Jump to content



The Art Of Voltage Modifications


Vatos_locos

Recommended Posts

  • 10 months later...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Μοντάρω μία παλια GeForce Ti4200 .

Εχω μπερδευτεί λίγο όμως...

Λοιπόν, λες να βρουμε το Voltage Regulator. Αυτό το βρίσκω είτε με google είτε ψάχνοντας ο ίδιος στην ΠΙΣΩ μερια της κάρτας για τσιπάκια με αρκετά ποδαράκια τα οποία έχουν όνομα HIP, SC, LM, RT, ISL και ADP.

Η δικια μου έχει 2 τέτοια τσιπάκια.

Το πρώτο, βρίσκεται κάτω αριστερά και γράφει:

SC1102CS

0225

G29810-3

Το δεύτερο βρισκεται κάτω δεξια και γράφει:

SC2602S

0226

G29831-2

Ερωτηση1:

Γιατί είναι δύο ;

Ερωτηση2:

Στο google δοκίμασα να ψάξω για το πρωτο (βλ SC1102CS ). Βρήκα λοιπόν το εξης PDF Datasheet .

Οπως λέει, η SENSE βρίσκεται στο 11 ποδαράκι. Την μέτρησα λοιπόν με το πολύμετρο και είδα ότι είναι περίπου 100.5 [Ω] .

Άρα θα πάω και θα αγοράσω μία μεταβλητή αντίσταση 2010 [Ω] ή 2.01 [kΩ].

Τι άλλες πληροφορίες πρέπει να δώσω στον μαγαζάτορα ;

Ερωτηση3:

Με το 2ο Voltage Regulator τι να κανω ; Τα ίδια ;

Ερωτηση4:

Στο τέλος, η τάση θα μεταβάλλετε από την συνισταμένη των 2 Voltage Regulators ;

Ερωτηση5:

Και ποια τάση ειναι αυτη ; Του πυρήνα ; Της μνήμης ; ή άσχετη ;

Ελπιζω να μην σε κουρασα.

post-928-1414343262,3235_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση1:

Γιατί είναι δύο ;

Vgpu και Vmem

Ερωτηση2:

Στο google δοκίμασα να ψάξω για το πρωτο (βλ SC1102CS ). Βρήκα λοιπόν το εξης PDF Datasheet .

Οπως λέει, η SENSE βρίσκεται στο 11 ποδαράκι. Την μέτρησα λοιπόν με το πολύμετρο και είδα ότι είναι περίπου 100.5 [Ω] .

Άρα θα πάω και θα αγοράσω μία μεταβλητή αντίσταση 2010 [Ω] ή 2.01 [kΩ].

Τι άλλες πληροφορίες πρέπει να δώσω στον μαγαζάτορα ;

αν μέτρησες σωστά ( σε σωστή κλίμακα ) και είναι όντως 100Ω τότε θες ένα τριμερ 2ΚΩ 25 στροφών ακριβείας

Ερωτηση3:

Με το 2ο Voltage Regulator τι να κανω ; Τα ίδια ;

ακριβός απλά πρέπει να βρεις πιο είναι και για ποιο ( πυρήνα/μνήμες ) για να ξέρεις μετά τι ρεύματα δίνεις και πού.

Ερωτηση4:

Στο τέλος, η τάση θα μεταβάλλετε από την συνισταμένη των 2 Voltage Regulators ;

εδώ σε έχασα :p και με τα μαθηματικά δεν ήμουν καλός ποτέ

όταν μοντάρεις εσύ απλά λες στον regulator οτι δίνει λίγο ρεύμα ( ψέματα ) και αυτός αυξάνει την παροχή του οπότε εσύ παίρνεις παραπάνω από όσο πρέπει.

πολύ χοντρά αυτό δεν γίνετε έτσι στην ουσία αλλά όπως και να έχει πριν αλλάξεις ή δώσεις ρεύμα μέτρα ταυτόχρονα.

