Jump to content



Καινουριο υλικο-Το συστημα δεν κανει post


gskrekos

Recommended Posts

Ρε παιδια εχθες πηρα μητρικη (msi 890GXM-G65) και μια cpu (phenom II x2 555) και τα συναρμολογησα στο πισι μου και παταω να κανει εκκινηση το συστημα και δεν ξεκιναει καν ουτε ενα τσαφ δεν κανει. Και αναρωτιεμαι θελει bios update δεν αναγνωριζει την cpu ή ειναι τπτ αλλο?? Μπορω να κανω update χωρις να ψαχνω για αλλη cpu??

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, έλεγξε προσεκτικά αν έχεις συνδέσει όλα τα καλώδια. Άν έχεις δώσει τροφοδοσία στη μητρική, αν έχεις μπερδέψει ή παραλείψει τίποτα... Δε νομίζω να χρειάζεσαι κάποιο update. Το πιο απλό που μπορεί να 'κανες λάθος, είναι να μην έχεις συνδέσει τα λεπτά καλωδιάκια απ' το κουμπί(power) του υπολογιστή με τη μητρική, κι έτσι όλα τα άλλα να είναι καλά, αλλά να μην έχεις συνδέσει το κουμπί για να πάρει μπροστά!!!

Δες τα προσεκτικά, σίγουρα κάποιο απ' αυτά θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεσει και το τετραπυνο του επεξεργαστη, και το μεγαλο της μητρικης και για το power του κουτιου το εχω τσεκαρει διπλα γιατι εχω συνδεσει και το ρεσετ εκει μηπως και χαλασε το κουμπι. Παιζει να ειναι τιποτα αλλο??

Τωρα δοκιμασα και την τροφοδοσια ( cpu & mb) σε μια παλια μητρικη και λειτουργισε μπαμ. Λετε να φταιει η μητρικη να μην ειναι καλη??

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις να ανάβει κάποιο λεντάκι πάνω στη μητρική;

Αν όλα είναι συνδεδεμένα όπως πρέπει, το τροφοδοτικό ανοιχτό (εννοώντας από το διακόπτη που έχει πάνω του) και στη μητρική δεν ανάβει το εν λόγω φωτάκι σημαίνει ότι δεν περνάει ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω κανενα λαμπακι αναμενο, αλλα φοβαμαι οτι θα φταει η μητρικη γιατι αφου συνδεσα τα καλωδια της τροφοδοσιας σε αλλη μητρικη και δουλευαν γιατι να μην δουλευουν εδω. Εκτος και οταν δεν αναγνωριζει την cpu ειναι ετσι

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, άμα είσαι σίγουρος πως έχεις συνδέσει τα πάντα σωστά, και παρ' όλα αυτά δε βλέπεις το λαμπάκι της μητρικής αναμένο, τότε άρχισε να υποθέτεις διάφορα... Αλλά, θα σου ξαναπώ, χωρις να γίνομαι φορτικός, βγάλ' τα και σύνδεσέ τα προσεκτικά όλα από την αρχή. Μπορεί να μη διακρίνεις κάτι επειδή η μητρική είναι καινούρια...

Αν δε δεις άσπρη μέρα, τότε μη μασάς, ήρθε η ώρα της εγγύησης!

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ξανακοιταξει αρκετες φορες, και αυτο που ανακαλυψα εχθες το βραδυ ειναι οτι αν δεν βαλω το τετραπυνο (cpu) ανοιγει η μητρικη και τα φωτακια και ολα. Και λεω εγω ειτε εχει προβλημα η μητρικη ειτε θελει κανα update στα bios, λογω cpu με πιθανοτερο το πρωτο ενδεχομενο

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ξανακοιταξει αρκετες φορες, και αυτο που ανακαλυψα εχθες το βραδυ ειναι οτι αν δεν βαλω το τετραπυνο (cpu) ανοιγει η μητρικη και τα φωτακια και ολα. Και λεω εγω ειτε εχει προβλημα η μητρικη ειτε θελει κανα update στα bios, λογω cpu με πιθανοτερο το πρωτο ενδεχομενο

Το μυαλό μου πήγαινε, εκτός από τροφοδοτικό, και σε βραχυκύκλωμα κατά την τοποθέτηση της mobo στο κουτί.

Δοκίμασε να τα βγάλεις να τα δουλέψεις εκτός κουτιού.

Απ'ότι βλέπω ο cpu είναι στην cpu support list, στην έκδοση bios 1.0.

Δεν υπάρχει νεότερη προς το παρόν απ'όσο έψαξα.

Λογικά δεν έπρεπε να στο κάνει αυτό.

Αν πάλι δεν δεις φώς, βγάλτα όλα, και σύνδεσε cpu, ram 1 dimm, χωρίς gpu, χωρίς περιφερειακά και δίσκο, και τροφοδοσία 24pin και 4pin και δοκίμασε. Επίσης δοκίμασε να αφαιρέσεις την μπαταρία για 3 λεπτά με το μηχάνημα αποσυνδεδεμένο από το ρεύμα. (reset bios default)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και αυτα που λες παλι τπτ :(

Μαλλον θα ειναι χαλια το mobo, τι αλλο να πω

σωστά συμπέρανες.... :(

δηλαδή με τα απολύτως απαραίτητα ούτε καν ανάβει τίποτα?

αλλά το με τον τετραπύρηνο δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

δεν αναβει με τιποτα αν συνδεσω το τετραπυνο πανω στην mobo ενω σε μια αλλη μητρικη ειναι οκ, αρα ειτε επεξεργαστης ειτε μητρικη. Λες να ειναι ο επεξεργαστης??

