Jump to content



Πρόβλημα σε Z-5500


lunatic89

Recommended Posts

Παιδιά ξαφνικά δεν παίρνουν ρεύμα τα ζ-5500 του αδερφού μου... Τα άνοιξα να δω μήπως υπάρχει τίποτα περίεργο στην πλακέτα τους αλλά δεν είδα κάποιο καμένο πυκνωτή ή κάτι περίεργο τέλοσπάντων.

Το πάνελ τους δεν ανάβει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαφνικά δεν παίρνουν ρεύμα τα ζ-5500 του αδερφού μου... Τα άνοιξα να δω μήπως υπάρχει τίποτα περίεργο στην πλακέτα τους αλλά δεν είδα κάποιο καμένο πυκνωτή ή κάτι περίεργο τέλοσπάντων.

Το πάνελ τους δεν ανάβει καθόλου.

Βασικά αν κατάλαβα καλά ,

τα ηχεία παίζουν απλά δεν φωτίζει το panel ? αν είναι έτσι είναι ένα κλασσικό πρόβλημα των συγκεκριμένων ηχείων, δηλαδή όχι ακριβώς των ηχείων, αλλά του panel. Απλά ανοίγεις το panel και αλλάζεις μια ασφάλεια που έχει εκεί, και μετά θα φωτίζει κανονικά.

Τώρα εαν είναι κάτι άλλο, δεν ξέρω, αλλά δεν χάνεις τπτ, να αλλάξεις την ασφάλεια που έχει μεσα, τπτ το δύσκολο δν είναι.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να πεις στον djcosmo να παρετε το δημο να ερθει να τα μαζεψει για ανακυκλωση....

Εσύ δοκίμασε να μείνεις μια φορά οντόπικ....

@mageneer

Αν έπαιζαν τα ηχεία δεν θα έλεγα ότι δεν πάει ρεύμα.

Οταν λέω δεν πάει ρεύμα εννοώ είναι νεκρά τελείως...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πάει ρεύμα από την μπρίζα στο γούφερ.Από κει και πέρα δεν ξέρω

Δίπλα απ το κουμπάκι ον-οφφ έχει κάτι που μοιάζει με ασφάλεια και λέει

Fuse Rating
T2AH 250V
(2A, Time delayed)

Αυτό τι είναι?

Αυτό με το πάνελ το ανέφερα γιατί θα μπορούσε να ανάβει το πάνελ και να μην ακούγεται ήχος.

lunatic added 12 Minutes and 39 Seconds later...

Βασικά αυτό το fuse απ ότι βλέπω σε site του εξωτερικού παίζει ρόλο κ θα μπορούσε να το προκαλέσει. Αλλά ας πει και κάποιος που ξέρει απ αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Fuse Rating
T2AH 250V
(2A, Time delayed)

Αυτό τι είναι?

Aυτό είναι οι πληροφορίες της ασφάλειας. Κοιτα, απλά πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά (όχι πλαίσιο και τέτοια) και αγοράζεις 5-6 από αυτές.Ειναι πολύ φθηνές. Αν την αλλάξεις και παίζει κανονικά όλα καλά και κρατας τις υπόλοιπες μήπως σου ξανατύχει τπτ τέτοιο.

Τώρα αν δεν δουλέψει δεν έχω ιδέα, μιας και δεν έχω ( ακόμα :p ) τα ηχεία αυτά. Βασικά ήθελα να σε ρωτήσω... Όταν λες ότι τα ηχεία δεν πέρνουν ρεύμα, το πάνελ εμφανίζει πληροφοριές και ας μην έχει φωτισμό? ή είναι τα πάντα εντελώς νεκρά?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα πάντα εντελώς νεκρά...Είναι πολύ απλά σα να μην τα έχεις στην πρίζα.

Η ασφάλεια που λέω είναι ακριβώς όπως στην φωτό

IMG_4518.JPG

Μπορώ να ελέγξω κάπως αν φταίει αυτή για να μην τρέχω άδικα σε μαγαζί με ηλεκτρονικά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την ελέγξεις με ένα πολύμετρο. Αν είναι ok θα πρέπει να σου βγάζει την ένδειξη 0 ohms πάνω στο πολύμετρο, αλλιώς αν είναι καμένη θα τείνει στο άπειρο...