Ερωτηση5:

Και ποια τάση ειναι αυτη ; Του πυρήνα ; Της μνήμης ; ή άσχετη ;

πάλι δεν κατάλαβα την ερώτησή σου, εσύ δεν πειράζεις τάσης απλά κάνεις τον controller να δίνει παραπάνω τώρα ποιος δίνει και πού θα το δεις από την κάρτα

βρες μου μια ολόκληρη photo της και σημείωσε μου τα regulator που μετράς

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα πήρα τα εργαλεια (60 Ευρω μου βγηκαν!!! ).

Τώρα, μήπως θα μπορούσες να δώσεις οδηγίες χρήσης για το κολλητήρι και το καλάι ; :p

Θα δοκιμασω να κανω πολλες κολλήσεις στην παλια μου χαλασμενη μητρικη.

Δεν εχω ξανα χρησιμοποιησει κολλητηρι για αυτο ρωταω :p

Επίσης, απο οτι μου ειπε ο πωλητης μου εδωσε ενα επαγγελματικο για ειδικες κολλησεις σε πλακετες με μύτη 0.12mm.

Αν καταλαβα καλα για την κολληση θελω:

Κολλητηρι (ζεσταινει)

Καλάι (αυτό που κολάει)

Καλώδιο

Αρα χρειάζομαι τρια χέρια ;

ή κολλάς το καλάι και το μονώνεις γυρω γυρω ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα πήρα τα εργαλεια (60 Ευρω μου βγηκαν!!! ).
πραγματικα απορω τι αγορασες με 60 ευρω.
Τώρα, μήπως θα μπορούσες να δώσεις οδηγίες χρήσης για το κολλητήρι και το καλάι ; :

ο καλυτερος δασκαλος

Αρα χρειάζομαι τρια χέρια ;

τοσα χρονια εμεις την παλευουμε και με 2.... :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγόρασα ένα ειδικό κολλητήρι για κολλήσεις σε SMD με 0.12 μύτη και 25W.

Κόλληση για SMD 60:40

Τρόμπα (δεν είχε φυτίλι)

Βάση για το κολλητήρι

10 μέτρα καλώδιο

Καλό κοφτάκι ακριβείας για το καλώδιο

10 τρίμμερς (ετσι να χουμε)

Θερμοσυστελομενο (αλλα δεν καταλαβα τι θα κανω με αυτο).

Πρωτα θα τριψω την κολληση με το κολλητηρι πανω το καλωδιο, μετα θα βαλω το καλωδιο πανω στο ποδαρακι απο το VR και εκει ΜΟΝΟ με το κολητιρι θα το ζεστανω για να κολλησει καλύτερα (πολυ λιγος χρονος). Σωστα ;

Ερωτηση:

Υπαρχει καποιος τροπος να κανω πιο ευκολη μετρηση απο τους πυκνωτες ; Γιατι τωρα ενω λειτουργει να βαζω πανω τους ακροδεκτες (+ τα χαοτικα καλωδια και το μπαχαλο του case :p ) ειναι καπως περιεργο. Σε μερικες φωτογραφιες ειδα οτι βαζουν ενα 4pin molex (σαν του τροφοδοτικου) αλλα δεν καταλαβα και πολυ τι παιζει, αν ξερει κανεις ας πει να το μαθω κ αυτο.

4 χερια θελω εγω:p

Link to comment
Share on other sites

Ειδα τα βιντεάκια. Κατι εμαθα.

Οποτε:

0) Ετοιμάζω το καλώδιο

1) Ακουμπαω το κολλητήρι στο καλώδιο.

2) Ακουμπάω το καλλάι στο καλώδιο και ΟΧΙ στο κολλητήρι.

3) Ακουμπαω την μύτη του καλωδίου στο FB pin.

4) Το ζεσταίνω λίγο ακόμα με το κολλητήρι σε εκεινο το σημείο ΧΩΡΙΣ να βαλω το καλλάι.

Σωστά ;

Καθαρισμος:

Βαζω καλλάι στο κολλητήρι.

Σκουπίζω το κολλητήρι στο υγρο σφουγγαράκι (το οποιο ξεχασα να παρω).

