Jump to content



Σύνδεση PC με LCD TV. Πώς;;;


panblock

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες

Ερώτηση απλή. Έχω αυτή την κάρτα γραφικών και (από αύριο :) ) θα έχω και αυτή την τηλεόραση.

Πώς τις συνδέω για να έχω και εικόνα αλλά και ήχο;;;

Υ.Γ.: Έψαξα κάτι παλιά θέματα εδώ μέσα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έβγαλα άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω η tv δεν έχει DVI… άρα παίρνεις έναν μετατροπέα και βάζεις το D-Sub όπως σου δείχνω στην εικόνα…

Τον ήχο τον συνδέεις εκεί που σου δείχνω με καλώδιο από την έξοδο ήχου… (λογικά το καλώδιο το έχει μέσα.. εμένα η 20’ το είχε… (αν και στην 20αρα δεν με ικανοποιούν τα ηχεία της για μουσική και games και τα έχω σε ηχεία…)

;)

post-13347-1442175594,0901_thumb.jpg

post-13347-1442175594,2157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να 'σαι καλά για τον κόπο σου με τις φωτογραφίες.

Δεν υπάρχει καλώδιο που να φεύγει από την DVI του PC και να καταλήγει σε HDMI στην τηλεόραση; Αν υπάρχει τέτοιο καλώδιο, δεν μπορώ να μεταφέρω και ήχο;

Μπορείς ρε Skyline1 να μου δώσεις ένα link με το D-Sub καλώδιο, να δω πως είναι; Το έχει πχ το Πλαίσιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλώδιο που να φεύγει από την DVI του PC και να καταλήγει σε HDMI στην τηλεόραση; Αν υπάρχει τέτοιο καλώδιο, δεν μπορώ να μεταφέρω και ήχο;

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο.... μόνο άν έχει η mobo σου (αλλά δεν ξέρω πώς δουλεύει το HDMI της mobo γιατί εγώ δεν έχω και δεν το έχω ψάξει...

Δεν νομίζω ακόμα και να υπήρχε τέτοιο καλώδιο να έστελνες ήχο από κάρτα γραφικών... :p

Μπορείς ρε Skyline1 να μου δώσεις ένα link με το D-Sub καλώδιο, να δω πως είναι; Το έχει πχ το Πλαίσιο;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751404 ο μετατροπέας..

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/Monitor/Turbo-X-1-8M-176729.htm Το καλώδιο

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/Monitor/with(sort=priceasc).htm (καλώδια σε όλα τα μήκη)

Link to comment
Share on other sites

Με το καλωδιάκι dvi σε hdmi θα κάνεις μια χαρά δουλειά. Από κει και πέρα για τον ήχο είδα ότι υπάρχει περίπτωση να βγάλεις και ήχο στην ίδια έξοδο (dvi) και να μη βάλεις έξτρα καλώδιο με μικρή απώλεια εικόνας. Αν δε θές να χάσεις ποιότητα παίρνεις ένα καλώδιο mini jack 3.5mm to 2 rca και τα συνδέσεις με τα audio l-r στο component in και έχεις stereo ήχο.

Link to comment
Share on other sites

thanks dimisd!

Αυτό σκεφτόμουν να κάνω και εγώ αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα είπα να ρωτήσω.

Το καλώδιο ήχου το έχω. Άρα παίρνω και το καλωδιάκι DVI to HDMI που έδειξα στο link και είμαι ΟΚ σωστά;

Υποθέτω ότι το DVI-> HDMI θα δίνει και καλύτερη εικόνα από το DVI-> D-SUB έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ δηλαδή δεν κάνει;

Ή αυτό εδώ

Και τα δύο που είπες κάνουν.... (ειδικά το πρώτο φένεται ενδοιαφέρον... (αν γινεται να μας πείς και εμάς εντυπώσεις...)

Για ήχο τι πρέπει να πάρω;

Όπως είπα και πιο πρίν έρχετε με την tv μάλλον... (εμένα μου ήρθε μαζι...)

Link to comment
Share on other sites

απο την δικη μου εμπειρια

Ανταπτορας του εμποριου απο DVI * HDMI και μετα καλωδιο στο HDMI της ΤV ... Δε δουλευει ο ηχος

Με τον ανταπτορα της καρτας μου δουλευε...

Επισης προσοχη το καλωδιο να ειναι versıon 1.3b γιατι αλλιως δε θα εχεις ηχο οτι και να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω έχω την Ατι Radeon 4670 με έξοδο HDMI και την έχω συνδέσει στην ΤV LG M2294D-PZ 22'' χρησιμοποιώ έναν μετατροπέα από HDMI σε DVi μέχρι πριν λίγες μέρες δεν είχα πρόβλημα αλλά μετά από φορματ και ενω κάνω τις ίδιες ρυθμίσεις δεν παίρνει σήμα η TV έκανα και Update στην κάρτα γραφικών αλλά τίποτα.

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.