Jump to content



Να πάρω Εσωτερική Κεραία ή Ενισχυτή?


viper1442169065

Recommended Posts

Λοιπόν έχω αρχίσει και ψάχνομαι με το θέμα της κεραίας μου που έχω στο pc για την κάρτα tv.

Γενικά δεν είμαι ευχαριστημένος από τη λήψη και πλέον θέλω να γίνει κάτι μια και δεν μπορώ να βλέπω χάλια στην 23άρα οθόνη που πήρα πρόσφατα.

Αυτή που έχω τώρα είναι εσωτερική και την έχω 4-5 χρόνια.

Είναι αυτή στη φωτό.

Τώρα η απορία μου είναι:

Με δεδομένο ότι το δωμάτιό μου βλέπει Υμηττό και κανονικά θα έπρεπε και από εσωτερική κεραία να παίρνω καλό σήμα, τι είναι καλύτερο να κάνω?

Να πάρω κάποια άλλη πιο καλή κεραία όπως πχ αυτή ή να πάρω ένα BOOSTER?

Τι λέτε?

post-19-1442175624,2373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να κοιταξεις προς την ψηφιακη εκπομπη.

οτι παρεις τωρα, σε 2-3 χρονια θα ειναι αχρηστο.

το πολυ παρε μια εσωτερικη κεραια με 20Ε να κανεις προσωρινα τη δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τρελαίνεστε για ψηφιακή εποχή κλπ.

Όταν φτάσουμε εκεί θα πρέπει να αλλάξω και κάρτα TV, οπότε βλέπουμε τότε.

Το θέμα είναι να βελτιώσουμε την κατάσταση όπως είναι τώρα.

Να τρυπήσω τοίχο για να βάλω εξωτερική δεν παίζει.Άλλωστε έχουμε ήδη 2 εξωτερικές για τις 2 βασικές τηλεοράσεις του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε έχουμε ήδη 2 εξωτερικές για τις 2 βασικές τηλεοράσεις του σπιτιού.

Kαλα τοτε γιατι παιδευεσαι με τις εσωτερικες?Παρε εναν ενυσχυτη,μπορεις να περασεις το καλωδιο απο το κατω μερος τις πορτας του δωματιου ανοιγοντας μια μικρη τρυπουλα κατω-κατω και πηγαινοντας το καλωδιο γυρω απο την κασα δεν φενεται τπτ και δεν τρυπας και τοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα τοτε γιατι παιδευεσαι με τις εσωτερικες?Παρε εναν ενυσχυτη,μπορεις να περασεις το καλωδιο απο το κατω μερος τις πορτας του δωματιου ανοιγοντας μια μικρη τρυπουλα κατω-κατω και πηγαινοντας το καλωδιο γυρω απο την κασα δεν φενεται τπτ και δεν τρυπας και τοιχο.

Δεν κατάλαβα πώς μπλέκεις τις εξωτερικές κεραίες με τον ενισχυτή και την κάρτα tv.

Προτείνεις να συνδέσω την κάρτα tv με την εξωτερική κεραία?Πώς?Αφού έρχεται ένα καλώδιο από την κάθε κεραία και πάει κατευθείαν στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι σε εσωτερικους ενισχυτες οι οποιοι κανουν και την δουλεια του διακλαδωτη δλδ απο μια πηγη (κεραια) δεχονται το σημα και το διανεμουν σε 2 ή και περισσοτερες τηλεορασεις αναλογως τον ενισχυτη.(οι κλασικοι ενισχυτες "του κιλου" των 10 ευρω συνηθως εχουν 1 εισοδο κεραιας και 2 εξοδους για ΤV.)

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι σε εσωτερικους ενισχυτες οι οποιοι κανουν και την δουλεια του διακλαδωτη δλδ απο μια πηγη (κεραια) δεχονται το σημα και το διανεμουν σε 2 ή και περισσοτερες τηλεορασεις αναλογως τον ενισχυτη.(οι κλασικοι ενισχυτες "του κιλου" των 10 ευρω συνηθως εχουν 1 εισοδο κεραιας και 2 εξοδους για ΤV.)

Σαν αυτό ας πούμε?

http://cgi.ebay.co.uk/2-Way-Antenna-Aerial-Amplifier-Signal-Booster-TV-UHF-FM_W0QQitemZ260447949031QQcmdZViewItemQQptZUK_ConElec_TVAerials_RL?hash=item3ca3e850e7

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι ευχαριστημένος από τη λήψη και πλέον θέλω να γίνει κάτι

Αν σου χάλασε τώρα το σήμα, δες τις επαφές κεραίας και της καρτας σου γιατί εμένα σε μια κάρτα χάλασαν οι επαφές της κάρτας και το σήμα μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

Nαι στο περιπου :023:

Θα τους βρεις σε καταστηματα με ηλεκτρονικα κτλ ή ακομα και στα Praktiker/Μedia Markt εχω δει.Μπορεις μετα να καταργησεις τη μια απο τις δυο εξωτερικες κεραιες και να κρατησεις αυτη που δινει το καλυτερο σημα :p αρκει ο ενισχυτης να υποστιριζει τον καταλληλο αριθμο εξοδων TV που σου χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω αυτό:

http://www.giantgadgets.com/ggg/pics/House_hold_CATV_Signal_Amplifiers/House_hold_CATV_Signal_Amplifiers_g.jpg

Τα βύσματα εξόδου είναι τα κλασικά?Γιατί δε μου φαίνονται συμβατά με το καλώδιο που θέλω να πάρω:http://images.channeladvisor.com/Sell/SSProfiles/73000535/Images/3/5M%20TV%20Aerial%20M-F%20UK%20Seller%201.JPG

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.