Κατι ακομα:

Θα χρειστω και βάση στήριξης ;

Link to comment
Share on other sites

ζεσταίνεις με το κολλητήρι ότι θες να κολλήσεις και αφού ζεσταθεί τότε βάζεις καλάι αν βάλεις το καλάι από πριν θα κάνεις ψυχρές κολλήσεις το μολεξ το βάζεις απλά για να στηρίζεις τα prob του πολύμετρου και να μην χρειάζεται να τα βάζεις χύμα πάνω στην κάρτα

η βάση είναι τελείως optional εγώ το αφήνω απλά πάνω στο γραφείο, απλά πρόσεχε μην ακουμπάει πουθενά και πάρεις καμιά φωτιά

Θερμοσυστελόμενο βάζεις στα πόδια του τριμερ απλά για να μην είναι γυμνά μόνωση δλδ

βρες και πάρε σολδερίνη θα σε βοηθήσει και να κολλάς και να καθαρίζεις το κολλητήρι

τους πυκνωτές γιατί θες να τους μετρήσεις δεν κατάλαβα :p

Link to comment
Share on other sites

ρε πανεα σαβατοκιριακο ψηνεσαι να τις κανουμε μαζι της κολησεις να τελειωνουμε.?θα στα πω εγω απο κοντα τα περι κολητηριου.σαλονικα δεν μενεις?αν το ψηνεις παντως πες. θα θελα να μονταρω και εγω:)

Link to comment
Share on other sites

Στην δικια μου καρτα γραφικων, τα VGPU και VMEM είναι τα αντίστοιχα ποδαρακια πυκνωτων που βρίσκονται στην πάνω μερια. Απο κει μετράω τις τάσεις που δίνουν.

Αυτό για το molex, εχεις δικαιο. Βασικα καταλαβα εξαρχης οτι το χρησιμοποιεις για σταθεροποιηση των ακροδεκτων του παλμογραφου. Απλα δεν ξερω πως το ζητήσω στο κατάστημα: Θελω 2 molex ;

Και τα καλώδια πως τα περνάω μεσα στο molex ? Καπως δεν πρεπει να σταθεροποιηθουν μεσα στις τρυπες που εχει ; ή έχει καλώδια δικα του το molex που απλα τα συνδεω στα σημεια μετρησης ;

Δηλαδή, εσύ ζεσταίνεις το pin και μετα βάζεις εκει το καλαι μαζί με το καλώδιο; Γιατι έτσι είναι πολύ λεπτοδουλεια και πολυ εύκολα μπορει να κολλήσεις 2 ποδαράκια αντί για ένα.

ενώ:

Αν ζεσταίνεις το καλώδιο απο πριν, βαζεις καλάι στο καλώδιο, ζεσταίνεις και το Pin και μετα βαζεις το καλώδιο (που εχει καλάι πανω του) στο pin όπου μετα με το κολλητήρι εφαρμόζεις/τελειοποιεις την κόλληση έχοντας το καλλάι απο πριν πανω το καλώδιο. Ειναι πιο εύκολο. Ετσι κ αλλιως, και το καλώδιο είναι πολύ μικρό. Αυτό που περιγράφω είναι ψυχρή κόλληση ;

Σολδερίνη σκέτη να παρω ;

Για να το καθαριζω νομίζω μου είπαν να παρω ενα σφουγάρι, να το βουτηξω στο νερο, να το στραγγίξω, και μετα να βάζω καλλάι πανω στο κολλητηρι και μετα να το σκουπιζω με το υγρο σφουγγάρι. Ετσι καθαρίζει απο τις οξειδώσεις και απο μαύρο γίνεται κάπως πιο μεταλλικό.

Τώρα μια ερώτηση σχετικά με τα VGPU και VMEM.

Εμενα το ένα είναι SC1102SC και έχει SENSE-GND=100.5Ω

και το άλλο είναι SC2602S και έχει SENSE-GND=124Ω

οπότε φαντάζομαι πως θελω 2 τρίμερ των 2KΩ (αφου μετα πάει σε 5KΩ).

Πώς ξεχωρίζω ποιο είναι ποιο ; Δηλαδη το 100Ω ή το 124 έχει να κάνει με το VGPU ή VMEM ;

Λογικά όποιο έχει την πιο μικρή αντίσταση (πχ 100Ω) θα έχει και πιο μεγάλη τάση απο το άλλο. Αρα, μήπως υπάρχει κάτι εμπειρικό πχ VGPU > VMEM ?

