Jump to content



Ποιό κουτί και ποιό τροφοδοτικό ?


sakattack1442169065

Recommended Posts

θελει ο αδελφος μου νεο PC

θα εχει AMD PhenomII 955 C3 , 4GB DDR3 και μια ΑΤΙ 5770

τι τροφοδοτικο να βαλει?

750 δεν ειναι overkill?

Αναβαθμισεις δε θα παιξουν και ειδικα σε καρτες γραφικων (που "ρουφανε" και τα πολλα W) με τιποτα. Σε 3χρονια κι αν, και παλι τοτε σε αντιστοιχη μεσαιας κατηγοριας. Οχι τοπ κατηγορια, ουτε CF κλπ

Οverclock θα γινει μονο στο cpu, κι αυτο μετρια πραγματα, οτι δωσει δηλαδη ευκολα, χωρις πολλα ζορισματα και ιδιαιτερη αυξηση στο Vcore.

Οποτε στα corsair ας πουμε το 550αρι κανει ~95 και το 750αρι κανει ~130. Εχει νοημα να δωσει τοσα?

Εγω εχω μια προτιμηση σε μονή 12αρα. παιζει ρολο ή μπα?

Πιο πολυ να ειναι αθορυβο θα θελαμε.

Για δωστε μερικες συμφερουσες προτασεις.

Κουτι κοιταει ενα πολυ ακριβο, αυτο εδω

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/CoolerMaster-Cosmos-Rc-1000-RC-1000-KSN1-GP.htm

υπαρχει κατι αλλο σε λογικοτερη τιμη, που θα αξιζε καλυτερα?

Εμενα υπερβολη μου φαινεται, επειδη ουτε υδροψυξη θα μπει, ουτε τιποτα περιεργα πραγματα θα κανει.

Θα βαλει 4 δισκους και 3 DVD, τιποτα ιδιαιτερο δηλ.

Βασικα αν εχει καλη ποιοτητα κατασκευης, χωρις τριξιματα και δονησεις απο τους δισκους, δεν νομιζω να εχει αλλες αναγκες.

Εν τωμεταξυ νομιζω οτι στο παραπανω οι δισκοι μπαινουν με τον παλιο κλασσικο τροπο, οπως δηλ και τα dvd.

Εγω νομιζω πιο βολικο ειναι να μπαινουν εγκαρσια, για βλεπεις 1ο πλανο τις συνδεσεις τους.

αν εχετε καμμια καλη ιδεα ωστε να κοιταξει και εκεινη και μετα ας αποφασισει ο ιδιος αν θελει να προτιμησει το ακριβο που του καρφωθηκε.

Περιμενω προτασεις. :023:

Link to comment
Share on other sites

Το Haf 922 στα χρήματα αυτά είναι καλή επιλογή. Βέβαια μιας και έχει αρκετές τρύπες δεν είναι και ό,τι καλύτερο από θέμα θορύβου (αν είναι κύριο ζητούμενο αυτό).

Τώρα για τροφοδοτικό πιστεύω ένα 550άρι είναι αρκετό μιας και δε θα γίνουν αναβαθμίσεις στο εγγύς μέλλον.

Το αν θα έχει ένα rail 12V ή περισσότερα λίγο σε ενδιαφέρει μιας και ουσιαστικά δεν έχει σημασία (το αν είναι καλύτερο το μονό rail είναι άλλο καπέλο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα ότι θα τρίζει το κουτί αλλά ότι οι εσωτερικοί θόρυβοι θα ακούγονται περισσότερο απ ότι αν το κουτί ήταν 'παντού κλειστό'.

Προσωπικά θα έπερνα το CoolerMaster Silent Pro M600 που είναι και modular (αν ενδιαφέρει κάτι τέτοιο). Φυσικά και το Corsair πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το Coolermaster που λες, διαφημιζει οτι ειναι αθορυβο.

Αυτο ειναι ενα μεγαλο συν για να το προτιμησουμε, αρκει να ειναι εξισου ποιοτικο.

Για τα Μodular ελεγαν οτι στη θεωρια καλο ειναι να μην εχει πολλα βαλε-βγαλε και "παραμορφωνει" τα ρευματα, αλλα μαλλον μονο θεωρια ειναι αυτο ε?

Στην πραξη μαλλον το παραψειριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

To Coolermaster είναι ποιοτικό τροφοδοτικό και ήσυχο, όπως και το Corsair.

Τώρα όσον αφορά αυτά που λέγονται για τα modular έχουν κάποια βάση και πρακτικά μπορεί να υπάρξει στραβή αλλά η πιθανότητα είναι πάρα πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Μodular ελεγαν οτι στη θεωρια καλο ειναι να μην εχει πολλα βαλε-βγαλε και "παραμορφωνει" τα ρευματα, αλλα μαλλον μονο θεωρια ειναι αυτο ε?

Στην πραξη μαλλον το παραψειριζουμε.

Τώρα όσον αφορά αυτά που λέγονται για τα modular έχουν κάποια βάση και πρακτικά μπορεί να υπάρξει στραβή αλλά η πιθανότητα είναι πάρα πολύ μικρή.

+1

Με μη μοντουλαρ μετριας κατασκευής εχεις μεγαλυτερη πιθανοτητα για "παραμορφωσεις" την έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.