Jump to content



7200Gs....Πιθανο προβλημα... (?)


ozigiorgos

Recommended Posts

Καλησπερα... υστερα απο αρκετο καιρο ξανα μπαινω στην παρεα σας... χρειαζομαι την βοηθεια σας !! :053: Χτες επισκέφτηκα ένα συγγενικό μου πρόσωπο που είχε ένα θέμα με το pc του.... του έβγαζε κάτι περίεργες γραμμές στην οθόνη... έκανα scan με Σ&D spybot και με avg και δη βρήκαν τίποτα από ιούς... του προτείνω να κάνουμε format μιας και ήταν ο καιρός του... :042:

καθώς ξεκινάω να περάσω τα windows βλέπω ότι μου έβγαζε το σύμβολο των δολαρίων και στην ασπρόμαυρη οθόνη στην αρχή.. κάνω το format περνάω windows μπαίνουν κανονικά..εξαφανισμένες οι γραμμές αλλα τα δολαριάκια στην αρχή παρέμεναν... ξεκινάω περνάω drivers από την Nvidia 7200GS και με το που τελειώνει η εγκατάσταση πριν καν κάνω το restart τσούπ νάτες πάλι οι γραμμούλες!!:095: όπως καταλαβαίνετε η 7200 κατά 80%+ τα έχει παίξει και χρειάζεται αντικατάσταση (κατά την άποψη μου)... εάν τα ''συμπτώματα' που περιέγραψα είναι όντως από την κάρτα γραφικών κάπου εδώ θέτονται και οι ερωτήσεις μου... τι κάρτα προτείνεται να βάλει? ανάλυση δεν χρειάζεται τεραστια αλλα μια συμπαθητική ανάλυση ώστε να παίζει άνετα παιχνίδια τύπου cod (από 2 μέχρι 6:112:) χωρίς να έχει θέμα από τα γραφικά του... η μητρική είναι gigabyte και συγκεκριμένα η GA-M61VME-S2 με chipset τις nvidia...

Να σημειωθει οτι αυτες οι γραμμες δεν ειναι σταθερες αλλα κε το ποντικι να περασει απο πανω αλλαζουν ή εξαφανιζονται (μεχρι να υπαρξει παλι κινηση στο χωρο οπου βρισκονταν)

Link to comment
Share on other sites

αιωνια της η μνημη. μαλλον επεσε στο bumpgate της nvidia.

τυχερος δηλ ηταν. 7200 καλυτερα καμμενη.

λοιπον οτι και να παρει καλυμμενος ειναι.

εγω μολις διαπιστωσα οτι με μια 4670 παιζεις COD MW2 ακομα και στα 1920*1080. Φαντασου...

οποτε οτι και να παρει 4670, 5670, 4850, 5750, θα παιζει ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Το συστημα περιλαμβανει εναν Άθλον 46 X2 4200+ ,2gb ram (μοντέλο δυστυχώς δεν το συγκράτησα) 500gb σκληρό την μητρική που προανέφερα και 500 η 550w τροφοδοτικό (με επιφύλαξη γιατί δεν το κοίταξα ^^)

Αυτό που με 'απασχολεί' είναι ο τύπος μνήμης τις κάρτας...αν δη κάνω λάθος η 7200 είναι DDR2..υπάρχει θέμα μήπως αν η κάρτα είναι DDR3 η και DDR5?

Να προσθέσω ότι εάν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση για κάποια κάρτα θα ήθελα να περιέχει και vga έξοδο όχι μονο dvi-i

Link to comment
Share on other sites

oχι, δεν παιζει ρολο η μνημη της καρτας με το συστημα, ας εχει απο DDR μεχρι GDDR5, οσο πιο νεα τοσο πιο καλη.

oυτε αναγκη εχεις το D-SUB (vga). Οσες καρτες εχουν 2 dvi, δινουν και εναν ανταπτορα dvi->d-sub(vga) και ειναι ακριβως το ιδιο.

Εχεις πολλες επιλογες, ειδικα αν κοιταξει και μετχ υπαρχουν και ευκαιριες.

πχ

4670 ~40 μτχ 60 καιν

5670 ~70-90 καιν

4850 ~50-60 μετχ

4870/4890 ~80-100 μετχ, ισως και φτηνοτερα

5750 ~100-110 καιν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια.. τελικα επελεξε αυτη εδω να παρει

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510

Του ειπα οτι με τα chipsets που μου ειπατε θα ειναι καλυμενος ακομα και για καινουργια παιχνιδια (COD MW2..αντε επιτελους να το καψουμε παρεουλα :101::042:) και τελικα κατελιξε σε αυτην την καρτα... :) Ευχαριστω παιδια για αλλη μια φορα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.