Γιατι αν ισχυει αυτό, τότε ξέρω ότι το VGPU είναι αυτό που έχει την πιο μικρή FB/SENSE, πχ το 100Ω.

Τώρα, σε ένα review λέει ότι αντί να κολλήσεις στο ποδαράκι, μπορείς να βρεις μια κοντινή αντίσταση στην οποια συνδεεται το ποδαρακι και να το συνδεσεις εκεί πιο εύκολα. Το εχεις ακούσει αυτο ; Μύθος ή Πραγματικότητα ;

Επίσης κάτι παιζει και με το να χρησιμοποιεις μολύβι HB και να τραβηξεις 2-3 γραμμες πανω σε αυτην την αντίσταση. Ειναι ενας ακομα τρόπος να μικραίνεις την αντίσταση.

EDIT:

Το ψήνω! Αν και το σαββατοκυριακο αυτο ειμαι πνιγμενος απο δουλειες. btw εχω και εναν φιλο ηλεκτρολογο στο ΑΤΕΙ θα μου τα δείξει αυριο. Αν δεν παρω μπρος, θα σου πω. Be in touch!banana Ευχαριστω για την προσφορά σου!:respect:

EDIT 2:

Τι ειναι αυτο το flux υγρο που βαζει ; Φαινεται να κολλαει καλυτερα ετσι. Ε ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το molex, εχεις δικαιο. Βασικα καταλαβα εξαρχης οτι το χρησιμοποιεις για σταθεροποιηση των ακροδεκτων του παλμογραφου. Απλα δεν ξερω πως το ζητήσω στο κατάστημα: Θελω 2 molex ;

Και τα καλώδια πως τα περνάω μεσα στο molex ? Καπως δεν πρεπει να σταθεροποιηθουν μεσα στις τρυπες που εχει ; ή έχει καλώδια δικα του το molex που απλα τα συνδεω στα σημεια μετρησης ;

μόλεξ βγάλε από ένα παλιό psu δεν νομίζω να βρεις χύμα να αγοράσεις

άν βάλεις τα σιδεράκια που έχουν μέσα στις τρύπες τους κολλάς καλώδιο και τα κολλάς στην κάρτα σου εκεί που μετράς τάσεις μέσα στο βύσμα σε κάθε τρύπα του μόλεξ μπαίνει το prob από το πολύμετρο μια χαρά

ο παλμογράφος που κολλάει :p ?

Δηλαδή, εσύ ζεσταίνεις το pin και μετα βάζεις εκει το καλαι μαζί με το καλώδιο; Γιατι έτσι είναι πολύ λεπτοδουλεια και πολυ εύκολα μπορει να κολλήσεις 2 ποδαράκια αντί για ένα.

ενώ:

Αν ζεσταίνεις το καλώδιο απο πριν, βαζεις καλάι στο καλώδιο, ζεσταίνεις και το Pin και μετα βαζεις το καλώδιο (που εχει καλάι πανω του) στο pin όπου μετα με το κολλητήρι εφαρμόζεις/τελειοποιεις την κόλληση έχοντας το καλλάι απο πριν πανω το καλώδιο. Ειναι πιο εύκολο. Ετσι κ αλλιως, και το καλώδιο είναι πολύ μικρό. Αυτό που περιγράφω είναι ψυχρή κόλληση ;

ναι αν το κάνεις έτσι όπως σου λέω εγώ θα βγούν σωστές κολλήσεις αν το κάνεις έτσι όπως λες εσύ θα βγουν ψυχρές και μπορεί να σου ξεκολλήσουν

αυτό που περιγράφεις είναι περισότερος μπελάς :p αν σε βολεύει να έχεις έτοιμο το καλώδιο από πριν οκ αλλά για να το κολλήσεις σωστά πρέπει να το κάνεις έτσι όπως σου λέω

και αν βάλεις λίγο σολδερίνη πρώτα εκεί που θα κολλήσεις θα κολλήσουν αμέσως και άνετα

Σολδερίνη σκέτη να παρω ;

Για να το καθαριζω νομίζω μου είπαν να παρω ενα σφουγάρι, να το βουτηξω στο νερο, να το στραγγίξω, και μετα να βάζω καλλάι πανω στο κολλητηρι και μετα να το σκουπιζω με το υγρο σφουγγάρι. Ετσι καθαρίζει απο τις οξειδώσεις και απο μαύρο γίνεται κάπως πιο μεταλλικό.

