Jump to content



Q6600 overclocking help !!!


vasilisx360

Recommended Posts

ρε παιδιά με το setfsb τι κάνω ?

πως και γιατί το χρησιμοποιώ ?

Mε αυτο αλλαζεις το FSB μεσα απο τα windows και δεν χρειαζεται να μπαινεις στο bios καθε τρεις και λιγο.

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να βαλεις τον σωστο clock generator για να δουλεψει, δοκιμασε αυτον που σου ειπε ο overclocked να δεις αν δουλευει, αν και απο οσο ξερω αυτος ειναι για Χ48 chipset, τωρα αν κανει και για το Ρ45...

τώρα για τις ram εγώ υποτίθεται ότι τις πήρα γιατί είναι 1066 αλλα δεν ξέρω αν είναι όντως !!

Nαι 1066MHz ειναι οι μνημες αλλα με 8GB δεν το βλεπω να παιζουν εκει πανω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Ειλικρινα δεν καθησα να διαβασω το λεγομενα των προλαλησαντων,σορρυ.

Αν δεν εχεις το τελευταιο ΒΙΟΣ βαλτο οπως και να εχει.

Απο εκει και περα αν η μητρικη υποστηριζει fsb 1600 παιζει στανταρ στα 400 και με 8γιγα.Αν δεν παιζει ειναι θεμα επεξεργαστη.Οι quad δεν εχουν θεμα ρευματος-συχνοτητας αλλα και θεμα fsb.Δηλαδη μπορει να βρισκει τοιχο απο fsb...αν και ειναι μικρο για να εχει προβλημα.

Βαλτα ολα μαμα και δοκιμασε ξανα με οσο χαμηλοτερες μνημες μπορεις αν και δε θα εχεις προβλημα στα 8Χ400 με 800αρες μνημες.Δεν κερδιζεις κατι ουσιαστικο με το να τις βαλεις 1066(533 δηλαδη)..απο τη στιγμη που το bus παραμενει στα 400.Το μονο που θα πειραξεις ειναι το cpu voltage,cpu ratio,strap και mem speed.

Nos-Dio added 8 Minutes and 0 Seconds later...

Ai tuner:manual

ratio:8

fsb:400

fsb strap:400

dram freq:ddr2-800

τα πρωτα 5 timings στο 5-5-5-15 τα υπολοιπα οπως τα εχει.

cpu voltage:1.4@1.35 max...

loadline calibration:enabled

cpu spread:disabled

pci-e soread:diabled.

Ολα τα αλλα καραμαμα!!

Αν δε σου παιξει με αυτα λυπαμαι αλλα ειναι μπανανα το κομματι σου εφοσον λες οτι παιζει σταθερος στα 3.3 και η μητρικη υποστηριζει 1600 fsb.Οτι μπορει να ζοριζεται επειδη εχεις 8γιγα μπορει αλλα δεν ειναι λογικο να μη παιζει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά sorry για τις ηλίθιες ερώτησης μου ... αλλα ο clock generator τι είναι ?

είναι το fsb strap το north bridge ?

Oχι βρε, αυτο ειναι για το setFSB, για να αλλαζεις το FSB μεσα απο τα Win.:)

Κοιτα το attachment, τρεχεις το setFSB, βαζεις τον clock generator (αυτον που σου ειπε ο overclocked, δηλ. ICS9LPRS918BKL) στο κουτακι και πατας το "Get FSB".Aν ειναι ο σωστος θα πρεπει να σου δειξει αυτο που εχεις βαλει απο το bios (αυτο που λεει και το CPU-Z).

stealth

post-7559-1442175642,7286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν καθησα να διαβασω το λεγομενα των προλαλησαντων,σορρυ.

Αν δεν εχεις το τελευταιο ΒΙΟΣ βαλτο οπως και να εχει.

