Jump to content



Help με ddr3 kit.Ελλατωματικο ή λαθος ρυθμισεις?


Papas

Recommended Posts

Καλισπερα. Εχω μια gigabyte x58A-UD7(εχει το τελευταιο bios)με ι7 και μολις αλλαξα τις μνημες γιατι οι προηγουμενες ηταν ελαττωματικες. Στο νεο κιτ(ocz platinum 3x2gb 1600) εκανα ενα γρηγορο memtest και βγαζει και αυτο error σε ενα απο τα 3 dimm... Αυτο που προσεξα ειναι οτι στις ρυθμισεις του bios οταν βαζω το default voltage για της μνημες (1.65) τα volt που δειχνει στο monitoring ειναι περιπου 1.62. Αυτο ειναι φυσιολογικο ή ειναι θεμα psu? Εκτος απο την ταση ram και τον πολλαπλασιαστη τον οποιο εχω 12x133=1600 τι αλλο πρεπει να πειραξω? Ρωταω μπας και ευθυνονται οι ρυθμισεις στο bioς για τα error. Στο cpuz μου βγαζει μεγαλιτερα timmings αντι για 7-7-7-27 10-11-11-24... Επισης Σε ρυθμισεις auto παλι βγαζει error... Λετε απλα να ειμαι τοσο ατυχος και να μου εστειλαν κ 2ο ελλατωματικο κιτ? :021: Help!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα το νεο κιτ και το εβαλα. Εβαλα 1.65V και qpi 1.35. Βεβαια στο monitoring του bios η πραγματικη ταση στις μνημες ειναι 1.62-3 και του qpi 1.3. Εκανα και μεμτεστ και εβγαλε 1-2 error μετα απο full coverage. Μηπως να ανεβασω ταση?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και manual τα timmings, εκανα ενα μεμτεστ και βγαζει παλι 1-2 errors. Η ταση dram ειναι ~1.65v και qpi ~1.35.... Μηπως υπαρχει τπτ αλλο που μου διαφευγει? Η επιλογη του bios που λεει no-execute memory protect παιζει κανα ρολο? Λετε να φταει ο cpu (μιας και ειναι ενσωματομενος ο controller)?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την ταχυτητα της μνημης στα 1066 (default) και τωρα δεν βγαζει errors... Tις τασεις δεν τις αλλαξα (ram1,65 και qpi1,35)απλα εριξα τα clock. Μηπως παιζει κατι με την υποστηριξη XMP profile?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε manual στο bios όλα τα settings των μνημών (όσα γνωρίζεις απ'τον κατασκευαστή) και τις τάσεις.

Μήν φορτώνεις XMP και μήν βάζεις auto τα βασικά setting των μνημών σου.

Δοκίμασε επίσης άν στα 1333 παίζουν οι μνήμες όπως τις έχεις τώρα.

Επίσης δώσε λίγο παραπάνω Vmem για δοκιμή (δέν θά΄χεις πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τασο μεχρι στιγμης καλα πανε στα 1333 με 1.7V. Απο πριν ειχα CL 7-7-7-24 (CAS-TRCD-TRP-TRAS) tRFC{80} και Command Rate 1. Εχει ακομα 12+ ρυθμισεις για timmings αλλα τα εχω αφησει auto. Πειραξα μονο ταση και το tRFC απο 88->80 συμφωνα με ενα post που διαβασα σε αλλο φορουμ. Μηπως παιζει καποιο θεμα με το chipset και θελει παραπανω ταση? Που μπορω να βρω αναλυτικα ΟΛΑ τα timming setup για τις μνημες μου?(στο site ocz απλα σου λεει τα βασικα 7-7-7-24) Να τα αφησω auto τα υπολοιπα?

Link to comment
Share on other sites

ok

Δοκίμασε να κλοκάρεις λίγο το cpu (ανέβασε το bclock στο 160) ... και χωρίς να πειράξεις κάτι από τα settings των μνημών ... παίξε με το 10x διαιρέτη στις μνήμες.

Με τις ρυθμισεις που μου εδωσες ειναι μια χαρα(bclk=145x10-> 1450 ramclock). Το ανεβασα στα 150 χωρις να πειραξω uncore ή τασεις και δουλευει σταθερα( εκανα τα τεστ κλπ). Στα 160 δεν μπορω να δω φως στο τουνελ :D. Ανεβασα τασεις πειραξα uncore(παντα κοντα στο default clock του cpu) αλλα παλι τπτ. Δεν κανει boot. Μηπως να πειραξω και αλλο την ταση του cpu?

Link to comment
Share on other sites

Με τις ρυθμισεις που μου εδωσες ειναι μια χαρα(bclk=145x10-> 1450 ramclock). Το ανεβασα στα 150 χωρις να πειραξω uncore ή τασεις και δουλευει σταθερα( εκανα τα τεστ κλπ). Στα 160 δεν μπορω να δω φως στο τουνελ :D. Ανεβασα τασεις πειραξα uncore(παντα κοντα στο default clock του cpu) αλλα παλι τπτ. Δεν κανει boot. Μηπως να πειραξω και αλλο την ταση του cpu?

Μπορείς να βάλεις screenshot από τις ρυθμίσεις του bios ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.