το σφουγγάρι είναι για την μύτη του κολλητιρίου :p η σολδερίνη είναι για να κολλάς πιο άνετα και να καθαρίζει την μύτη όταν βουτήξεις την μύτη από το κολλητήρι μέσα θα καταλάβεις

Τώρα μια ερώτηση σχετικά με τα VGPU και VMEM.

Εμενα το ένα είναι SC1102SC και έχει SENSE-GND=100.5Ω

και το άλλο είναι SC2602S και έχει SENSE-GND=124Ω

οπότε φαντάζομαι πως θελω 2 τρίμερ των 2KΩ (αφου μετα πάει σε 5KΩ).

ένα 2ΚΩhm και ένα 2.5ΚΩhm όλα αυτά αν έχεις βρει τα σωστά pin και μετράς σωστά πάντα γιατί δεν έχω δει την κάρτα να σου πω σίγουρα ούτε την έχω μετρήσει ( την κάρτα πάντα )

Πώς ξεχωρίζω ποιο είναι ποιο ; Δηλαδη το 100Ω ή το 124 έχει να κάνει με το VGPU ή VMEM ;

Λογικά όποιο έχει την πιο μικρή αντίσταση (πχ 100Ω) θα έχει και πιο μεγάλη τάση απο το άλλο. Αρα, μήπως υπάρχει κάτι εμπειρικό πχ VGPU > VMEM ?

Γιατι αν ισχυει αυτό, τότε ξέρω ότι το VGPU είναι αυτό που έχει την πιο μικρή FB/SENSE, πχ το 100Ω.

με βάση την θέση που βρίσκονται πάνω στην κάρτα συνήθως ή με τις αλλαγές στις τάσης που μετράς

συνήθως οι μνήμες έχουν πιο μεγάλη τάση από τον πυρήνα ειδικά αν είναι καινούρια η κάρτα

Τώρα, σε ένα review λέει ότι αντί να κολλήσεις στο ποδαράκι, μπορείς να βρεις μια κοντινή αντίσταση στην οποια συνδεεται το ποδαρακι και να το συνδεσεις εκεί πιο εύκολα. Το εχεις ακούσει αυτο ; Μύθος ή Πραγματικότητα ;

True αν βρεις καλύτερο σημείο που να έχει 0 αντίσταση με το Fb κάνει μια χαρά

Επίσης κάτι παιζει και με το να χρησιμοποιεις μολύβι HB και να τραβηξεις 2-3 γραμμες πανω σε αυτην την αντίσταση. Ειναι ενας ακομα τρόπος να μικραίνεις την αντίσταση.

True ξανά. αυτό είναι το λεγόμενο Pencil Mod

EDIT 2:

http://www.youtube.com/watch?v=3NN7U...eature=related

Τι ειναι αυτο το flux υγρο που βαζει ; Φαινεται να κολλαει καλυτερα ετσι. Ε ;

σολδερίνη

αν μπορείς να βρεις κάποιον που ξέρει να κολλάει να σου δείξει ακόμα καλύτερα, αν ο Captain μπορεί να σε βοηθήσει κάντε το μαζί

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!!!!!!!

Τώρα πάμε στα παρακάτω:

Θα πάω σήμερα να πάρω σολδερίνη. Αυτή την βάζω όπως και στο βιντεάκι πάνω στο pin που θελω, Am I right ?

Οπότε η μέθοδος που μου προτίνεις για μία καλή όμορφη γυαλιστερή κόλληση είναι:

Προσαρμόζω την σολδερίνη με το πινελάκι της πάνω το αντίστοιχο pin.

Ζεσταίνω το pin (μήπως αυτό πρέπει να το κάνω, πριν βάλω σολδερίνη ; )

Ζεσταίνω το καλώδιο.

Βάζω λίγο καλλάι στο pin.