σωστος ο παιχτης....μ αρεσεις!!!κανε οτι σου λεει...προσεξε την κλιμακα στο πολυμετρο....αν και δεν βλεπω να φταει η ασφαλεια...το προβληματακι ειναι στην κεντρικη πλακετα μεσα στο sub....αλλα μακαρι να ειναι η ασφαλεια!

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, ούτε 'γω πιστεύω ότι φταίει αυτή η ασφάλεια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...its worth a try, anyway. Μακάρι να είσαι πάντος μέσα στην εγγύηση να μην σκοτίζεσαι και πάρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρε συ σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών πάρε ένα κουτάκι ασφάλειες να έχεις κιόλας φτηνές είναι και δοκίμασε να δεις. Εμένα μου είχε τύχει παλιότερα σε κάποια logi που είχα εδώ να μην ανάβουν μέχρι που άλλαξα την ασφάλεια και δούλεψαν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρε συ σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών πάρε ένα κουτάκι ασφάλειες να έχεις κιόλας φτηνές είναι και δοκίμασε να δεις. Εμένα μου είχε τύχει παλιότερα σε κάποια logi που είχα εδώ να μην ανάβουν μέχρι που άλλαξα την ασφάλεια και δούλεψαν αμέσως.

Ρε γμτ πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο τώρα....Είναι κλειστά σήμερα... Πήγα σε ένα που ήξερα μήπως 1/1.000.000 ήταν ανοιχτό αλλά δεν ήταν...Φαντάζομαι το πράκτικερ δεν θα έχει τέτοιες ε?

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν βλεπω να φταει η ασφαλεια...το προβληματακι ειναι στην κεντρικη πλακετα μεσα στο sub....

Ήθελα να ξερα που τα βλέπεις εσύ.....?

Σε όλα τα ξένα site έλεγαν ότι φταίει η ασφάλεια και το ίδιο λένε και τα παιδιά εδω.....

Λοιπόν τελικά το πρόβλημα ΗΤΑΝ η ασφάλεια και όλα ειναι οκ τώρα.....

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, ούτε 'γω πιστεύω ότι φταίει αυτή η ασφάλεια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

:108::108::108::108::108::108: παλι καλα!!!το ειπα γιατι την επαθα με ενα philips παλιο και αλλαζοντας την ασφαλεια δεν εγινε τπτ στο πανελ....και γενικα νεκρα@μετα διαπιστωσα οτι την ειχε κανει ενας ΑΕ216Κ και τα πραγματα δεν ειχαν γυρισμο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα παντου στο ιντερνετ εβρισκα την ασφαλεια να φταιει...Κ εφόσον είπα οτι δεν ειδα τίποτα σκασμενο στην πλακέτα...Τεσπα δεν εχει σημασια...

Το θέμα είναι οτι με το ψάξιμο που έκανα είδα ότι δεν ειναι κ πολυ σπάνιο να το παθαίνουν αυτό τα Ζ-5500.... Αρα οι κάτοχοι αυτών των ηχείων πάρτε καμια ασφάλεια για καβάτζα για καλό και για κακό....

Αυτές που πήρα εγώ έκαναν 1.5 ευρώ οι 10άδα.... Τίποτα δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

xmm ωραία, χαίρομαι που το προέβλεψα :p μου 'ρχεται τώρα ένα αυτάρεσκο evil laughter για κάποιο λόγο, xD ίσως επειδή θα τα πάρω και 'γω τα z5500 . Απλά όταν τα βρω available κάπου (όοοοταν), μαζί με αυτά θα πάρω και ένα κουτί με ασφάλειες.... muahahahahaha... ότι να 'ναι μουφό logitech products (λέμεεε τώρα), σαν ένα headset που το έχω στείλει rma στο multirama 180 φορές (άσχετο, πολλύ αργό rma στα multy...μακριά....)

Link to comment
Share on other sites

πάντως, σε γενικές γραμμές είστε ευχαριστημένοι? Εννοώ από απόδοση. Κάτι άλλο, αυτό δεν το καταλαβαίνω, γιατί υπάρχει τόσο χαμηλή διαθεσιμότητα? σταμάτησε η logi να τα πουλάει για κάποιο λόγο? ή βγάζει πολύ λίγα για κάποιον άλλο λόγο? βασικά έχω την αίσθηση ότι πουλούσαν πολύ τρελά τα ηχεία αυτά, και συνήθως όσο πουλάει κάτι δεν το σταματάνε... Εκτός και αν απλός τα ελληνικά μαγαζιά δεν τα φέρνουν, γιατί έτσι τους γουστάρει lol...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.