Jump to content



Διερεύνηση αιτίας κολλημάτων σε 1080p αρχεία


didymos

Recommended Posts

Κατέβασα τις προάλλες το Inglorious Basterds σε 1080p. Το αρχείο παίζει ομαλά με KM Player αλλά όταν προχωρώ παρακάτω από τη μπάρα αναπαραγωγής κολλάει 5-6 δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζει να παίζει κανονικά από το σημείο που το πήγα.

Θα ήθελα να ξέρω ποιο υποσύστημα (CPU, σκληρός, κάτι άλλο;) φταίει για το κόλλημα αυτό γιατί σκοπεύω στις γιορτές να φτιάξω ένα HTPC και δε θέλω να έχω τα ίδια.

Το σύστημα στο οποίο παρουσιάζεται το κόλλημα είναι το εξής:

CPU: AMD X2 6000+

Σκληρός: 500άρης HITACHI 7200 στροφών

Μνήμη: 800άρες GEIL 2GB

Μητρική: ASROCK Α780GM-LE

Γραφικά: RADEON 2900GT

VISTA ULTIMATE (γνήσια)

Τι μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα σε αυτό το σύστημα;

Τι να προσέξω στο HTPC με δεδομένο ότι δε θα μπει αυτόνομη κάρτα γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημά σου είναι στο όριο (κατά την προσωπική μου άποψη) για αναπαραγωγή τέτοιων αρχείων. Σε τί ανάλυση θα το αναπαράγεις; Σε Full HD (1920x1080) ??? Αν ναι, σίγουρα χρειάζεσαι πολύ καλύτερο μηχάνημα. Και εξαρτάται αν θα χρησιμοποιήσεις και DXVA acceleration (δεν θυμάμαι βέβαια αν η 2900 υποστηρίζει κάτι τέτοιο) ή όχι και θα παίξεις με κανενα codec ffdshow.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε k-lite codec το τελευταιο κανε το εγκατασταση με την επιλογη 7 "lots of stuff και μετα τρεξε το kmplayer setup wizard και ξετσεκαρε το "use internal" codecs για να τρεχουν αυτοι που περασαμε πριν

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το μηχάνημα. Πιστεύω ότι λόγω κακής κωδικοποίησης, έχουν βάλει keyframes ανά 4-5' με αποτέλεσμα να ψάχνει να βρει το επόμενο keyframe και να καθυστερεί.

Θα έλεγα, πριν πειράξεις ρυθμίσεις ή πας για αναβάθμιση, να δοκιμάσεις την ίδια ταινία σε άλλο υπολογιστή να δεις αν κάνει τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω πουθενα την 2900.

Οποτε στο HTPC που θα φτιαξεις, φροντισε το κυκλωμα γραφικων να υποστηριζει DXVA ή CUDA αν πας σε nVidia.

Δες και αυτον τον οδηγο για περισοτερες λεπτομερειες:001:

- Cards that supports DXVA:-

ATI:-

Radeon™ HD 3800 Series, Radeon™ HD 3600 Series, Radeon™ HD 3400 Series, Radeon™ HD 2600 Series, Radeon™ HD 2400 Series, Mobility Radeon™ HD 3600 Series, Mobility Radeon™ HD 3400 Series, Mobility Radeon™ HD 2600 Series, Mobility Radeon™ HD 2400 Series, Mobility Radeon™ HD 2300 Series, Radeon 780G integrated chipset – UVD 2 + AVP 2 (with Phenom only), Radeon HD 4xxx HD Series – UVD 2 + AVP 2, Radeon HD 5xxx HD series.

ati_qualifying_cards.jpg

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχναμε οτι σημαντικο ρολο παιζει κ η οθονη και εγω που εχω καλο pc και η 22 samsung μου σηκωνει μεχρι 1680 αναλυση τις ταινιες 1080p δεν μου τις παιζει καλα κολλανε τα frames....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω...

Σύνδεσα το κουτί με την τηλεόραση μέσω καλωδίου dvi-hdmi, έβαλα το αρχείο σε ανάλυση 1920x1080 και παίζει άψογα ακόμα και όταν προχωρώ τη μπάρα αναπαραγωγής, χωρίς κολλήματα! Το μόνο που άλλαξε δηλαδή είναι η οθόνη (από οθόνη PC σε τηλεόραση).

Η θερμοκρασία CPU είναι 38-40 βαθμούς και το load είναι 35-40%, της μνήμης επίσης (ως 40%).

Πάντως το post του viper-kt μου είναι πολύ χρήσιμο όταν θα στήσω το HTPC.

Cheers!

Ωχ, το αποπάνω post δεν το είδα πριν, λες να φταίει η οθόνη; Τα κολλήματα μου τα έκανε στην οθόνη του PC (Samsung 22 ιντσών) ενώ έπαιξε καλά σε μια 42 LG...

Link to comment
Share on other sites

για να παιξει καλα ενα htpc παιζει ρολο και το software που χρησιμοποιεις και να το εχεις σεταρει σωστα. Δλδ πρεπει να εκμεταλλευτεις το acceleration που σου παρεχει η καρτα γραφικων σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.