Γρήγορα βάζω το καλώδιο εκεί.

Τελειοποιώ με κολλητήρι.

Μου είπαν ότι δεν υπάρχει τριμμερ στα 2.5KΩ . . . . . . από τα 2kΩ πάει απευθείας σε 5kΩ.

ΥΣ: Ο Παλμογράφος ήταν εκ παραδρομής:p

Link to comment
Share on other sites

καλά τα πήγες αλλά κάνε λίγο practice πρώτα σε κάτι χαλασμένο έτσι θα δεις μόνος σου στην πράξη πως να το κάνεις και να βρεις το σωστό timing :p

2.5K τρίμερ δεν παίζει όντως μαλακία μου βάλε ένα 5άρι μην βάζεις πιο μικρά από όσο πρέπει γιατί θα έχεις μεγάλο bump στα Volt και καθόλου Fine tunning

Link to comment
Share on other sites

ο παλμογράφος που κολλάει :p ?

ΥΣ: Ο Παλμογράφος ήταν εκ παραδρομής:p

Ο παλμογράφος μάλον θα χρειαστεί για να μετράει τους σφυγμούς της καρδιάς

το πρώτου (δύστυχου) φίλου του, στου οποίου την κάρτα θα εφαρμόσει τις τεχνικές κολλήματος που μαθαίνει δια αλληλογραφίας ......:D

Link to comment
Share on other sites

Ο παλμογάφος μάλον θα χρειαστεί για να μετράει τους σφυγμούς της καρδιάς

το πρώτου (δύστυχου) φίλου του, στου οποίου την κάρτα θα εφαρμόσει τις τεχνικές κολλήματος που μαθαίνει δια αλληλογραφίας ......:D

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφερα ρει :p

dsc02425n.jpg

By blackslash13, shot with DSC-P73 at 2009-04-01

Αυτο το FB ειχε 100Ω αντισταση.

Τωρα με το 2kΩ τριμμερ, και φουλ γυρισμένη η βιδίτσα του, έχει πλεον (μετα την πετυχημενη τρομερη κόλληση μου :p ) 96Ω.

Αυτό είναι καλο ; Κακό ;

Φυσικά όσο ξεβιδώνω την βίδα, καταβαίνει (πχ εφτασε και μεχρι τα 40Ω προς το τελος).

Αρα έτσι την βαζουμε παραλληλα: 1/Rολ = 1/FB + 1/Rtrimmer

Αρα: Rολ = (FB * Rtrimmer ) / FB + Rtrimmer

Σωστα ;

Αυριο θα πεταχτω να παρω και ενα 5άρι τριμμερ.

Πώς όμως ξερω, ποιο απο τα 2 VR είναι το GPU και ποιο το MEM ;

-----

btw ισιωσα λίγο με το χέρι το καλώδιο (να μην πλαγιάζει) και του έβαλα και τοθερμοσυστελόμενο για μονωση (μηπως και ακουμπισει στα διπλα pins).

Αγορασα και το αποκολλητικο φυτιλι. Αλλα πως λειτουργει αυτο ρε συ ; Για πες γιατι εχω καταστρεψει την παλια μου μητρικη, και δεν εχει τσιπακι να πειραματιστω:p

Επισης μου ειπε οτι η σολδερινη (κρεμα/παστα), κανει κακο στην μύτη του κολλητηριου. Και πως χρησιμοποιειται για μεγαλύτερη μύτη συνήθως. Οποτε δεν μου έδωσε.

Παντως οφειλω να πω, πως βρικα μια δικια μου τεχνικη στην κολληση:p

Παίρνω το καλώδιο, τηλίγω σε 3 τυλίγματα γύρω του το καλλάι, και προεξέχει παρα μα παρα πολυ λιγο το καλλάι. Οποτε στο ενα χερι το καλωδιο με το καλλάι πάνω και στο αλλο χερι το κολλητήρι. Ακουμπαω το καλωδιο στο Pin και με το κολλητηρι λιώνω το καλλάι πάνω του και πανω στο Pin.

Μια φωτο ακομη:

dsc02426.jpg

By blackslash13, shot with DSC-P73 at 2009-04-01

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.