Jump to content



Προβλημα freeze με το PC.


Eraptura

Recommended Posts

Ρωτησε ο αδερφος μου το αφεντικο του μιας και δουλευει σε μαγαζι υπολογιστων. Κατα 99% υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας του refresh rate. Ο μονος τροπος λυσης ειναι να τρεχεις τα games σε window mode. 2 μερες τωρα που τα τρεχω σε window δε μου εχει κανει κανενα κολλημα ακομη....

Μηπως εχει ακουσει κανενας απο εσας κατι σχετικο με αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι καπου το ειχα ξανακουσει.Έπεφτε το refresh rate οταν επαιζε παιχνιδια και η λυση σου-μαλλον- ειναι το ΝVRefreshTool

για τσεκαρε το! http://www.majorgeeks.com/download.php?det=1457

εαν εξακολουθησει το προβλημα και δεν ειναι 100% λογω προβληματος του παιχνιδιου(ελπιζω να στο κανει σε ολα τα παιχνιδια το προβλημα,ε?) τοτε δοκιμαζεις και αυτη τη λυση:

1. Catalyst Control Center

2. Display Option menu

3. 3D Refresh rate Override option

4. Αλλαζεις την αξια απο Disable στο refresh value του monitor σου ( 60Hz? )

6. Click Apply & OK

7. Επανεκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι εγινε?Εχουμε κανενα αποτελεσμα ή ακομα τιποτα?

Λοιπον το ΝVRefreshTool δεν μου τρεχει... Το Catalyst Control Center στα win7 64bit δεν εχει την επιλογη για Refresh rate Override.

Ομως κατεβασα το DSEO( Driver Signature Enforcement Overrider ) ειναι ενα προγραμμα για να τρεχεις προγραμματα που θελουν digital signature. Ετσι καταφερα και ετρεξα το ATI tray tools και εκανα Refresh Lock στην αναλυση που τρεχω τα games....

Τωρα μονο ο χρονος θα δειξει. Μεχρι στιγμης δεν εχω προβληματα. Οταν εχω νεα θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ουτε και αυτο αφησα σημερα το PC ανοιχτο ολο το βραδυ... και δεν κολλησε και το πρωι που επαιξα δυο ωριτσες μια απο τα ιδια... Μαλλον θα ζησω με αυτο πλεον.. Βαριεμαι να ξανατρεχω benchmarks και μια απο την αρχη.. Θα κανω ενα φορματ αυτο τον καιρο μετα απο εκει θα ξανασχοληθω ξανα... Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας και θα προσπαθησω να ξαναγραψω οταν θα λυθει το θεμα μια και καλη για να μπορεσετε τουλαχιστον να ξερετε τι να κανετε οταν βρεθειτε στη ιδια κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αρκετες ημερες .... Εκανα φορματ και περασα τα win7 64bit ATI edition...

Εκανα ενα BIOS update μπας και.. απο τοτε το freeze εχει αλλαξει μαντεψτε εκανα αναβαθμιση του προβληματος μου.. (ναι τα καταφερα και σε αυτο) τωρα μου πεταει Black Screen Of Death αλλα ... σε τυχαια χρωματα δλδ μια φορα ασπρη, μια μπλε, μια κοκκινη καταφερα να αλλα πνοη στο BSOD και το εκανα RCSOD (random color screen of death)

γιουπι γιουπι ειμαι περιφανος για το PC μου....

Κανενα σχολιο;

Μην ξεχασω φορεσα και την παλια καρτα γραφικων (9800GT) στο τριτο slot και ετσι εχω και physX ενεργοποιημενο για ολα τα games που το υποστηριζουν..

Link to comment
Share on other sites

τον σκληρο δεν τον σκεφτηκε κανεις ρε παιδια??εχω δει να κανει υπολογιστης διαφορα κολληματα λογο σκληρου.και δν ηταν καν αυτος που ειχε τα windows.δοκιμασε να αλλαξεις τα καλωδια τα σατα και τρεξε ενα diagnostic στους σκληρους

+100

σημειωσε το error code της μπλε οθονης για επιβεβαιωση οτι ο σκληρος εχει το προβλημα...περνα τα windows στον αλλο σκληρο

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να καταλαβω...αλλαξες τα παντα εκτος απο σκληρους και εξακολουθεις να εχεις το ιδιο προβλημα...μαλλον δεν ειναι οι καρτες.

η καθε μπλε οθονη σου γραφει error code (πχ 0χ0000000125) απο το οποιο βγαζεις συμπερασμα (στο παραδειγμα ειναι η ram). ακομα και μη λαμβανοντας υποψη αυτο...1+1 κανει 2, αυτο που δεν αλλαξες κανει το προβλημα, περα απο σκληρο,πχ καμια καρτα ηχου, controller κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με το freeze που κανει δεν εχω μπλε οθονη και αν εχω μπλε οθονη ειναι ολοκληρη μπλε τιποτα αλλο ουτε γραμματα ουτε errors(αυτο ειναι και το προβλημα και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει). Δεν εχω τιποτα αλλο πανω μονο τις 3 καρτες γραφικων και τα USB συμπραγαλα (εκτυπωτης, καμερα, κλπ...)

Link to comment
Share on other sites

δες απο το event viewer

start--γραφεις event viewer--custom views--administrator events--κλικαρεις οπου δεις error (με το θαυμαστικο κοκκινο) απο κατω στο general σου γραφει το κωδικο...προσπαθησε να βρεις την ωρα που εγινε το freeze..

τωρα, κατ'αρχην οπως γραφεις στην αρχη καταλαβα για 2 καρτες γραφικων, οχι 3.

δευτερον, δοκιμασε χωρις τις usb συσκευες (μηπως καποιο ελλατωματικο hub?) 'η driver καθως και σκληρο δισκο...χωρις να αποκλειεται οτι καποιος driver απο καρτα γραφικων 'η οτιδηποτε, παραειναι διαβολικη συμπτωση να εκανε ο παλιος υπολογιστης freeze και ο νεος να κανει παλι και να φταινε οι νεοι drivers

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσο καιρο βρηκα οτι φταινε οι drivers απο τις καρτες γραφικων...

Ολο το Internet βουκηνο το εχει οι 4870 , 57xx και 58xx εχουν καποια θεματα με τους drivers οι ΑΤΙ δεν το διαψευδει αλλα ουτε και συμφωνει με αυτο αφου κατηγορησε την microsoft για ενα Update που εβγαλε οτι δημιουργει καποιο προβλημα στις καρτες....

Σας παραθετω και δυο threads απο αλλα forums...

http://www.ngohq.com/news/17221-ati-catalyst-vertical-stripes-hotfix-for-hd-5800-series.html

http://www.tomshardware.com/news/ATI-Radeon-Gray-Screen-Crash,9529.html?xtmc=grey_stripes&xtcr=12

και μαλλον αυτο το προβλημα εξηγει και τα freeze στο δικο μου..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.