Απο εκει και περα αν η μητρικη υποστηριζει fsb 1600 παιζει στανταρ στα 400 και με 8γιγα.Αν δεν παιζει ειναι θεμα επεξεργαστη.Οι quad δεν εχουν θεμα ρευματος-συχνοτητας αλλα και θεμα fsb.Δηλαδη μπορει να βρισκει τοιχο απο fsb...αν και ειναι μικρο για να εχει προβλημα.

Βαλτα ολα μαμα και δοκιμασε ξανα με οσο χαμηλοτερες μνημες μπορεις αν και δε θα εχεις προβλημα στα 8Χ400 με 800αρες μνημες.Δεν κερδιζεις κατι ουσιαστικο με το να τις βαλεις 1066(533 δηλαδη)..απο τη στιγμη που το bus παραμενει στα 400.Το μονο που θα πειραξεις ειναι το cpu voltage,cpu ratio,strap και mem speed.

Nos-Dio added 8 Minutes and 0 Seconds later...

Ai tuner:manual

ratio:8

fsb:400

fsb strap:400

dram freq:ddr2-800

τα πρωτα 5 timings στο 5-5-5-15 τα υπολοιπα οπως τα εχει.

cpu voltage:1.4@1.35 max...

loadline calibration:enabled

cpu spread:disabled

pci-e soread:diabled.

Ολα τα αλλα καραμαμα!!

Αν δε σου παιξει με αυτα λυπαμαι αλλα ειναι μπανανα το κομματι σου εφοσον λες οτι παιζει σταθερος στα 3.3 και η μητρικη υποστηριζει 1600 fsb.Οτι μπορει να ζοριζεται επειδη εχεις 8γιγα μπορει αλλα δεν ειναι λογικο να μη παιζει.

nos έβαλα το βίος μαμά και έκανα ότι μου είπες ....

για το μονο που δεν ξέρω είναι :

pci-e soread:diabled. στο bios μου είναι : pcie spread spectrum

εγώ αυτό έβαλα disable .. όλα τα αλλα όπως είπες

αλλα το μηχάνημα δεν ανοίγει ...

αυτό τώρα είναι πρόβλημα ου mobo η του cpu ?

vasilis-x360 added 4 Minutes and 57 Seconds later...

nos έβαλα το βίος μαμά και έκανα ότι μου είπες ....

για το μονο που δεν ξέρω είναι :

pci-e soread:diabled. στο bios μου είναι : pcie spread spectrum

εγώ αυτό έβαλα disable .. όλα τα αλλα όπως είπες

αλλα το μηχάνημα δεν ανοίγει ...

αυτό τώρα είναι πρόβλημα ου mobo η του cpu ?

αα και στο advanced ΔΕΝ πείραξα tpt

c1e support

max cpuid value limit

intel virtualization tech

cpu tm function

excute-desible bit capability

έτσι έπρεπε ?

vasilis-x360 added 8 Minutes and 15 Seconds later...

Oχι βρε, αυτο ειναι για το setFSB, για να αλλαζεις το FSB μεσα απο τα Win.:)

Κοιτα το attachment, τρεχεις το setFSB, βαζεις τον clock generator (αυτον που σου ειπε ο overclocked, δηλ. ICS9LPRS918BKL) στο κουτακι και πατας το "Get FSB".Aν ειναι ο σωστος θα πρεπει να σου δειξει αυτο που εχεις βαλει απο το bios (αυτο που λεει και το CPU-Z).

stealth

ααα τώρα κατάλαβα :) για δες μια την photo ;)

και γενικά ρε παίδες thanks για τις πληροφορίες και το πρήξιμο ...

αν πείτε και έρθετε ρόδο κερνάω καφέ ;P

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω δει καμποσα κουλα και φαινεται οτι δεν του αρεσει το strap 400, κανε τον κοπο και βαλε strap 333 και τις μνημες γυρω στα 800 (ας ειναι και πιο χαμηλα απο τα 800) να δεις αν ξεκιναει με αλλο strap.

