Jump to content



The Art Of Voltage Modifications


Vatos_locos

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
btw ισιωσα λίγο με το χέρι το καλώδιο (να μην πλαγιάζει) και του έβαλα και το θερμοσυστελόμενο για μονωση (μηπως και ακουμπισει στα διπλα pins).

To Θερμοσυστελομενο λέγετε έτσι γιατι οταν το ζεστάνεις συστέλλεται. Οποτε με πιστολακι ή αναπτηρα μπορεις να το κανεις να αγκαλιασει οτι θες σε καθε περιπτωση.Ετσι οπως το εχεις μπορει να φυγει απο την θεση του.

Αγορασα και το αποκολλητικο φυτιλι. Αλλα πως λειτουργει αυτο ρε συ ; Για πες γιατι εχω καταστρεψει την παλια μου μητρικη, και δεν εχει τσιπακι να πειραματιστω:p

Απο οτι θυμάμαι το βαζεις πανω στην κοληση και το ζεσταίνεις με την μυτη.

Επισης μου ειπε οτι η σολδερινη (κρεμα/παστα), κανει κακο στην μύτη του κολλητηριου. Και πως χρησιμοποιειται για μεγαλύτερη μύτη συνήθως. Οποτε δεν μου έδωσε.

Η κοληση που σου εδωσε λογικα θα εχει (σε μια αναλογια ) τετοια ουσια μεσα.Για αυτο δεν χρειάζεται να βάλεις στην ψιλή μυτη.

Καλες μυρωδιες σουβλακιων ©

Link to comment
Share on other sites

το φυτιλάκι το βουτάς σε σολδερίνι και το ακουμπάς εκεί που θες να ξεκολλήσεις όταν ζεσταθεί αρκετά θα πάρει την κόλληση από εκεί που έκανες λάθος πάνω του

ο τύπος για την πάστα μ@λακίες σου είπε ναι αν το έχεις μέσα συνέχεια θα κάψεις την μύτη του αλλά αν την χρησιμοποιείς σωστά δεν έχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

@Unseen

Εχεις δικαιο, το παρακανα με το καλώδιο.

@GeorgeVasil

Θα δοκιμασω αναπτηρα.

@Vatos

Ευχαριστω για ολα φιλε. Εχω κανει αρκετες κολλησεις πλεον και ειμαι σε αρκετα καλο σταδιο.

Απλα θα ηθελα να μου πεις, πώς μπορώ να καταλαβω αν ειναι το vGPU ή vMEM. Με ενα google search το βρισκω. Αλλα μονος μου, υπαρχει καποιος τροπος/σκέψη που μπορω να κανω ωστε να με οδηγησει στην απάντηση ;

Link to comment
Share on other sites

o τρόπος είναι με την θέση του chip πάνω στην κάρτα και την μορφή του αν είναι ίδια ( στις παλιές κάρτες ) στη μέση της κάρτα ήταν το Vgpu και στο τέλος κοντά στις μνήμες το Vmem χωρίς αυτό να είναι απόλυτο

στις καινούριες ο controller για το ρεύμα είναι πιο εξελιγμένος οπότε έιναι σε άλλο package και είναι τετράγωνος με πάρα πολλά ποδαράκια οπότε κάνει μπαμ ποιο είναι για ποιο

βγάλε 2 photos την κάρτα ( μπρος πίσω ) και μάρκαρε τα Chip να δούμε πιο είναι πιο

αν και νομίζω το δεύτερο είναι στο τέλος και αυτό πρέπει να είναι του πυρήνα γιατί έχει και ένα Fet πάνω του

Link to comment
Share on other sites

Τώρα την εβαλα στο ρευμα λοιπον.

Αρχισα να ψαχνω για ενδείξεις μετρώντας την τάση πάνω στους πυκνωτές που είναι κοντά από το συγκεκριμένοπ VR που έκανα το moddάρισμα.

Απο τα 6 ποδαράκια, τα 2 μου έβγαζαν ενδειξει.

