Jump to content



Χαλασμένο laptop και εγγύηση


Necro

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρόνια σε όλους!

Το laptopτης φίλης μου έβγαλε artifacts και θέλει αντικατάσταση. Πήρα τηλέφωνο στο πλαισιο και μ λένε πως αγοράστηκε 1,5 χρόνο πριν και δεν έχει εγγύηση(ήταν 1 χρόνο). Εγώ του είπα δεν ισχύει το 2 χρόνια της ΕΕ? Και μου είπε πως ισχύει για ότι αγόρασες από Μάιο του 2009, αυτό ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων. Η εγκύκλιος αυτή της ευρωπαικής ένωσης δεν ισχύει εδώ? Διάβασα πολλά άρθρα κτλ, προσπάθησα να βρω με search και εδώ μέσα τα αντίστοιχα threads ανεπιτυχώς(μία ο firefox μία η αναζήτηση μου σπάσαν τα νεύρα, συγγνώμη...). Εν ολίγοις μπορώ να εκτυπώσω το νόμο και να απαιτήσω αντικατάσταση του laptop ή ισχύει αυτό το παράξενο για μετά Μαίου? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς δεν δικαιούσαι αντικατάσταση του laptop για μια βλάβη, αλλά επισκευή αυτής. Κατά δεύτερον δεν έχει νόημα να εκτυπώσεις κανέναν νόμο και να το πας σε κατάστημα....τα νομικά στους νομικούς ή βάλε δικηγόρο ή ας το. Παρεμπιπτόντως ο "νόμος" εξαιρεί τα προϊόντα αιχμής απο την 2ετία...όσα cases φτάσαν σε δίκη, όλε μέχρι σήμερα είναι υπέρ του retailer αλλιώς θα υπήρχε δεδικασμένο και κανείς δεν θα τόλμαγε να εμπορευθεί προϊόντα με 1 χρόνο εγγύηση Ή θα την επέκτεινε μόνος του στα 2 minimum.

Y.Γ. ασχέτως νόμων και εξυπηρέτησης και retailer, όταν απο το 2008 όλοι σχεδόν οι οίκοι φορητών (πλην 2-3 που είναι και από τα χειρότερα) έχουν καθιερώσει την 2ετία και μάλιστα με πολλά after sales added values, ο Έλλην πάει και αγοράζει αυτό με τον 1 χρόνο και μετά μόλις του κλας το μπόαρντ, σκούζει σαν τη γάτα μήνα Ιανουάριο, sorry, αλλά καλά να πάθει.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς δεν δικαιούσαι αντικατάσταση του laptop για μια βλάβη, αλλά επισκευή αυτής. Κατά δεύτερον δεν έχει νόημα να εκτυπώσεις κανέναν νόμο και να το πας σε κατάστημα....τα νομικά στους νομικούς ή βάλε δικηγόρο ή ας το. Παρεμπιπτόντως ο "νόμος" εξαιρεί τα προϊόντα αιχμής απο την 2ετία...όσα cases φτάσαν σε δίκη, όλε μέχρι σήμερα είναι υπέρ του retailer αλλιώς θα υπήρχε δεδικασμένο και κανείς δεν θα τόλμαγε να εμπορευθεί προϊόντα με 1 χρόνο εγγύηση Ή θα την επέκτεινε μόνος του στα 2 minimum.

Y.Γ. ασχέτως νόμων και εξυπηρέτησης και retailer, όταν απο το 2008 όλοι σχεδόν οι οίκοι φορητών (πλην 2-3 που είναι και από τα χειρότερα) έχουν καθιερώσει την 2ετία και μάλιστα με πολλά after sales added values, ο Έλλην πάει και αγοράζει αυτό με τον 1 χρόνο και μετά μόλις του κλας το μπόαρντ, σκούζει σαν τη γάτα μήνα Ιανουάριο, sorry, αλλά καλά να πάθει.

Δεν είναι όλοι σαν εσένα ή εμένα. Άμα πήγαινες υποθέτω εσύ να αγοράσεις ένα πχ. χαλί στη μοιραράκι πολύ πιθανόν να σου πλάσαρε ότι γούσταρε. Για αυτό σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το σχόλιο σου άστοχο και περιττό.

Καλή χρονιά σε όλους ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.