Jump to content



Να παραλείψω μερικά "βήματα" στην υδρόψυξη ????


stylexpc

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα τι κάνετε ελπίζω να είστε καλά…. :047:. Να και κάτι περίεργο ":confused:" που θέλω να ρωτήσω σε ένα σύστημα υδρόψυξης π.χ. αν έχουμε μόνο το tanκ τον επεξεργαστή και το ψυγείο , μπορούμε να το ελαττώσουμε ( να παραλείψουμε μερικά ¨βήματα¨) να κάνω το ψυγείο να είναι μαζί με το tanκ δηλ τι θέλω να πω ο ανεμιστήρας να ψύχει κατ’ ευθείαν το νερό στο tank χωρίς να πάει από το ψυγείο τι επιπτώσεις θα έχει. Eχετε καμία γνώμη ?????

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα τι κάνετε ελπίζω να είστε καλά…. :047:. Να και κάτι περίεργο ":confused:" που θέλω να ρωτήσω σε ένα σύστημα υδρόψυξης π.χ. αν έχουμε μόνο το tanκ τον επεξεργαστή και το ψυγείο , μπορούμε να το ελαττώσουμε ( να παραλείψουμε μερικά ¨βήματα¨) να κάνω το ψυγείο να είναι μαζί με το tanκ δηλ τι θέλω να πω ο ανεμιστήρας να ψύχει κατ’ ευθείαν το νερό στο tank χωρίς να πάει από το ψυγείο τι επιπτώσεις θα έχει. Eχετε καμία γνώμη ?????

Ενδιαφέρουσα σκέψη.

Το θέμα όπως που πρέπει να σε απασχολεί είναι:

Κάνει ένα ψυγείο την ίδια δουλειά με μια δεξαμενή νερού?

Και φυσικά όπως καταλαβαίνεις όχι.

Δεν μπορεί να ψύξει το ίδιο καλά ένα ψυγείο με μια δεξαμενή.

Οπότε πρακτικά ίσως και να γίνεται, όμως στην ουσία δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να παραλείψεις το Tank... Δεν είναι ότι καλύτερο, αφού εκεί παρακολουθείς τη στάθμη του νερού και μπορείς να συμπληρώσεις, αλλά αν δε σε πειράζει που θα σε δυσκολεύει αυτή η διαδικασία, γίνεται.

Γιατί δεν πας σε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μπορεις να κανεις

αντλια+τανκ μαζι,το πιο ευκολο και προσιτο γιατι απο κει και περα μπορεις να φτιαξεις customia οπως το ΖΑΛΜΑΝ που εχει αντλια+τανκ+ψυγειο μαζι.

Κατι αλλο ειναι να βαλεις μεγαλο ψυγειο αυτοκινητου που εχει ταπα οποτε ειναι ψυγειο και τανκ μαζι.

Αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις μπλοκ+αντλια μαζι οπως εχουν μερικα κιτ.

οσο τα κανεις "2 σε 1" πεφτει και η αποδοση εκτος απο αυτης του ψυγειου αυτοκινητου που δεν τιθεται θεμα..:046:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πολύ καλές ιδέες αλλά εγώ θέλω να κερδίσω χώρο οπότε με αυτό που προτείνετε δεν νομίζω να κερδίζω (μιλάμε πάντα τα πράγματα να είναι μέσα στο κουτί και όχι έξω ) . Όσο για τον αν έχει καλύτερη ψύξη σκεπτόμουν το τανκ να είναι από φύλλο χαλκού και μικρής χωρητικότητας νομίζω πως έτσι δεν θα χάνω απόδοση εεε?????

Link to comment
Share on other sites

Τανκ απο χαλκο και αντλια μεσα ειναι μια καλη ιδεα αλλα θελει custoμια.Για αυτο που θες δεν πας παραπανω γιατι μετα θα πρεπει να βγεις εξω απο το κουτι.Το ψυγειο δεν το αποφευγεις.Γενικα...χωρο πολυ να κερδισεις δε παιζει,καλυτερα παρε μεγαλυτερο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την τεράστια επιφάνεια που προσφέρει για ανταλλαγή θερμότητας ένα ψυγείο, ούτε για πλάκα δεν την πλησιάζει ένα χάλκινο τανκ με 6 έδρες...

Διώξε το τανκ αλλά το ψυγείο μπαααα.

Υπάρχουν πάντως και μικρά σχετικά ψυγειάκια, που θυμίζουν ένα χοντρό 12άρη ανεμιστήρα.

