Jump to content



ερωτηση τελευταιας στιγμης για 915p chipset


mik

Recommended Posts

Χαιρετε σε ολους.

Ειναι το πρωτο ποστ που κανω και θελω την συμβουλη σας

Εχω εναν p4 στα 3.2@3.8 (υδροψυξη By eleven) σε μητρικη abit 1c7-max3 και μνημες kingston value 2x512 που παιζουνε σε 1:1 αλλα με χαλαρα βεβαια timings(πηρα τωρα utt να δοκιμασω) και γραφικων galaxy 6600 gt agp8 (580 gpu, 1.10 ddr3)

επειδη to socket 478 ειναι παλιο ειπα να παω σε lga 775 μιας και η αναζητηση για καλο κομματι σε amd 3500+ 64bit δεν υπηρξε επιτυχης.

Eτσι ειπα να παω σε chipset 925 αλλα ο hadji και ο eleven με συμβουλεψαν να το αφησω μιας και δεν ξερει κανεις με τις ddr2 τι παιζεται (απατητα χωραφια)

Ετσι κατεληξα σε 915 chipset μια καi1) παιζουνε οι ddr κai ddr2

2) Ειναι πιο φτηνες

3) υποστηριζουνε τους intel 6xxx 64 bit (για μελλοντικη αναβαθμιση cpu αν και το 925 ειχει πιο πολυ μελλον)

Η μητρικη που εχω στα υποψη μου ειναι η abit ag8.

Tην βρηκα σε καλη τιμη 122 τελικη συν μεταφορικα απο την αθηνα και αυριο μαλλον θα την παραγγειλω.

Την περνω αυτην μιας και οι utt θελουνε πολυ ρευμα(3.4 συνηθως) η μητρικη δινει 3.2 οποτε πιστευω σε πιο χαλαρα timings να παιξουνε . Οχι βεβαια πολυ καλα αλλα να παιξουνε.

Θελω να ρωτησω εαν κανεις την ξερει την μητρικη και εαν η σκεψη που κανω κατα την αποψη σας ειναι σωστη

Ευχαριστω πολυ παιδια

Link to comment
Share on other sites

Για μένα,που έχω 925Χ chipset,θα σου έλεγα ότι αν δε σε ενδιαφέρει και πολύ το overclock τότε OK.

’ν όμως σε ενδιαφέρει,έχε υπόψην σου ότι το PCIe Lock ΔΕΝ δουλεύει στα 915P/925x.

Συνεπώς δύσκολα θα δείς πάνω από 250MHz FSB...

Πάντως οι DDR2 μνήμες δεν είναι και τόσο άσχημες τελικά,στο sandra δίνουν ένα νούμερο γύρω στο 6000 (Buffered).

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2124&p=2

Για του λόγου το αληθές.

Αν θές να σου μείνει κάτι (μέχρι να βγούν οι διπύρηνοι) τότε πάρε 925ΧΕ Chipset (1066MHz FSB+,PCIe Lock) που δεν έχει κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μια και πολυ λιγοι ανεβηκανε σε αυτα τα chipset ακολουθησα την λογικη (hadji εσυ θα την πληρωσεις μαλλον στο τελος) και πηγα σε amd 3500+

Συγνωμη σε οσους κουρασα με της ερωτησεις μου

Η νεκροψια θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mik

Τελικα μια και πολυ λιγοι ανεβηκανε σε αυτα τα chipset ακολουθησα την λογικη (hadji εσυ θα την πληρωσεις μαλλον στο τελος) και πηγα σε amd 3500+

Συγνωμη σε οσους κουρασα με της ερωτησεις μου

Η νεκροψια θα δειξει

νεκροψια στον 3500 .......... χμμμμμμ τι ενοεις ????

Link to comment
Share on other sites

μην τον ακούς, μικρέ kilgi και μην ανησυχείς. Ο AMD σου και το socket 939 θα σε καλύψουν για πολύ καιρό...

ΠΟΙΑ ΝΕΚΡΟΨΙΑ ΡΕ ΚΑΦΡΕ? ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ άντε κοιτάχτε τα πυρότουβλά σας. Ο amd μου (axmd1600fqq3b) overvoltaged (1.8) και overclocked (1.7GHz) με φορτίο κ μια σκατένια χάλκινη coolermaster με 6άρι fan έχει 45C

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με παρεξηγησατε.

Αυτο που ενοουσα με την νεκροψια ειναι οτι επειδη μου εχουνε πει αλλα παιδια οτι αυτην την στιγμη δεν υπαρχουν καλα κομματια amd 3500+ για overcklocking. Μεχρι 2500 mhz πηγαινουνε τωρα.

Επισης επειδη πρωτη φορα παιρνω amd και δεν ξερω την τυφλα μου θα ειναι κατι πολυ καινουργιο για μενα.

Μακαρι το κομματι που θα μου ερθει να ειναι καλο για να κανω παρτι και να το overcklockaro sta 2600-2700

ευχαριστω για τις ευχες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.