1.71Volt

και 3.25 Volt αντιστοιχα το άλλο.

Όταν πείραζα (μείωνα) την αντισταση του trimmer, παρατήρησα ότι η μόνη αλλαγή που υπήρχε ήταν στον έναν πυκνωτή. Δηλαδή από 1.71 που είχε, πήγαινε 1.72 κλπ κλπ. Ενώ ο άλλος παρέμενε αμετάβλητος στα 3.25, παρά τις αλλάγες που έκανα.

Αρα, ξέρω πλέον από που μπορώ να πάρω μέτρηση σωστά ;

Εμπειρικά, δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να λέει ποια τάση είναι μεγαλύτερη ; η τάση MEM ή η GPU ; Γιατι αν πχ είναι μία από τις δύο, τότε αυτόματα γνωρίζω κ εγω τι μου γίνεται.

πχ αν vMEM > vGPU τότε ξέρω ότι 3.25 > 1.71, άρα το VR που πειράζω είναι του GPU.

Τώρα σου ετοιμάζω φώτο της κάρτας.

ΥΣ: Το 4μόλεξ το κολλάω με κόλλα πάνω στην κάρτα ;

Link to comment
Share on other sites

το 1.71 πρέπει να είναι το ρεύμα για τις μνήμες είναι πολύ για πυρήνα το 3.3φεύγα είναι η τάση που φιλτράρει ο πυκνωτής οπότε ναι βρήκες που να μετράς για τις μνήμες αν αλλάζει όταν μειώνεις το τρίμερ

το molex το κολλάς όπως θες αρκεί να κάθετε στην κάρτα

και κολλάς ένα καλώδιο στο πόδι που μετράς το 1.71

Link to comment
Share on other sites

το 1.71 πρέπει να είναι το ρεύμα για τις μνήμες είναι πολύ για πυρήνα το 3.3φεύγα

Αν το 1.71 είναι για τις μνήμες. Τότε το 3.3 είναι για τον πυρήνα.

είναι πολύ για πυρήνα το 3.3φεύγα

Πλάκα με κάνεις ; :p

Άρα το 1.71 είναι για για πυρήνα

και το 3.3 είναι για μνήμες.

Και για να μην το κουράζουμε το ζήτημα:

http://www.techspot.com/tweaks/geforce4-vmod/11.shtml (από ένα review ).

post-928-1414343263,1542_thumb.jpg

post-928-1414343263,2125_thumb.jpg

post-928-1414343263,2521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν μπορώ να ακούω για σολντερίνη την σήμερον ημέρα. Αφήστε τη για τους υδραυλικούς, και για τους τενεκετζήδες.

Η πλειονότητα των κόλλησεων (καλάι) που κυκλοφορεί τα τελευταία 10+ χρόνια στο εμπόριο εχει στο κέντρο της μια σκόνη που κάνει την δουλειά της σολντερίνης, και πολύ καλύτερα και στην σωστή αναλογία. Αρκεί να μην έχετε πάρει κόλληση για υδραυλικούς έτσι....

Άσε που η σολντερίνη βρομάει λες και είσαι σε καμια βιομηχανία.... Πάνω απο 10 χρόνια που ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά ερασιτεχνικά και επαγγελματικα, ποτέ μα ποτέ δεν χρησιμοποίησα σολντερίνη.

Για το καθάρισμα της μύτης υπάρχουν ειδικά σφουγγαράκια τα οποία τα βρέχεις να είναι λίγο νωπά και σκουπίζεις με αυτό την μύτη αφού πρώτα βάλεις κόλληση σε όλη την επιφάνεια της μύτης. Συνήθως τα δίνουν μαζί με την βάση για το κολλητήρι, αλλά μπορεί να βρείτε και ξεχωριστά. Το θέμα είναι να μην αφήνεις την μύτη να μαυρίσει, αυτό το καταφέρνεις σκουπίζοντας την μύτη μετά απο κάθε κόλληση, πριν το βάλεις στην βάση έστω και για λίγο, πρέπει να είναι καθαρό.