Edit: Μια χαρα δουλευει το SetFSB.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Tωρα μπορεις να ανεβαζεις λιγο-λιγο το FSB με το SetFSB, να τεσταρεις για σταθεροτητα και να δεις που θα φτασεις.

Κοιτα λιγο και αυτα:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=47364

http://www.blazingpc.com/forum/showthread.php/explained_nb_fsb_sb_voltage-8907/index.html?amp;

Καλο διαβασμα.:D

stealth added 12 Minutes and 44 Seconds later...

στο set fsb πειράζω την κάτω μπάρα η την πάνω ? :)

Την πανω, τσεκαρισε το κουτακι που λεει "Ultra" να σου δωσει και αλλο περιθωριο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος...ισως ζοριζεται το τσιπακι και δε παιρνει το strap,και με το 333 παντως μπορεις να πας στα 800(η αναλογα το fsb συγχρονα).Πανω απο τα 800 δεν κερδιζεις και πολλα...απο τη στιγμη που ειναι ασυγχρονα.Τουλαχιστον ετσι ηταν απο παλια,τωρα ολα τα reviews θα τα δεις με ddr 1765708 και τον επεξεργαστη αλλου...αλλα αν εχει 1 fps διαφορα δε μας λενε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν δοκίμασα κάποια πράγματα τα οποια είναι

με strap 333 fsb 383 ram 768 cpu v 1.45 dram v 2.20 στο prime δεν έντεxη πάνω 5 λεπτά το ίδιο συμβαίνει και με strap auto

με 400 strap δεν ανάβει με τι καμια ...

έβγαλα και τις 2 ram αλλα τίποτα !!

οποτε τώρα είμαι με με strap 333 fsb 367 και ram 768 cpu v 1.45 και dram v 2.20

απότι κατάλαβα με αυτό το mobo και τον gpu ..σταθερά 3.6mhz η 3.5mhz δεν πεζή να δω :(

αλλα το mobo το πήρα πριν κανένα μηνα γύρο στα 160€ και είχα την εντύπωση πως είναι power

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οι μνημες δεν παιζουν στα 768 με λιγοτερο ρευμα??Δεν ειναι λογικο να θελουν τοσo πολυ για 768.Κοιτα αν τιποτα δεν παιζει καλα πανω στη μητρικη μπορει να φταιει και η μητρικη.Για βαλε μαμα τον επεξεργαστη και δες τι κανουν οι μνημες μονες τους..Για το fsb δοκιμασε να βαλεις χαμηλο multi να δεις αν ανεβαινει και ποσο...δεν ξερω αν τα εχεις δοκιμασει αυτα αλλα ψαχνοντας πας,αφου δουλευει ενα μονο του μετα κοιτας και το αλλο,μετα μαζι και υστερα πας για πιο πανω...κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα ....το παλεύω από εχθές το νβράδυ το σκηνικό ... έχω κάνει περίπου 1236, 4 restart ... αλλα πάνω από 3.2 σταθερό δεν το κατάφερα ...

η κάνω πολλά λάθη (πολύ πιθανό )

η ο cpu η το mobo μου λένε πως μέχρι εδώ είμαστε ok :p

οποτε το έχω αφήσει στα 3.2 όχι ότι πάει άσχημα πετάει θα έλεγα ...

αλλα να το "κολομικροβιο" του κάτι παραπάνω ( αυτό είναι γενικό όχι μονο με τα pc )

η ρύθμισις που κατέληξα είναι αυτές στις photo αν έχω κάνει κάπου βλακεία

καλο θα ήταν κάποιος να μου το πεί :p

post-13855-1442175643,541_thumb.jpg

post-13855-1442175643,6007_thumb.jpg

post-13855-1442175643,6715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ο επεξεργαστης δεν ειναι (G0 SLACR) και ειναι BE SL9UM stepping?

