Jump to content



Απορία με μνήμες


ahilleas100

Recommended Posts

Γεια χαρά ! Το Θέμα που με απασχολεί δεν είναι ακριβώς πρόβλημα αλλα απορία....Έχω τις csx diablo 2x2 gb 2000hz 9-9-9-24 timings οι οποιες έχουν ρεύμα 1.9 και θέλω να μάθω αν τελικά θα παίξουν στο εξής σύστημα γιατί δεν έχω επεξεργαστή για να δοκιμάσω τις μνήμες ούτε καν όλο το καινούργιο μου σύστημα...:( το σύστημα μου είναι http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/ASUS-MB-M4A89GTD-PRO-USB3-AM3-890GX-90-MIBBV5-G0EAY00Z.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-II-x4-965-AM3-3-4G.htm ο μελλοντικος επεξεργαστης αφου δεν εχω σαλιο και θα αγοραστει σε λιγες μερες και μια καρτα γραφικων 3870x2 1gb ξερει κανεις αν τελικα θα παιξουν ? Αν χρειαστει να κανω καποιες ρυθμισεις στα bios αφου πολυ πιθανον να μην παιζουν σε Auto θα ηθελα λιγη βοηθεια TY εξαρχης !

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς

:p

Θα παίξουν οι μνήμες στα 1333 σίγουρα και με OC λογικά 1600 τα έχει άνετα, μπορείς να έχεις χαμηλότερα timings (7-7-7-18 Π.χ.) και λιγότερα volts. Οι διαφορές ΔΕΝ είναι φανερές παρά μόνο σε benchmarks. Μην αγχώνεσαι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να πω οτι το ανγχος μου εχει φτασει στο αποκορυφωμα σχετικα με ολα τα parts αλλα το μεγαλυτερο ειναι αυτο με τις μνημες ΤΥ και αν καποιος εχει να προσθεσει κατι ας προσθεσει ! Αντε αυτην την βδομαδα ελπιζω να αρχισω την συναρμολογηση ! Να ειναι καλα η θεια απο την λευκαδα :p περιμενω φακελακι 150 euro για τον επεξεργαστη χιχιχιχ

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να πω εχεις ενα δικιο αλλα οταν τις αγορασα πηρα την διαβεβαιωση οτι θα παιξουν κανονικα χωρις να πειραξω τπτ και μετα που ρωτησα δηλαδη αυτο μου ειπαν τωρα τελευταια συνειδητοποιησα οτι θα μπορουσε να υπαρξει και προβλημα τεσπα τουλαχιστον δεν την πατησα με την μητρικη και πηρα μητρικη που να υποστηριζει τους εξαπυρηνους !

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αχιλλέα, για να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα, δες τιμές ddr3 4gb ανεξάρτητα απτα voltages, timings κλπ

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/with%28MEMORY_SIZE=4%20GB%29/with%28MEMORY_TECHNOLOGY=DDR3%29.htm

τα χρήματα που έδωσες για τις csx (80ευρ και εγγύηση εφόρου ζωης) ήταν μια χαρά αφού έτσι και αλλιώς οι χειρότερες ddr3 pc3-10666 κλπ κοστίζουν όπως βλέπεις παραπάνω. πιστεύω ότι δν έχεις κάνει κάπου λάθος στις επιλογές σου.

προφανώς ο sakattack, όταν αναφέρει ότι δεν έπρπ να δώσεις τόσα πολλά για τις μνήμες που είναι pc3-16000 2000mhz, εννοεί έαν τις είχες πάρει καινούργιες από κατάστημα που κοστίζουν πολλά.

οι συγκεκριμένες παίζουν άνετα 1600mhz oc με 7-7-7-18 ή 20 και παραπάνω mhz με πειραγματάκι

καλή επιτυχία στο νέο σου pc και μιλάμε για ό,τι βοήθεια θες! :D

Link to comment
Share on other sites

προφανώς ο sakattack, όταν αναφέρει ότι δεν έπρπ να δώσεις τόσα πολλά για τις μνήμες που είναι pc3-16000 2000mhz, εννοεί έαν τις είχες πάρει καινούργιες από κατάστημα που κοστίζουν πολλά.

ναι, προφανως. (που να ξερω οτι τις ειχε βρει σε ευκαιρια) :003:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.