Οι μύτες στην άκρη τους έχουν μια ειδική επίστρωση, αν η επίστρωση χαλάσει, δεν θα καθαρίζει εύκολα μετά, γι αυτό απαγορεύεται το ξύσιμο της μύτης με αιχμηρά αντικείμενα, λίμες, γυαλόχαρτο, κτλ... το έχω δεί κι αυτό. Επίτρέπεται μόνο αν η μύτη είναι για πέταμα και πρέπει να κολλήσουμε για μια δυο φορες.

....Πω πω πολλά έγραψα......

Link to comment
Share on other sites

για το απλό καλάι 60/40 λέει και έχει δίκιο απλά όταν κάνεις την αρχή νομίζω καλό είναι να έχεις λίγη σολδερίνη

σε όσου έμαθα να κολλάνε τις πρώτες φορές με σολδερίνη ήταν πιο εύκολο να τα καταφέρουν, ούτε εγώ χρησιμοποιώ πια πρώτη φορά έπιασα στο σχολείο και τότε ήταν και η τελευταία αλλά την προτείνω σε όποιον πάει να κάνει κολλήσεις για πρώτη φορά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι πουλάνε, αλλά συνήθως αυτά που βρίσκεις είναι μάπα. Είναι πολύ μαλακά και άμα το βάλεις βγάλεις 2-3 φορές χαλάει.....

Πάρε μια τελειωμένη μπαταρία 9βολτ και με ένα κοφτάκι κόψε την μεταλλική επένδυση και βγάλε το κλιψάκι απο κεί. Αυτό είναι πλαστικό και δεν χαλάει εύκολα. Βάζεις και 2 καλώδια, μονώνεις και είσαι ΟΚ. Προσοχή στην πολικότητα. + και -

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 18v στους EMG με επιτυχια :D

Σημερα η αδερφη μου εσπασε την υποδοχη USB του mp3. Το ανοιγω και οντως αυτο ειχε γινει. Ειχε ξεκολησει απο την πλακετα. Παρολου που ακομα ειναι αρχαριος στο κολλημα, δοκιμασα να το κολλησω. Ηταν 5 φορες πιο δυσκολο απο το vmod της καρτας. Η αποταστασης μεταξυ των Pins ηταν πολυ μικρες και επρεπε να κολλησω ολοκληρωμενο. Τελικα τα καταφερα με την 2η προσπαθεια και λειτουργει αψογα :D

Υπάρχει καποιος πιο εύκολος τρόπος να κολλάς IC σε πλακετα ; Νομιζω στο Yioutube δειχνει κατι με ενα πινέλο μικρό. Με το κολλητήρι είναι πολύ δύσκολο ρε παιδιά. Και άντε τώρα είχα 5 pins + 4 ποδαράκια πιο μεγαλα στις γωνιες. Αν εχω κανενα με 20 pins, τότε τι γίνετε ;

post-928-1414343268,1559_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απότι λέει ο πάνος:p κολλας όλα τα pins μαζί και μεταξύ τους , και μετά με "φιτιλακι" βγάζεις το περιττό καλαί για να μην ακουμπάνε τα pdoarakia μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πλέον η μύτη αντί να κολλάει στην άκρη, κολλάει πιο πάνω (που μου είναι άχρηστο αυτό). Πώς την καθαρίζω ;

Να πάρω Dry Tip Cleaner ;

Και γενικά μπορείς να μου πεις, πως καθαρίζω το κολλητήρι μετά απο κάθε κόλληση ; Γιατι έχω καταστρέψε ήδη δυο μύτες :D

Link to comment
Share on other sites

να το αφήνεις να έχει καλάι πάνω και όχι να το καθαρίζεις

έτσι το κάνεις και καίγεται η μύτη

ξύσε τη μύτη του με ένα μαχαίρι και θα φτιάξει :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.