Jump to content



2x GTX 295 ή 2x 5870;


paolo6

Recommended Posts

Ποιά είναι η άποψη σας;;Ενημερώνω ότι είμαι λίγο άσχετος με τις κάρτες :102:απλά στήνω ένα καινούργιο pc και θέλω για πρώτη φορά να βάλω δυνατές κάρτες για παιχνίδια κ.τ.λ. Αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις είμαι όλος αυτιά:BUNNY:!!!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας:043:

Link to comment
Share on other sites

τετραπλο sli ? δεν πιστευω να κανει καλο scaling

καλα, σε τι αναλυση θελεις να παιζεις και τα σκεφτεσαι αυτα?

1 μονο απο αυτες θα ηταν αρκετη για τα παντα.

αυτος ειναι και ο λογος που η ΑΤΙ σκεφτηκε το eyefinity για να διοχετευσει την εξτρα "ιπποδυναμη"

παρε μια 5870 και βλεπεις αν βαλεις και 2η.

Link to comment
Share on other sites

scaling???Τις κάρτες πρέπει να τις πάρω μαζί λόγω επιδότησης από ΕΣΠΑ, όσο για την ανάλυση απλά θέλω να παίζω παιχνίδια με όλα τσίτα... χωρίς προβλήματα με την έννοια των πολλών ρυθμίσεων κ.τ.λ για να παίξω ένα παιχνίδι. Πόσο σημαντικό είναι το engine clock, το memoryy interface και το μέγεθος μνήμης και με ποια σειρά;;Όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα ή μερικά είναι και αχρηστα;;

paolo6 added 4 Minutes and 51 Seconds later...

Αν δεν έχεις 30" οθόνη ( 2560x1536 ) τότε το να βάλεις δύο κάρτες είναι... δώρον άδωρον.

Βασικά θα έχω μια 24αρα αλλά συνδέω και την 32αρα που έχω στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

scaling???Τις κάρτες πρέπει να τις πάρω μαζί λόγω επιδότησης από ΕΣΠΑ, όσο για την ανάλυση απλά θέλω να παίζω παιχνίδια με όλα τσίτα... χωρίς προβλήματα με την έννοια των πολλών ρυθμίσεων κ.τ.λ για να παίξω ένα παιχνίδι. Πόσο σημαντικό είναι το engine clock, το memoryy interface και το μέγεθος μνήμης και με ποια σειρά;;Όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα ή μερικά είναι και αχρηστα;;

Τσίμπα μια Radeon 5870 1GB και είσαι άρχοντας.

Χώσε χρήμα αλλού, δεν σου χρειάζονται 2 κάρτες γραφικών στο ίδιο σύστημα.

paolo6 added 4 Minutes and 51 Seconds later...

Βασικά θα έχω μια 24αρα αλλά συνδέω και την 32αρα που έχω στο δωμάτιο.

Η 24άρα είναι εύκολο παιχνίδι για την 5870, το ίδιο και η 32άρα TV σου που είτε είναι HD Ready ( 720p, 1280x720 / 1366x768 ) είτε Full HD ( 1080p, 1920x1080 ) πάλι μια 5870 μόνη της είναι δυνατή για ότι παιχνίδι και να της βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντησε ο προηγουμενος:043:

Για πες ομως και σε τι συστημα θα μπουν...

CASE COOLERMASTER COSMOS RC-1000

CPU INTEL Core I7-975(1366/3,33GHZ,8MB)

M/B ASUS P6T WS PRO(1366/X58/DDR3/PCI-X)

RAM DDR3 CORSAIR 6GBKIT DOMINATOR GT20001ST

SSD TRANSCEND 120GB 2.5" TS120GSSD25D-M 1ST

HDD WD SATA II 2TB 32MB CAVIAR GREEN

PSU SILVERSTONE OLYMPIA 1200W

CPU COOLER COOLERMASTER V10

Win 7 Ultimate 64bit

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά gtx295 ή 5870 ενώ περιμένουμε Fermi? Να μη δούμε τι ψάρια πιάνουν πρώτα και οι νέες κάρτες της Nvidia?

