά ψυγεία και τα καταφέρνει μιά χαρά, όσον αφορά στη ροή της. Το ιδανικό θα ήταν να το βάλεις στο πάνω μέρος, αλλά νομίζω εκεί το κουτί σου έχει τα usb και θα πρέπει να κάνεις πολύ δουλειά για να κάτσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το να είναι 1 μέτρο σύνολο με το να είναι 1.5, δε χάνεις τίποτα. Η συγκεκριμένη αντλία σε εμένα δουλεύει με 2 2πλά ψυγεία και τα καταφέρνει μιά χαρά, όσον αφορά στη ροή της. Το ιδανικό θα ήταν να το βάλεις στο πάνω μέρος, αλλά νομίζω εκεί το κουτί σου έχει τα usb και θα πρέπει να κάνεις πολύ δουλειά για να κάτσει σωστά.

Μα εχω ορεξη να δουλεψω ωστε να γινει ωραιο κ καλο φυσικα θα προσπαθησω να δω τι μπορω να κανω για να βαλω το ψυγειο πανω οντως θα ναι δυσκολο αλλα ελπιζω να τα καταφερω!

να σαι καλα για τις απαντησεις σου!

απο υγρο τι να βαλω?αυτο που εχει μεσα το κιτ τι ειναι το πρασινο μπουκαλακι που λεει οτι πρεπει να το αναμειξω με νερο/παραφλου?απλα δε μαρεσει το πρασινο κ λεω μηπως βαλω κανα ετοιμο αλλα διαβασα για ενα παιδι που ειχε μεσα κοκκους χρωματος κ το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρώτη φορά χρησιμοποίησα παραφλού και δεν ξέρω πως θα πάει σε λίγους μήνες. Χρησιμοποιούσα "ενέσιμο νερό" που παίρνεις από το φαρμακείο με 2-3€/1.lt. Δεν είναι θέμα απόδοσης, αλλά για να μη σου διαβρωθούν τα μέταλλα εσωτερικά στα blocks. Έτσι κι αλλιώς καλό θα ήταν να αλλάζεις το υγρό μια φορά το χρόνο, οπότε βάλε αρχικά αυτό που σου δίνουν και του χρόνου βλέπεις τι θα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρώτη φορά χρησιμοποίησα παραφλού και δεν ξέρω πως θα πάει σε λίγους μήνες. Χρησιμοποιούσα "ενέσιμο νερό" που παίρνεις από το φαρμακείο με 2-3€/1.lt. Δεν είναι θέμα απόδοσης, αλλά για να μη σου διαβρωθούν τα μέταλλα εσωτερικά στα blocks. Έτσι κι αλλιώς καλό θα ήταν να αλλάζεις το υγρό μια φορά το χρόνο, οπότε βάλε αρχικά αυτό που σου δίνουν και του χρόνου βλέπεις τι θα βάλεις.

ναι αλλα με τι να το αναμειξω το πρασινο μπουκαλακι με απεσταγμενο?με νερο παντως οχι γτ εχω διαβασει για τα αλατα κ τους μικροοργανισμους κ δε βαζω με τπτ!λεει μεσα στο pdf της swiftech οτι 8ελει η αποσταγμενο η 33oz τι ειναι αυτο?νερο αμφιαλομενο?

κ κατι αλλο που κανουμε install τα filling ports καταλαβες τι εννοω?ε?για να γεμιζουμε κ να βγαζουμε το νερο ευκολα αλλα δε ξερω που ακριβως θα κανω την διακλαδωση!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.