Τώρα βέβαια που το θυμήθηκα, κάποτε ένας εξοστρακισμένος πια από εδώ, είχε δοκιμάσει χωρίς ψυγείο, αλλά με τεράστιο τανκ (νομίζω μικρό ενυδρείο). Εκεί λόγω του τεράστιου όγκου και της μεγάλης θερμοχωρητικότητας του νερού η μέση θερμοκρασία του νερού στο τανκ δε μάσαγε κι έτσι (αν θυμάμαι σωστά πάντα) δε χρειαζόταν ψυγείο........................

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια που το θυμήθηκα, κάποτε ένας εξοστρακισμένος πια από εδώ, είχε δοκιμάσει χωρίς ψυγείο, αλλά με τεράστιο τανκ (νομίζω μικρό ενυδρείο). Εκεί λόγω του τεράστιου όγκου και της μεγάλης θερμοχωρητικότητας του νερού η μέση θερμοκρασία του νερού στο τανκ δε μάσαγε κι έτσι (αν θυμάμαι σωστά πάντα) δε χρειαζόταν ψυγείο........................

Ο "ωξ' από 'δω" όμως θα είχε το πρόβλημα που έχουν και τα Reserators. Αν καταφέρεις και ζεστάνεις το νερό, γιατί πχ παίζεις 3 ώρες ή το αφήνεις τη νύχτα να κάνει rendering και είναι όλα πάνω στην υδρόψυξη, μετά χωρίς ανεμιστήρες και ψυγείο, θέλει ώρες να κρυώσει το νερό, ακριβώς για τον ίδιο λόγο που αργεί να ζεσταθεί.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα κλειστά κυκλώματα ψύξης το reservoir, που έχουμε συνηθίσει να λέμε στην περίπτωση των υπολογιστών, ονομάζεται πιο σωστά Δοχείο διαστολής ή Expansion tank. Ο ρόλος του είναι εκεί να γίνεται η εξαέρωση του νερού (απαγωγή φυσαλίδων αέρα που έρχονται στο σύστημα π.χ. απ την αναρρόφηση της ανλίας), να δέχεται τις διαστολές και συστολές του νερού ανάλογα με την θερμοκρασία του και τέλος να είναι εύκολο να παρατηρούμε αν χρειάζεται να συμπληρώσουμε νερό (αν έχουμε κάποια διαρροή). Στην περίπτωση του υπολογιστή μας ένα μικρό tank π.χ. 150 ml είναι υπεραρκετό αρκεί να έχουμε ψυγείο που μπορεί να δέχεται σε foul load νερό θερμοκρασίας π.χ. 75'C και στην έξοδό του να μας δίνει το νερό σε θερμοκρασία περιβάλλοντος... Άρα θεωρώ απίθανο οτιδήποτε άλλη πατέντα να έχει καλή απόδοση ή ασφαλή λειτουργία... Άκομα και τα αυτοκίνητα που το ψυγείο τους έχει τάπα όπως σωστά αναφέρθηκε έχουν και ένα μικρό tank δίπλα ακριβώς για να δέχεται τις διαστολές-συστολές του κυκλώματος... Αυτά απο μένα... Ελπίζω να βοήθησα και να μην τα είπα μπερδεμένα...

Link to comment
Share on other sites

Ο "ωξ' από 'δω" όμως θα είχε το πρόβλημα που έχουν και τα Reserators. Αν καταφέρεις και ζεστάνεις το νερό, γιατί πχ παίζεις 3 ώρες ή το αφήνεις τη νύχτα να κάνει rendering και είναι όλα πάνω στην υδρόψυξη, μετά χωρίς ανεμιστήρες και ψυγείο, θέλει ώρες να κρυώσει το νερό, ακριβώς για τον ίδιο λόγο που αργεί να ζεσταθεί.

Έτσι κι αλλιώς το νερό σου έχει μία αύξηση θερμοκρασίας όταν πιέζεις το σύστημά σου. Λόγω όγκου νερού εκείνος είχε καταφέρει να μη χρειάζεται ψυγείο. Ίδια Δθ είχε με εσένα. Τι να τον πειράξει που θα αργήσει να ψυχθεί το νερό? Αφού η μέγιστη θερμοκρασία του (που είναι το κρίσιμο μέγεθος) δε θα είναι μεγαλύτερη από τη δική σου? (αν έχεις υδρόψυξη)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.