Οι πρωτοι q6600 με BE SL9UM stepping δεν ανεβαινανε ευκολα... ακομα και για τα 3.2 που λες. Αντιθετως οι GO πηγαινανε 3.6 για πλακα.

Πειραματισου λιγο δοκιμαζοντας τα strap και παιξε λιγο με το

pll voltage και το fsb termination

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παίδες!

Μια ερώτηση θέλω να σας κάνω. Έχω τον q6600 και τον έχω ανεβάσει στα 3.0 ghz με vcore 1.18. Οι θερμοκρασίες μου είναι σε normal 29-30 και σε full load με τον prime95 να τον στρεσάρει ανεβαίνουν στα 48-50 max.

Μετά απο 8 ωρες στρεσάρισμα με το prime95, μισι ώρα με το intelburntest kai to occt, το μηχανημά μου δεν έβγαλε κανένα error.

Να το αφήσω έτσι ή να του πειράξω vcore ή κατι αλλο?

Μ'ενδιαφέρει ναμην του κάνω καμμια ζημιά διοτι τα προγράμματα που του δουλεύω τον αξιοποιούν πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ψυξη καλη ειναι λιγα τα 3.00ghz....εγω εχω παραδειγμα (wprime 32Μ) 10.767sec Με τον σκυλαρο να ειναι στα 4x900 3.6ghz,με ταση 1,424v(ΟΙ RAM φαντασου ηταν στα 800 ενω σκαρφαλωνουν ανετα 1066+)...παιξε και με τις ram λιγο και θα δεις ανεβαινει κι αλλο...απλα μην το αφησεις με τοσο λιγα volt προς θεου....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα με ενδιαφερει μην του κανω καμμια ζημια και να μου κρατησει ο επεξεργαστης.γιαυτο θελω να δουλεψει στα 3.0 με την χαμηλωτερη δυνατη ταση. Δεν θελω να ανεβασω, προς το παρον τουλαχιστον τα mhz..

Aπλα επειδη δεν πολυ γνωριζω, τομηχανιμα πως το βλεπεις? Ειναι σε φυσιολογικες θερμοκρασιες? Πρεπει να την ανεβασω την ταση για να δουλεψει στα 3.0 ghz? Η ειναι καλα εκει που ειναι? Φοβάμαι επειδη του εχω δωσει μεγαλυτερη ταχυτητα και του εχω χαμηλωσει την ταση μην ζοριζεται. Γιατι το real temp μου λεει vid 1.265

Link to comment
Share on other sites

Η σταθερότητα ενός συστήματος είναι ένα υποκειμενικό πράγμα.

Για μένα είσαι οκ.

Αν δε επιρρεάζει τυχόν data loss τότε άστο έτσι κι αν ποτέ παρατηρήσεις κάποια αστάθεια στο σύστημα αυξάνεις λίγο το VCore.

Από θερμοκρασίες μια χαρά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση ρε παιδια ενα πραγμα, πως κατεβάζω την ταση πολυ ποιο κατω απο το vid και του ανεβαζω ποιο πανω την ταχυτητα και μετα απο τοσα πειραματα δεν μου βγαζει error??

Kαι me prime 95 kai me occt kai me intelburntest.

Πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε τσιπ έχει κάποιες συγκεκριμένες ανοχές διαφορετικές το ένα με το άλλο.

Το ότι έχει VID τάδε κάποιος επεξεργαστη σημαίνει ότι με κάποια απόκλιση +/-% στην τάση οφείλει (έχει τεσταριστεί από το εργοστάσιο δηλαδή) να λειτουργεί απροβλημάτιστα στην εργοστασιακή του ταχύτητα.

Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι δε μπορεί να λειτουργήσει απροβλημάτιστα σε μικρότερη τάση ή και σε μεγαλύτερη ταχύτητα.

Δεν έχει ακούσει ποτέ π.χ. για 'διαλεγμένα' κομμάτια που κλοκάρουν παραπάνω από τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.