Με το ΕΣΠΑ νομίζω πως πρώτα δίνεις την περιγραφή του υπολογιστή που θέλεις και αργότερα αφού εγκριθεί και πάρεις την επιδότηση αγοράζεις. Πιστεύω (προσωπική εικασία) πως πρώτα θα βγούν οι fermi και μετά θα δεις εσύ λεφτά από το ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

σε sli η crossfire θα εχεις αρκετες ασυμβατοτητες με τα παιχνιδια δεν τα υποστηριζουν ολα τα παιχνιδια κ εκτος αυτου για τις αναλυσεις που θες να παιξεις ειναι υπεραρκετες αλλα αν ακομα δεν βολευεσαι κ με αυτες παρε μια 5970 να ησυχασεις κ μεχρι κ 2560χ1600 θα πυροβολας,γιατι να καις τοσο ρευμα με sli η crossfire ενω υπαρχουν λυσεις σε μια καρτα κ κανεις τη δουλεια σου ανετα,η 32αρα τι αναλυση σηκωνει?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πάρει ήδη τα κομμάτια, ξούτ γρήγορα το Transcend SSD και αλλαγή με Intel X25-M ( Postville ) 80GB ή 160GB ή και 2 σε RAID 0 :p

Ευχαριστώ φίλε μου, δεν τους είχα δει!!!Όποια άλλη πρόταση δεκτή!!

paolo6 added 6 Minutes and 33 Seconds later...

Αξίζει η αγορά gtx295 ή 5870 ενώ περιμένουμε Fermi? Να μη δούμε τι ψάρια πιάνουν πρώτα και οι νέες κάρτες της Nvidia?

Με το ΕΣΠΑ νομίζω πως πρώτα δίνεις την περιγραφή του υπολογιστή που θέλεις και αργότερα αφού εγκριθεί και πάρεις την επιδότηση αγοράζεις. Πιστεύω (προσωπική εικασία) πως πρώτα θα βγούν οι fermi και μετά θα δεις εσύ λεφτά από το ΕΣΠΑ.

Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου οποτε για να μη σας κουράζω μάλλον θα τα πούμε ξανά τοτε, εγω απλά ήθελα να ξέρω ποιά κάρτα είναι καλύτερη από την άλλη και αν λέει να πάρω 2 κάρτες έτσι ώστε να δεσμέυσω αυτά τα έξτρα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να πω κατι σχετικα με 1366 socket,εδω κ καιρο βλεπουμε οτι πραγματικα δεν υπαρχουν καινουρια μοντελα s1366 κ πραγματικα οι επιλογες ειναι λιγες κ ολα σατα 2 κ βλεπεις στο 1156 πλεον ολα εφοδιαζονται με 2 θυρες σατα 3,κ στo καινουρio 1156 για ι3 ι5 ειναι ολα σατα 3 μηπως θα επρεπε να το ξανασκεφτεις τουλαχιστον για p55 με κανεναν 860 η 870 γιατι ζοριζουν παρα πολυ τους i7?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να πω κατι σχετικα με 1366 socket,εδω κ καιρο βλεπουμε οτι πραγματικα δεν υπαρχουν καινουρια μοντελα s1366 κ πραγματικα οι επιλογες ειναι λιγες κ ολα σατα 2 κ βλεπεις στο 1156 πλεον ολα εφοδιαζονται με 2 θυρες σατα 3,κ στo καινουρio 1156 για ι3 ι5 ειναι ολα σατα 3 μηπως θα επρεπε να το ξανασκεφτεις τουλαχιστον για p55 με κανεναν 860 η 870 γιατι ζοριζουν παρα πολυ τους i7?

Ίσως να έχεις δικιο φίλε μου, θα το σκεφτώ και ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις:038::038::038::038:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.