Jump to content



Ρυθμίσεις για αναλογικό/ψηφιακό usb tv tuner


viper1442169065

Recommended Posts

Αποφάσισα να ανοίξω ξεχωριστό θέμα για να μην μπερδεύεται με άλλα.

Λοιπόν αγόρασα αυτό:

2418556_384d1807d4.png

Διαθέτει αναλογικό και ψηφιακό δέκτη.

Δοκίμασα για αρχή και scannara Ελλάδα και στη συνέχεια Γερμανία και Βέλγιο.

Μπορώ να πω ότι με μια εσωτερική κεραία, δεν πιάνει αρκετά καθαρά παρόλο που το δωμάτιο βλέπει Υμηττό και που στο signal μου βγάζει 100% για όλα τα κανάλια.

Από την άλλη με την εξωτερική κεραία που έχω για την τηλεόραση του σπιτιού, πιάνει καμπάνα όλα τα κανάλια.

Αλλά επειδή βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο, δεν μπορώ να την συνδέσω με το PC στο δικό μου δωμάτιο.

Επίσης, έπιασα τα ψηφικά της ΕΡΤ αλλά παίζουν διακεκομένα αν και έχουν καλή ποιότητα.Θέλει κάτι συγκεκριμένο στα Win 7?

Οπότε θέλω τη γνώμη σας αν υπάρχουν κάποιες άλλες ρυθμίσεις που μπορώ να δοκιμάσω ή κάτι να κάνω για να ενισχύσω το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

:039:Καταρχη καλοριζικη!λοιπον λογικα κατω απο την κεραιουλα εχει μαγνητακι!αναλογα με το μεταλλο που θα την ακουμπησεις δινει ανωτερη ποιοτητα!ποτε δεν θα ειναι τελεια αλλα παραδειγμα εχει διαφορα να την μαγνηταρεις σε ενα παραθυρο αλουμινιου και αλλιως με το σωμα ενος καλοριφερ!επειδη δεν θες να τρυπας με δραπανα και ιστοριες απο οτι καταλαβα....δοκιμασε να φτιαξεις ενα στρογγυλο κυκλο απο 3,4 στρωματα αλουμινοχαρτο και να το βαλεις πισω απο την κεραια!αλλα προσεχε να μην χρησιμοποιησεις μονωτικη και γενικα πλαστικο για την τοποθετηση!επισης αλλο κολπακι!σιγουρα θα εχεις ενα σουρωτηρι σιδερενιο μεγαλο...χρησιμοποιησε το μ παρομοιο τροπο!στην χειροτερη παρε μια εσωτερικη του εμποριου με ρευμα!θα κανει καλυτερη δουλεια!δεν εχουν ακριβα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.

Με την κεραιούλα δείγμα που έστειλαν ούτε καν ασχολήθηκα.

Κάρφωσα κατευθείαν μια μεγάλη εσωτερική που έχω και που χρησιμοποιούσα και παλιότερα.

Οπότε δεν ξέρω αν φταίει η κεραία ή το πρόγραμμα.

Πάντως το πρόγραμμα λέει ότι έχει 100% σήμα όπως ανέφερα και πριν.

Καμιά ιδεά γιατί τα ψηφιακά παίζαν καρέ καρέ?Χρειάζεται τίποτα ρυθμίσεις για τα 7?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο με διάφορες χώρες στο scan και αλλαγές στη θέση της εσωτερικής κεραίας, έχω φτάσει σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο.

Στα περισσότοερα κανάλια έχω σχεδόν άριστη λήψη και μόνο το MAD φαίνεται λίγο πιο άσχημα.

Τα ψηφιακά παίζουν μια χαρά χωρίς καμιά διακοπή πλέον και μάλιστα δουλεύει και το Ελληνικό EPG όπως και το PIP, δηλαδή οι πληροφορίες για το πρόγραμμα και η εγγραφή, αλλά και η δυνατότητα να βλέπεις ταυτόχρονα 2 κανάλια.

Συνολικά μπορώ να πω ότι για τα 15€ που έδωσα περίπου για το Tv Tuner, τα άξιζε τα ευρώ του.

Τώρα θα περιμένω να δω τι θα γίνει και με τα ψηφιακά της DIGEA.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Συνολικά μπορώ να πω ότι για τα 15€ που έδωσα περίπου για το Tv Tuner, τα άξιζε τα ευρώ του.

Φιλε μπορείς να μασ δώσεις το link ,απο που το πήρες??και τι περιλαμβάνει το σετ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι μέρες πλησιάζουν για τα ψηφιακά.

Γνωρίζω ότι έχουν αρχίσει να γίνονται κάποιες δοκιμαστικές εκπομπές, αλλά σε τυχαία ψαξίματα που έχω κάνει δεν έχω βρει κάτι..

Κάποιος άλλος τρόπος να σιγουρευτούμε ότι θα τα πιάνω με το stick υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

στις προδιαγραφες δε λεει MPEG4 ? παντως νομιζω το Η264 αρκει οπως ειπες

αυτο που σου εκανε στα ψηφιακα, τις διακοπες, ηταν ενδειξη ανεπαρκους σηματος.

Στα ψηφιακα δεν εχει χιονια. ή πιανει ή δεν πιανει.

οποτε οταν δεν πιανει ικανοποιητικα το σημα, χανεις καρε και φαινεται σα να κανει κολληματακια η εικονα

Link to comment
Share on other sites

στις προδιαγραφες δε λεει MPEG4 ? παντως νομιζω το Η264 αρκει οπως ειπες

αυτο που σου εκανε στα ψηφιακα, τις διακοπες, ηταν ενδειξη ανεπαρκους σηματος.

Στα ψηφιακα δεν εχει χιονια. ή πιανει ή δεν πιανει.

οποτε οταν δεν πιανει ικανοποιητικα το σημα, χανεις καρε και φαινεται σα να κανει κολληματακια η εικονα

Δεν νομίζω να ήταν θέμα σήματος, γιατί σε σχετική ένδειξη που έχει το software έβγαζε ισχύ σήματος 100%.Εξάλλου το δωμάτιό μου κοιτάει απευθείας Υμηττό, απλά η κεραία είναι πίσω από τοίχο.Αλλά πόσο να κόβει και ο τοίχος.Θεωρώ ότι κάτι θέμα ρυθμίσεων είναι, γιατί από τότε δεν το ξαναέκανε.

Link to comment
Share on other sites

Θωμά, δεν ξέρω για την ερώτηξή σου, αλλά για δοκίμασε και πες μας και για την εσωτερική κεραιούλα που ήρθε μαζί με το νέο σου απόκτημα!

Άλεξ έκανα δοκιμή με την κεραιούλα και ενώ τα αναλογικά τα πιάνει αρκετά καλά, τα ψηφιακά δυστυχώς δεν μπορούσε αφού το signal quality έπεφτε στο 10%.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά πιάσανε τόπο τα 15€. :)

Χτες έψαξα και βρήκα όλα τα ψηφιακά κανάλια και παίζουν όλα τέζα χωρίς σπασίματα ή καθυστερήσεις.

Βλέπω από Υμηττό μρ 56% signal quality και μπορώ να πω ότι την χειρότερη εικόνα (σε σχέση με τα άλλα ψηφιακά πάντα) την έχει ο Αντ1.

Πάντως με τα αναλογικά μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.