Κάτσε... wait μπερδεύτηκα λίγο...

Νόμισα ότι εκτός του διπύρηνου phenom ii x555 3.2 στην αρχή, δοκίμασες και κάποιον τετραπύρηνο. Δικό μου λάθος...

Η στατιστική υποδεικνύει ότι ο επεξεργαστής είναι ο τελευταίος που θα είναι υπεύθυνος.

Αν θες να κάνεις ένα πείραμα ακόμα, που πιστεύω θα βοηθήσει να δείς που βρίσκεται το πρόβλημα -> στο σύστημα που τρέχεις τώρα (phenom ii 705, MSI 790FX GD70) να περάσεις τον Phenom ii 555 να δείς αν είναι όλα οκ.

ομοίως και εναλλάξ τον phenom ii 705 στην msi 890.

και τα 2 είναι phenom ii και οι μητρικές am3 με ddr3.

Τέλος δοκίμασε και ένα άλλο τροφοδοτικό.

Αλλά το ότι το πρόβλημα είναι κουλό, αυτό να το λέμε. Με 24 pin να ανάβει και αν βάλεις και τα 4pin για το cpu να μην ανάβει καθόλου... wtf?

Μητρική για rma, πιθανότατα. Αν αποκλείσουμε τροφοδοτικό 100%. cpu πολύ σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω ψιλοβαρεθει να σου πω την αληθεια με την ολη κατασταση και θα παω αυριο πλαισιο να τους πω να μου αλλαξουν mobo. Ειναι δυσκολες οι ψυκτρες στο βαλε βγαλε. Και δεν εχω 2 pc αλλα ενα και αλλαξα mobo+cpu αρα πρεπει να βαλω τα παλια να κανω update μετα να εναλλασω και με ψυκτρες γουρουνια δεν αντεχω. Καλα αν τυχον και ειμαι ξεκουραστος τους δινω μια πιθανοτητα να το κανω εγω

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω ψιλοβαρεθει να σου πω την αληθεια με την ολη κατασταση και θα παω αυριο πλαισιο να τους πω να μου αλλαξουν mobo. Ειναι δυσκολες οι ψυκτρες στο βαλε βγαλε. Και δεν εχω 2 pc αλλα ενα και αλλαξα mobo+cpu αρα πρεπει να βαλω τα παλια να κανω update μετα να εναλλασω και με ψυκτρες γουρουνια δεν αντεχω. Καλα αν τυχον και ειμαι ξεκουραστος τους δινω μια πιθανοτητα να το κανω εγω

:(

Ήθελα να σε ρωτήσω αν το πήρες από μαγαζί. Οκ, ασχολήσου όσο εσύ θεωρείς ότι αντέχεις, διαφορετικά πήγαινέ το εκεί στημένο (mobo, cpu, ram, psu) και πες τους να το κοιτάξουν. ότι και να είναι θα είσαι καλυμένος με εγγύηση λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Enermax τροφοδοτικό σε MSI motherboard είχα και εγώ θέματα σε K9A2 platinum, ΔΕΝ άναβε με την καμία και δεν μιλάμε για κάποιο απλό τροφοδοτικό, μιλάμε για το Galaxy 1000W που έχω. Αναγκαστικά πήγα σε άλλη mobo για αυτό τον λόγο(το παράλογο ήταν ότι η MSI δούλευε σε οποιοδήποτε άλλο τροφοδοτικό άλλης εταιρίας), τώρα αν και σε εσένα το 82+ δεν θέλει να δουλέψει στο καινούριο σου mobo τι να πω. Μακάρι να είναι η mobo και όχι ο συνδυασμός αυτός τροφοδοτικού με mobo. ΑΝ σου περισσεύει κάποιο άλλο τροφοδοτικό 500W κάνε το κόπο να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την γνωμη μου.

μηπως μπερδευεις το pci της vga του τροφοδοτικου με το τετραπυνο του cpu?

εννοώ μηπως τα βαζεις ανάποδα?

η τοτε ειναι ασυμβατότητα τροφοδοτικου με Mobo.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα μπερδευω αλλωστε επειδη ειναι αποσπομενα δεν εχω βαλει για vga, και το δοκιμασα και με αλλο τροφοδοτικο απο ενα πισι που δουλευει ( φιλου) και δεν δουλευει παλι. Και τα πηγα στο πλαισιο και μου λενε 2 μερες του λεω ειστε σοβαροι και μου κανει χρειαζεται ωρα και τους λεω σχετικος ειμαι ρε παιδια να τα λετε αυτα αλλου. Πες ενα εχει πεσει δουλεια καλυτερα. Τεσπα αναμενω τωρα να δω τι θα γινει

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας και για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα μπερδευω αλλωστε επειδη ειναι αποσπομενα δεν εχω βαλει για vga, και το δοκιμασα και με αλλο τροφοδοτικο απο ενα πισι που δουλευει ( φιλου) και δεν δουλευει παλι. Και τα πηγα στο πλαισιο και μου λενε 2 μερες του λεω ειστε σοβαροι και μου κανει χρειαζεται ωρα και τους λεω σχετικος ειμαι ρε παιδια να τα λετε αυτα αλλου. Πες ενα εχει πεσει δουλεια καλυτερα. Τεσπα αναμενω τωρα να δω τι θα γινει

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας και για τον χρονο σας.

τι να πω... ελπίζω να το κοιτάξουν και να βρουν το πρόβλημα, το δυνατόν συντομότερο. αν έχεις χρόνο να ξαναπεράσεις αύριο από εκεί να δεις μήπως το κοιτάξανε... ίσως επισπεύσουν την διαδικασία :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.